Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 написа:
Прочети си внимателно питането. В него се съдържат отговорите - в цитатите. Приеми ги за по-верни от собствените си разсъждения.
Няма значение къде е ТИ - принципът е един и същ - описания.
Въздушната междина бих я запълнил също с вата.
Хубаво е да има вентилация на подпокривното - примерно две прозорчета на срещуположни стени. Ще ги затваряш евентуално в дни като сегашните. Това е малко по-различно от цитатите, но пак принципът остава. Освен за влагата, това играе и лятото с/у жегите и е полезно за самия покрив (зима + лято).
Благодаря за отговора. :)
Не разбрах дали са еднакви покритията, които се поставят под и над ТИ, но ще попитам търговците. Вече съм си купил паропропускливо фолио/найлон за над ТИ. Остава това към утопляемата страна да осигоря.
За проветрението, така ще направя. Малки срещуположни прозорчета.
Tsilkov - майстор
8180 написа:
iva6ki написа:
Ето и моя скромен опит.Дирекни окачвачи,5см минерална вата (нямах в-на за повече), кръстосана скара ,найлон,гипскартон.
За над гредите мисля (не съм стигнал до там) чистене, найлон още 10см вата и сачак.
Този вторият найлон ми се струва излишен, а и вреден.
Аз също защото спира пътя на парите идващи от помещенията на къщата.Ако се страхуваш от намокряне - отгоре слагаш пародифузна мембрана.
JAGUAR написа:
Не разбрах дали са еднакви покритията, които се поставят под и над ТИ, но ще попитам търговците. Вече съм си купил паропропускливо фолио/найлон за над ТИ. Остава това към утопляемата страна да осигоря.
Парата под форма на влажен въздух идва от помещенията - от дишането на хората,от потене,от готвене ,от къпане.Затова пароизолационно(което е като наилон) се слага между стаите и ватата.Над ватата под самото покривно покритие(шиндли,керемиди,ламарина....... върху летви или осб) се лага пародифузно фолио което прилича на тънка битумна изолация за плоски покриви.Целта е да не позволява да се намокря ватат от дъждовни капки ,но в същото време да не пречи влагата да излиза нагоре.
iva6ki - специалист
Аз влагата съм я спрял още в помещението с поставянето на найлона над гипскартона.Кофти е че пререждах
керемидите вече а тогава нямаше кой да ме посъветва за фолиото идеята ми е да защитя гредите
от прокапване и същевременно да си направя изолацията без да пререждам керемидите наново.
Знам че няма пълно щастие ,но все трябва да има вариант. :roll:
Demonev - напреднал
Ако тавана под гредореда се прави с фибран, вместо с гипскартон, това няма ли да спести нуждата от пароизолация под ватата?
Чудно ми е какви са тия гредореди, дето ги имате. При мен на вилата, която сега правя гредите между избата и етажа са 20 см дебели, а между етажа и тавана са 15 см.
2 см. фибран за таваните + 3-4 пласта вата между гредите ми се виждат повече от отлична термоизолация.
Що се отнася до течове върху ватата.... не е ли безумие да ремонтираш каратаван, преди да си отремонтирал основно самия покрив?
Tsilkov - майстор
iva6ki написа:
Аз влагата ..............
Не е болка за умриане - по важно е че си сложил наилона отдолу(макар че не виждам да си ползвал лепенки).За горния наилон просто ще ти се налага от време на време да проверяваш ватата да не е влажни и ако е да я проветряваш - не е болка за умиране но си е неприятно :sad:
Demonev написа:
Ако тавана под гредореда се прави с фибран, вместо с гипскартон, това няма ли да спести нуждата от пароизолация под ватата?
Не се прави това по ред причини(не че не е невъзможно).Ето няколко неща за които се сещам без това да изчерпва всичко:
-Фибрана има фуги и от там пак минава влагата
-Найлона е стотинки за разлика от фибрана
-Като се запали фибрана не искаш да си под него - нищо че не са като старите стиропори.Това е причината да го слагат основно на фасада и плоски покриви с бетонна плоча.
Demonev написа:
Що се отнася до течове върху ватата.... не е ли безумие да ремонтираш каратаван, преди да си отремонтирал основно самия покрив?
Не става въпрос за течове - ти ако не ти е ремонтиран нищо не слагаш.Просто под керемидите винаги може да влезне някоя капка вода - я от вятър,я от пукнатина,я от конденз и доде се усетиш вата за боклука.
iva6ki - специалист
Найлона е цял затова не се виждат лепенки а за другото ще се мисли :partyman:
Tsilkov, с какво да залепя/съединя фолията, с обикновено тиксо(струва ми се не надеждно) или нещо друго?

За фолията се порових и намерих информация. :)
Пароизолационни фолия. Тяхното предназначение е да пазят покривната/стенната система от проникването на топъл въздух с водни пари от отопляемите помещения. Проникването на такива пари в студената среда води до кондензиране върху долната повърхност на покривното покритие и респективно до навлажняване на носещата конструкция, термоизолационния слой и неблагоприятни интериорни последствия. Фолиото се полага под топлоизолацията с отражателния слой(ако има такъв) положен към помещението.
Паропропускащи ”дишащи” фолия. Полагат се над топлоизолацията при покриви и под покривното покритие. Това са мембрани от така наречения “дишащ“ вид, те пропускат в една посока (от топла към студена среда) топлият въздух с влажни пари, а в обратната посока спират влагата, която се е получила от конденз или от компрометирано покривно покритие над тях. Също така те предпазват топлоизолацията и от проникване на прах. В резултат на това тя работи максимално ефективно. Покривните материали от прекъснат тип (керемиди, шиндли и др.) при всички случаи имат известна пропускливост, особено при вятър и затова приложението на тези покрития е необходимо.
Tsilkov - майстор
JAGUAR написа:
Tsilkov, с какво да залепя/съединя фолията, с обикновено тиксо(струва ми се не надеждно) или нещо друго?
Да проблемът на обикновенното тиксо е ,че няма хубаво лепило на долната страна-нито хваща хубаво към всякакви повърхности нито е издръжливо.Обикновенно такива тикса се предлагат към системата за пароизолационно фолио - примерhttp://www.isover.bg/product/Produkti/V ... bnode/299/ - другите производители също имат този просто знам сайта.Можеш да ползваш и алуминиево тиксо за въздуховоди ,но цената му е дебела ,а и се бачка трудно с него защото залепва прекалено бързо.
roofbuilding - специалист
Ето така трябва да се направи. И трябва да се почете малко http://www.ka6tata.com/za-ka6tata/pokriv/article/790. Може също така да се ползва пароизолационо алуминиево фолио.

Прикачен файл

127.jpg
127.jpg (12.76 KиБ) Видяна 12563 пъти
plamenogn - специалист
Здравейте, майстори!
Попрочетох различни теми, по моят въпрос, но не намерих точната формула. Ако има нещо изчерпателно, което съм пропуснал, моля за линк.
Иначе, ето моят казус. Направихме нов покрив на село. Гредоред. Освен покрива, бутнахме и тавана между етажа и покрива, също от греди и дъски го направиха майсторите. Сега, искам да изолирам, че е страшен ветрилник, има и доста дупки в горната част на стените. Там мисля да запълня с монтажна пяна, преди да правим шпакловка на етажа. Таванът на етажа ми стои много хубаво с големите греди, затова се отказах да ги скривам с гипсокартон. Затова мисля, че трябва да изолирам отгоре, откъм таванското помещение, а долу ще оставя да се вижда дървенията. Горните "попове" пречат да стане равен под (искам да се ползва някой ден), между 10-14 см височина. Мислех да запълня със стиропор 10-ка, като го ковна директно за дъските. И като решим един ден да го ползваме, слагам осб плоскости и ламинат. Трябва ли нещо под, над стиропора? Чета за някакви найлони.. Къщата е на село, не мога да хвърлям много пари, но пък искам след 10-на години да се преместя там да живея и не обичам двойни работи.. Жената вика сега да сложим 3-5 см фибран или стиропор, колкото да не духа, ама се чудя, ако ще се прави сега, дали дс не сложа по-дебел стиропор (фибрана е много скъп 10-ката)

Тема "Изолация на таван от гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: