• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
golfa81 написа:
Ами по принцип за таван на последен етаж не е от значение, зависи само от използваните материали най вече минералната и каменна вати те пият доста вода макар че са доста добри изолатори трябва да имат най малко въздушно пространство за да съхнат при намокряне аз използвам стиропор с по висока плътност макар че има отрицателни отзиви към него а колкото това че бил отровен ми не мисля че е толкова, за производството му се използва 98% кислород 2% полиестер и едва 0.1% нефт опасен е единствено при пожар макар че не виждам другите материали като дунапрен и т. н. да са по малко опасни а колкото до каменна и минерална вата тя е негорим материал
Колега,
Бих те посъветвал да се въздържиш засега със съветите си. Повечето разсъждения изглеждат разумни, НО НЯМА универсални решения. Ти си се вглъбил в ТВОЯ вариант, който не е лош по принцип, но не е универсален.
Въздушен изолационен слой е добра идея, с недоказано приложение откъм дебелина (височина в случая). Приложенията с вентилирана въздушна междина са прекрасни и масови за стени, но пък НЕ СА топлоизолация.
И да - ЕПС не е препоръчителен от пожарна гледна точка - съгласен и не съм "в час" как е, ако гипсокартонът е пожароустойчив, например. Имаме и пожарникар с опит във Форума.

Имаме ново питане на Колегата zack, който се вълнува основно от паропропускливостта!?
Много пъти съм писал, че паропропускливостта е въпрос на баланс - какво имаме за ТИ и какво отдолу и отгоре. Ако имаме гипсокартон + вата + добро паропропускливо покривно фолио, нещата, мисля, ще са добре. Ако се предвиждат по сериозни настилки и ограничена проветривост на тавана, трябва малко повече внимание/сметки.

П.П. Бих сложил поне 20см. вата в случая на zack.
torongill - напреднал
Ако бюджетът наистина не е проблем, на българския пазар има и вакуумни панели, нали? :drinkers:
infomar
8180 написа:


П.П. Бих сложил поне 20см. вата в случая на zack.
Вместо 20 см вата, бих поставил 10 см ЕПС с мрежа и замазка за топлоизолация. ЕПС-то и замазката с мрежата са паропропускливи и покритието става твърдо и може да се ходи по него. Все пак е таван и може да се ползва за съхранение на различни неща а не да е загубено като помещение. Всеки има в къщата си излишни неща и не му се хвърлят..... Върху ватата е трудно да се ходи, а ако по някаква причина прокапе нещо и се намокри... става страшно.
Да, прави сте, че при пожар газовете са опасни, но при пожар това ще е последният ми проблем и какво ще правя на тавана тогава :? Пожара ще възникне в долното помещение и ако то изгори и огънят обхване тавана.... тогава я камилата, я камиларя.
torongill - напреднал
infomar написа:
8180 написа:


П.П. Бих сложил поне 20см. вата в случая на zack.
Вместо 20 см вата, бих поставил 10 см ЕПС с мрежа и замазка за топлоизолация. ЕПС-то и замазката с мрежата са паропропускливи и покритието става твърдо и може да се ходи по него. Все пак е таван и може да се ползва за съхранение на различни неща а не да е загубено като помещение. Всеки има в къщата си излишни неща и не му се хвърлят..... Върху ватата е трудно да се ходи, а ако по някаква причина прокапе нещо и се намокри... става страшно.
Да, прави сте, че при пожар газовете са опасни, но при пожар това ще е последният ми проблем и какво ще правя на тавана тогава :? Пожара ще възникне в долното помещение и ако то изгори и огънят обхване тавана.... тогава я камилата, я камиларя.
Тези 20 см вата не са ли за тавана на апартамента?
infomar
torongill написа:
infomar написа:
8180 написа:


П.П. Бих сложил поне 20см. вата в случая на zack.
Вместо 20 см вата, бих поставил 10 см ЕПС с мрежа и замазка за топлоизолация. ЕПС-то и замазката с мрежата са паропропускливи и покритието става твърдо и може да се ходи по него. Все пак е таван и може да се ползва за съхранение на различни неща а не да е загубено като помещение. Всеки има в къщата си излишни неща и не му се хвърлят..... Върху ватата е трудно да се ходи, а ако по някаква причина прокапе нещо и се намокри... става страшно.
Да, прави сте, че при пожар газовете са опасни, но при пожар това ще е последният ми проблем и какво ще правя на тавана тогава :? Пожара ще възникне в долното помещение и ако то изгори и огънят обхване тавана.... тогава я камилата, я камиларя.
Тези 20 см вата не са ли за тавана на апартамента?
Извинявайте ако съм се объркал.
Ако е вътре в апартамента и има място във височина, 10 см. фибран, но ако е таванско помещение бих предпочел ЕПС.
Последна промяна от infomar на чет фев 11, 2016 7:10 am, променено общо 1 път.
Pooh - майстор
infomar написа:
20 см. каменна вата, или10 см. фибран
По коя точно физика, 20 см. вата се равняват на 10 см. фибран???
Поне да им беше сравнил коефициентите на топлопроводимост ...

И такива хора "дават акъл" ... :wallbash:
Последна промяна от Pooh на вт фев 09, 2016 7:25 pm, променено общо 1 път.
torongill - напреднал
Pooh написа:
torongill написа:
20 см. каменна вата, или10 см. фибран
По коя точно физика, 20 см. вата се равняват на 10 см. фибран???
Поне да им беше сравнил коефициентите на топлопроводимост ...

И такива хора "дават акъл" ... :wallbash:
И кога точно съм го написал това?
infomar
Pooh написа:
torongill написа:
20 см. каменна вата, или10 см. фибран
По коя точно физика, 20 см. вата се равняват на 10 см. фибран???
Поне да им беше сравнил коефициентите на топлопроводимост ...

И такива хора "дават акъл" ... :wallbash:
Аз съм го писал, но не съм смятал нищо - на око, ако има място това бих сложил.... или 5 см фибран, зависи от мястото.
Максимата ми за топлоизолация е - "Колкото повече изолация, толкова е по-добре".
Pooh - майстор
torongill написа:
И кога точно съм го написал това?
Извинявам се - грешка при копирането. Поправих се. :wink:
infomar написа:
Аз съм го писал, но не съм смятал нищо - на око, ако има място това бих сложил.... или 5 см фибран, зависи от мястото.
Максимата ми за топлоизолация е - "Колкото повече изолация, толкова е по-добре".
20 см. вата, заменяш с 10 см. фибран и за доказателство, че повечето е по-хубаво - завършваш с 5 см. фибран ... :?
Явно съм тъп и ми куца математиката - до днес вярвах, че 20>10>5, а се оказва погрешно ... :prayer:
infomar
Pooh написа:
torongill написа:
И кога точно съм го написал това?
Извинявам се - грешка при копирането. Поправих се. :wink:
infomar написа:
Аз съм го писал, но не съм смятал нищо - на око, ако има място това бих сложил.... или 5 см фибран, зависи от мястото.
Максимата ми за топлоизолация е - "Колкото повече изолация, толкова е по-добре".
20 см. вата, заменяш с 10 см. фибран и за доказателство, че повечето е по-хубаво - завършваш с 5 см. фибран ... :?
Явно съм тъп и ми куца математиката - до днес вярвах, че 20>10>5, а се оказва погрешно ... :prayer:
Приятел, ти или се заяждаш или си фантазираш.
Писал съм, че всичко зависи от мястото. Ако няма място слага 5 с, фибран, ако има 10 см... или при повече място - 20 см вата... ако има още място слага 40 см вата и т.н.т.
Да ти го обясня с по-прости думи или схвана идеята :? Явно на теб трябва доста да ти се обяснява и не разбираш от половин дума. Това с 40 см. вата дето го писах ще го възприемеш ли на сериозно или да ти пиша, че е майтап :?


Топлопроводимостта на стената зависи от два фактора – коефициента на топлопроводимост и дебелината на изолацията. Зависимостта от коефициента на топлопроводимост е линейна, това означава, че ако коефициента на топлопроводимост на даден материал е 2 пъти по малък от този на друг материал, то и загубите на топлина ще са 2 пъти по-малки при равни други условия.

Зависимостта от дебелината на изолацията, обаче е експоненциална, а не линейна. Ще се опитам да обясня какво означава това с конкретен пример. Ако измерим количеството топлина преминало през слой с дебелина 10 мм и друг слой от същия материал, но с дебелина 20 мм то може да очакваме разликата да е точно 2 пъти. Ако измерим количеството топлина преминало през слой с дебелина 40мм то отново можем да очакваме, че то ще е около 2 пъти по-малко от това преминало през 40 мм. Но, ако продължим експеримента и измерим какво количество топлина ще премине през слой дебелина 80 мм ще установим, че то вече не е 2 пъти по малко, а примерно 1.5 пъти. Ако продължим да увеличаваме дебелината на слоя, скоро ще достигнем момента в който колкото и да увеличаваме дебелината, загубите на топлина си остават почти непроменени. Този „момент”, обаче зависи от няколко фактора касаещи както физическите характеристики на материала, така и от външните условия – най-вече разликата в температурата от двете страни на изолационния слой. За това не е възможно да се даде еднозначен отговор за това колко точно трябва да бъде дебела изолацията за да се постигне максимална ефективност без изготвянето на проект за енергийна ефективност. Отново, обаче стигаме до реалността в която изготвянето на такъв проект би бил неоправдано скъп в случая за индивидуално жилище.

Като лична препоръка бих казал за саниране на стени с южно изложение, както и за такива с малка площ (с големи прозорци) да се използват плочи от EPS с дебелина 50 – 80 мм, а за големи стени (калкани) и особено за такива със северно изложение да се използват плочи с дебелина 80 – 100 мм. При изолация на цяла къща или сграда, а не на самостоятелен етаж, също бих препоръчал да се използват плочи с дебелина най-малко 100 мм. Само за сравнение ще посоча, че в т.нар. „пасивни” къщи, където се цели отопление единствено и само посредством слънчева енергия и телесната топлина на обитателите дебелината на изолиращите елементи често е над 30 см. За съжаление подобна ефективност е невъзможно да се постигне при саниране на стара сграда и инвестирането в такава изолация е неоправдано.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Изолация на таван - последен етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: