• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте, искам да споделя с вас моята технология на лепене на топлоизолационни плочи, с която смятам, че се постигат несравними резултати що се касае до здравина и монолитност на изолацията и също така смятам, че се постигат по-добри топлоизолационни качества, тъй като на 100% избягваме всякакви термомостове.
Нямам снимки, за да покажа нагледно какво се случва, затова просто ще обясна самата технология на лепене.
Използват се стандартно лепило и полиоретанова пяна за изолации, в комбинация!
Започва се с полагане на топки в четерите ъгъла на плочата на около 10см от краищата, така че като положим плочата на стената лепилото да не излиза отвъд периферията, а да остане около 2см рамка, а в средата се пльоска само едно по-голямичко кюфте, така че да покрие по-голяма площ при разнасянето си след лепенето, в него после ще се набие един от 5-те дюбела, останалите 4 в останалите 4 кюфтаци, сиреч всяка плоча се дюбелира с 5 дюбела без застъпване на дюбелите с останалите плочи! След като сме положили 5-те топки, за нула време, лепим плочата и нивелираме, като се стремим между плочата и стената да оставим между 1 и 2см отстояние, най-добре около 1,5см, при по-малки площи можем да оставим по-голямо разстояние, тъй като в последствие въздухът затворен между стената и плочите ще действа като допълнителна изолация! Така, след като сме залепили и нивелирали плочата и сме оставили нужното отстояние, взимаме и пистолета с пяна(Инста или Церезит) и запълваме пролуката между плочата и стената, като се стремим да полагаме такова количество пяна и по такъв начин, че да излезе отвъд плочата, обикновено правим Г-образна линия, след това намаляваме дебита на пистолета и полагаме тънка линия, около 1см, по страничната стена на плочите, на около 2см от края, след което оставяме пистолета взимаме мистрията и пльоскаме набързо 5 кюфтета на следващата плоча, като се стремим това да се случи в рамките на отвореното време за работа на пяната, ако не сме сигурни и нямаме опит, можем да си подготвим следващата плоча преди да положим пяната и след това да изчакаме 20-30 секунди да дръпне леко, тъй като при непосредствено действие пяната се държи като пИяна и структурата й се разрушава! След като сме приключили с лепенето действаме като при работа с лепило, чакаме да стегне и дюбелираме, като можем след разпробиване на дупките с пистолета да вкараме пяна в дупките, тук можем да ползваме и експандираща, даже е препоръчително, ако финансите не ни бягат по тъча, гарантирам, че качеството и здравината, които се постигат по тази технология, са на светлини години от двете по отделно, в крайна сметка резултата е една цялостна изолационна обвивка! До сега не съм срещал някой да работи така, така че ще се радвам да прочета мнения на опитни майстори! Успех :)
transportna - специалист
Ако се прави на гребен, вместо 5 кюфтаци на лист, ще се избегне поставянето на пяна отстрани по фугите и може да поставяш само при дюбелиранито.
Това е според мен. Не знам дали съм прав. Ако не съм прав си дай доводите.
transportna написа:
Ако се прави на гребен, вместо 5 кюфтаци на лист, ще се избегне поставянето на пяна отстрани по фугите и може да поставяш само при дюбелиранито.
Това е според мен. Не знам дали съм прав. Ако не съм прав си дай доводите.
Идеята не е да се избягва пяната, тя замества лепилото по периферията и свързва листовете механично без термо мостове, плюс това увеличава въздушното пространство зад изолацията, което би било заето от лепило при традиционното лепене и не на последно място спестява време от бъркане и полагане на лепило. Тук не става дума за лепене на гребен, а да вземем най-доброто от двете технологии и да ги съчетаем, така че взаимно да препокрият недостатъците си.
Hursa - майстор
Rakeem написа:
До сега не съм срещал някой да работи така, така че ще се радвам да прочета мнения на опитни майстори!
Мисля, че има твърде спорни моменти в написаното. Но аз съвсем не съм майстор в областта. Струва ми се, че има и добри идеи, но като на не специалист, може само така да ми се струва. За съжаление, май съвсем не са много опитните майстори, пишещи във форума.
Hursa написа:
Rakeem написа:
До сега не съм срещал някой да работи така, така че ще се радвам да прочета мнения на опитни майстори!
Мисля, че има твърде спорни моменти в написаното. Но аз съвсем не съм майстор в областта. Струва ми се, че има и добри идеи, но като на не специалист, може само така да ми се струва. За съжаление, май съвсем не са много опитните майстори, пишещи във форума.
Сподели ги тези спорни моменти, не е нужно да си професионалист, за да имаш добър поглед към някоя материя.
a_stoev - майстор
Оставащия въздух под топлоизолацията ми се струва спорен момент. Защо не мажеш на гребен, ако стената е права?
Руди - майстор
Най-съществените "недостатъци" при лепенето на гребен са:
- ако сравним 5 "кюфтета" с диаметър 15 см и дебелина 4 см за 1 лист
разходът на лепило е три пъти по-малък отколкото 2 см "на гребен"
- в същото време няма по-мързелив начин за полагане на лепилото
от този на "кюфтета". Мазането на всеки лист изолация на гребен е
сравнително бавна и досадна операция. Доста по-добре е слагането
поне на рамка по контура на листа, а кюфтета само вътре, така поне
затвореният въздух не е свободен.

Затова ще чуваме от майсторите, че лепенето на "кюфтета"
изправя стените, задържа въздух, който е допълнителна изолация
и освен това става по-здраво и какво ли още не...

Всъщност истината е - икономия на труд и материал. Особено при държавно
финансираните санирания. За да си конкурентен - трябва да спестиш от всичко.
От лепило, от труд, от дюбели (като цена и като труд)...

Ако зад стиропора има непрекъснат свободен обем въздух, той не
изпълнява пълноценна топлоизолираща роля, разбира се мишките,
които се разхождат там не мислят така. Освен това този въздух е
основна причина за всички отлепени от вятър фасадни изолации.

Изображение
Въздухът, който остава между топлоизолацията и стената е затворен от пяната по периферията на плочите, той не циркулира между отделните плочи и да доказано работи като изолационен слой, въздухът е най-добрия изолатор стига да е в затворен обем, пяната се грижи за това, като същевременно самата тя е въздушен мехур.
Лепенето на гребен изисква идеално прави стени, макар че дори и при наличието на такива не бих лепил по тази технология, защото си е загуба на материал и изолационно пространство!
Ако по-горната снимка се отнася до моята технология, то значи ти въобще не си вникнал в нея и не я разбираш! Това, което аз правя вероятно само торнадо може да го отлепи, заедно с къщата!
Руди - майстор
Rakeem написа:
До сега не съм срещал някой да работи така...
Тук не става дума за лепене на гребен, а да вземем най-доброто от двете технологии
и да ги съчетаем, така че взаимно да препокрият недостатъците си.
Ако по-горната снимка се отнася до моята технология, то значи ти въобще не си
вникнал в нея и не я разбираш!
Всъщност, не говорех конкретно за твоята технология. Както сам казваш, никой не работи така,
за да има база за сравнение. Когато човек се захване с някаква топлоизолационна система,
добре е да спази указанията на производителя. Той вероятно е правил тестове и е подбрал
оптимално съвместими материали и начин на изпълнение.
Опитах се да посоча "недостатъците" на лепенето на гребен. Те са разход на труд и материал.
Очевидно ти компенсираш тази икономия, като влагаш допълнителни усилия и материали (пяна),
за да минимизираш щетите от тази икономия.

А за "затворения" въздух просто не ми се говори! При условие, че при новите сгради никой не прави
хастар и вертикалните фуги на тухлите си светят, лепенето на кюфтета не предизвиква нищо друго
освен вятър от контакта.
Hursa - майстор
Rakeem написа:
...като се стремим между плочата и стената да оставим между 1 и 2см отстояние, най-добре около 1,5см, при по-малки площи можем да оставим по-голямо разстояние, тъй като в последствие въздухът затворен между стената и плочите ще действа като допълнителна изолация!
Rakeem написа:
Въздухът, който остава между топлоизолацията и стената е затворен от пяната по периферията на плочите, той не циркулира между отделните плочи и да доказано работи като изолационен слой, въздухът е най-добрия изолатор стига да е в затворен обем, пяната се грижи за това, като същевременно самата тя е въздушен мехур.
Да разгледаме топлообмена през така образувалата се въздушна прослойка. Има две съставляващи – конвективен и радиационен (лъчист) топлообмен. Конвективния също има две съставляващи – топлопроводност и конвекция (които практически са неотделими части от единен процес). Конкретно да разгледаме топлообмена между повърхността на стената и повърхността на топлоизолационната „плоча”. Нека стената е по-топлото тяло. Въздуха, контактуващ със стената се затопля, намалявайки плътността си. Обратно – въздуха, контактуващ с по-хладната топлоизолационна плоча се охлажда увеличавайки плътността си. Затопления въздух се издига – образувайки издигащ се поток, охладения се спуска – образувайки спускащ се поток, така се оформя циркулационен кръг – въздуха циркулирайки пренася топлината от по-топлото към по-студеното тяло (свободна конвекция). Това всичко се знае, извинявам се. С намаляване на разстоянието между тези две повърхнини издигащия се и спускащия се поток все по-значимо взаимно се затормозяват – поради това конвекционния топлообмен намалява. Но с намаляване на въздушната прослойка се увеличава топлопроводността през слоя въздух. Поради това има определена „дебелина” (разстояние между двете повърхнини) при която конвективния топлообмен е минимален. Това разстояние зависи от много фактори – температури на въздуха (вида на газа, ако не е въздух), влажност, състояние на повърхностите, материал на повърхностите, другите размери (височина, ширина) и други. Обикновено се приема, че този минимум е между 12 и 16 мм при стъклопакетите на прозорците. В условията на стените, разстоянието при което се достига минимум ще бъде малко по-голямо. Но лъчистия топлообмен в случая практически не зависи от разстоянието между споменатите две повърхнини. А той съставлява от около 60 до 80 процента от общия топлообмен, освен ако не са взети мерки за намаляването му. Написах общо взето известни неща, извинявам се. :)
До колкото знам повечето топлоизолационни системи съветват слоя на лепилото да е около 5 мм и че не е желателно да превишава 10 мм. Ако повърхността на стената е с неравности превишаващи тези 10 мм съветват да се прави „хастарна” мазилка. Но може и да греша. Да сравним слой от 10 мм със слой от 20 мм оставен с цел по-добра топлоизолация. Сигурно сте прав – по-добра ще бъде. Но това ще доведе до по-голям разход на лепило, ще доведе до по-малка стабилност на изолацията като цяло, ако се сравнява с топлоизолацията при по-тънкия слой лепило. Може да се докаже с ветровото натоварване, но да не продължавам да се правя на знаещ. Според мен, ако имаме възможност – по добре вместо 2 см лепилен слой и съответно два сантиметра въздушен слой с по-голям разход на лепило – един сантиметър въздушен слой (или дори по малко, ако е възможно) и с един сантиметър по-дебели топлоизолационни плочи. В случая този един сантиметър повече топлоизолационен материал ще превъзхожда в пъти топлоизолационните качества на двата сантиметра въздушна прослойка (а тя дори не е непрекъсната, голяма площ е заета от лепилото). Слабостта на въздушната прослойка, като изолация на стени не е само подвижността на въздуха, а и неговата „прозрачност” позволяваща лъчист топлообмен. Така, че не – мисля въздуха в случая не е най-добрия изолатор. Ограничавайки въздуха да не циркулира между отделните плочи подобрявате топлоизолационните качества на топлоизолацията, но с много малко. И без това, във въздушна прослойка с така ограничен размер циркулацията на въздуха ще се разпадне на множество „кръгове” – както по височина, така и по ширина на стената. Така, че затваряйки го само зад отделните плочи подобрението няма да е така значимо (на лъчистия топлообмен по този начин също не влияете). Макар, че такова лепене на периферията на плочите (рамкиране) се приема за важно (до колкото знам) при повечето системи за топлоизолация, то е важно по комплекс причини, а не топлоизолационни (но това всичко до колкото разбирам).
Това не е единственото с което не съм съгласен в изложената технология. :) Извинявам се, че изписах толкова много в една реплика. :)
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Топлоизолация на сгради - технология на изпълнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: