Напишете въпрос свързан със санирането.
Tsilkov - майстор
torbalan написа:
вата, ама над гредите...
и гипсокартон за таваните :)

аз лично слагам по три пласта вата ;)
+1
Относно потичането слагаш найлон и все пак ако нещо потече на пролет ватата ще изсъхне.То принципно потече ли по-добре да намокри ватата отклкото гредореда :wink: -макар че просто не трябва да допускаш да тече!
Като слагаш не слагай 5 см защото вата е по-слаб изолатор от стиропора ,а и големия и плюс е ,че е евтина така че слагай направо 10-20 санта.
prascho - майстор
Аз бих направил:

1. Почистване на варта на кара тавана. Определяне на гредите и правене на двойна скара от профили закрепени с директни окачвачи към гредите. Върху скарата един слой пожароустойчив гипскартон.Шпакловка на фугите и цялостна финна шпакловка

2. Почистване на студената част на подпокривното пространство от боклуци. Това е частта над летвите на каратавана.
3. Поставяне на найлон като пароизолация по цялата ширина и дължина на стаята. Найлона да обвива гредите.
4. Попълване на междугрдуредното пространство с 2 слоя вата.
5. Поставяне на перпендикулярни летви на гредите /аз лично го направих с дъски 3мм на 100мм, които ми останаха от старо дюшеме/.
6. Поставяне на поне още един слой 5см вата напречно на предходните два.
7. Поставяне на паропропускливо фолио отгоре
8. Поставяне на дъсчена или друга обшивка с цел да се ползва студеното подпокривно пространство

Това е една от правилните технологии. Приятен ден.
Здравейте и на мен ми предстоят същите или подобни операции. :)
Последният етаж на къщата в най-ниската си част(в краищата към прозорците) е около 2,1м, след което почва скатен покрив. Покривът е от греди, дъски и битумни керемиди.
За таван на стаите съм решил да направя дървена конструкция/скара(почти е направена) за която да хвана гибскартон. Обема м/у гредите на конструкцията(10см) ще го използвам за осветителни тела и въздушна възглавница. Точно над гредите на конструкцията съм решил да поставя стъклено минерална вата 3х5см(а може и 4 слоя). Ватата ще легне в/у опъната по гредите тел.

Един от въпросите ми е за влаго/пароизолацията. Каква точно изолация(влаго), от коя страна на топлоизолацията да поставя и как(лепене, непрекъснатост и т.н.). Преди да се поинтерисувам малко повече мислех в/у ватата да поставя паропропусклив найлон, но вече се пообърках и затова питам тук. :) В брошура на производител на топлоизолация пише, че най-отгоре(към дъските на покрива, когато изолацията се поставя м/у гредите на покрива) се поставя "паропропускливо фолио". След това се слагат Х слоя изолация и накрая "пароизолационното фолио. То до определена степен пропуска въздушната влага, но само в количества, които са безопасни за кондез на влагата м/у съставните компоненти на покрива.".
Еднакви ли са тези фолиа или различни? Какво ще стане ако се постави само едното или не се постави никакво фолио? Отново казвам, че ватата ще я слагам в/у тавана, а не м/у гредите на покрива. :wink:

Втори въпрос. За вентилирането на пространстовото над ТИ и под покрива. Навсякъде казват, че когато се поставя ТИ м/у гредите на покрива трябва да се оставят 4-5см над ТИ където въздуха да може да преминава. За това на билото и в долните краища на покрива се оставят отвори.
При мен покрива е от битумни керемиди и няма как да ги има тези отвори. Освен това ТИ не е на покрива а по-долу на тавана на помещенията и сместо 4-5см канал за проветряване се образува един голям обем с триъгълно сечение и максимална височина в средата около 1 метър. Първоначално мислех този обем да го затворя/запуша колкото е възможно по-добре, но вече се замислям дали е правилно. Имаше правоъгълни отвори(50х10 см) м/у гредите на покрива, дъските на покрива и трегера в/у който ляга покрива. Майстора ги запуши за да не влизат от там гризачи, птици и т.н. Според него така правели назапад.
Трябва ли този обем да бъде доколкото е възможно плътно затворен м/у тавана и покрива или трябва да предвидя отвори към околната среда. Бих могъл да пробия по няколко отвора 10мм и да поставя ситна метална мрежа. :roll:
Здравейте! Когато се позатопли малко времето и нас ни очаква същата процедура- изхвърляне на 40-годишно наследство от боклуци и изолиране на каратаван. Мислим за полагане на вата м/у гредите и затваряне с ОСБ. Но тук идват няколко въпроса:
1- стъклена или каменна вата и защо;
2- ОСБ с каква дебелина, за да може един ден да се сложи паркет и да се ползва;
3- кой е най-евтиния вариант;
4- възможно ли е запълване м/у гредите с перлит? Ефективно ли е (топлоизолация)?

Ще съм много благодарна, ако ми погонете!
MASTER - специалист
1. - каменна, по хидрофобна е, с по добри топлоизолационни показатели и с пъти по изедръжлива при пожар
2. - дебелината зависи от гредите, решетката на която стъпва е по важна и тя обуславя дебелината
3. - ЕПС,ХПС при това е доста ефективно.
4. - възможно е напълно, има някакви топлоизолационни качества но няма да сте очаровани.
Tsilkov - майстор
1.Стъклена защото е по-евтина.Гледай обаче с каква ламбда(топлоизолационни качества) копуваш - по-ниска ламбда по-добре.Задължително обаче пароизолация отдолу към помещението защото след 5 години няма да имаш топлоизолация.Също така гледай да сложиш поне 15 см.
2.Както каза Master зависи от решетката която го носи.Аз бих ти препоръчал като наковеш решетката да вземеш няколко листа с различна едеблина и да направиш "полеви тест".
3.Вата защото е под 100 лева на кубик и е вечна.
4.Перлит недей ,че ще съжаляваш(казвам го от опит).Иначе и със слама можеш да го запълниш - перфектна изолация за без пари е.
iva6ki - специалист
Ето и моя скромен опит.Дирекни окачвачи,5см минерална вата (нямах в-на за повече), кръстосана скара ,найлон,гипскартон.
За над гредите мисля (не съм стигнал до там) чистене, найлон още 10см вата и сачак.

Прикачен файл

1.JPG

Прикачен файл

2.JPG

Прикачен файл

3.JPG

Прикачен файл

4.JPG

Прикачен файл

5.JPG
8180 - майстор
iva6ki написа:
Ето и моя скромен опит.Дирекни окачвачи,5см минерална вата (нямах в-на за повече), кръстосана скара ,найлон,гипскартон.
За над гредите мисля (не съм стигнал до там) чистене, найлон още 10см вата и сачак.
Този вторият найлон ми се струва излишен, а и вреден.
А някой ще отговори ли на моите въпроси? :?
8180 - майстор
JAGUAR написа:
А някой ще отговори ли на моите въпроси? :?
Прочети си внимателно питането. В него се съдържат отговорите - в цитатите. Приеми ги за по-верни от собствените си разсъждения.
Няма значение къде е ТИ - принципът е един и същ - описания.
Въздушната междина бих я запълнил също с вата.
Хубаво е да има вентилация на подпокривното - примерно две прозорчета на срещуположни стени. Ще ги затваряш евентуално в дни като сегашните. Това е малко по-различно от цитатите, но пак принципът остава. Освен за влагата, това играе и лятото с/у жегите и е полезно за самия покрив (зима + лято).

Тема "Изолация на таван от гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: