• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
Някой може ли да ми посочи сравнителни данни за приблизителна дълготрайност на различните видове топлоизолации в години.
VLADO66 - майстор
Австрийския в Сандански в началото на 80-те беше изолиран с EPS -още си седи :)
Tsilkov - майстор
Според данни на Фибран публикувани в официалните им документи XPS-а им след 20 години си променя топлоизолационните качества с няколко процента от 0,033 на 0,035 W/m2K
schuldiner - майстор
Tsilkov написа:
Според данни на Фибран публикувани в официалните им документи XPS-а им след 20 години си променя топлоизолационните качества с няколко процента от 0,033 на 0,035 W/m2K
А според неофициалните на десетата година е сюнгер, който задържа повече вода от ЕPS. А ЕPS на десет години си е достатъчно гадно нещо...
infomar
schuldiner написа:
Tsilkov написа:
.....А според неофициалните на десетата година е сюнгер, който задържа повече вода от ЕPS. А ЕPS на десет години си е достатъчно гадно нещо...
Темата е интересна и дали не се прави някаква зарибявка, та след 10-15-20 години да се налага подмяна на външната изолация? Някой има ли реални наблюдения а не литературни данни? Интересно е не как се държи това поставяно на реномирани германски, френски и какви ли не официални сгради а използваното от средно статистически българин спестяваш от законна заплата ( не от бонуси и т.н.т.) Аз имам поставена вътрешна и за 10 години не е мръднала...
VLADO66 - майстор
Единствения ми опит е от разглобяването на един 30 год. индустриален хладилник.Изолацията му беше от 10см EPS и така се беше напила ,че тежеше страшно,но това е при положение ,че беше сложена между ламаринени листове-т.е. няма никаква дифузия.
Фло - специалист
VLADO66 написа:
Единствения ми опит е от разглобяването на един 30 год. индустриален хладилник.Изолацията му беше от 10см EPS и така се беше напила ,че тежеше страшно,но това е при положение ,че беше сложена между ламаринени листове-т.е. няма никаква дифузия.
Това е практическо потвърждение и пример,че стиропора/фибрана,стирофоама и т.н/,като се разлага образува вода. На теория разлагането му започва веднага след като е произведен по причина,че никога реакцията на полимеризиране на този стиренов полимер не е завършена на 100 %,ами средно на 97-98%.Заради този неполимеризиран остатък следва обратната реакция на деполимеризация,която е бавна ,заради меките условия, като температура и налягане и може да отиде с години,но се ускорява от други въздействия като окисление и слънчева радиация и за начало на компрометирането на материала се счита времето от 3-8 години.
infomar
VLADO66 написа:
Единствения ми опит е от разглобяването на един 30 год. индустриален хладилник.Изолацията му беше от 10см EPS и така се беше напила ,че тежеше страшно,но това е при положение ,че беше сложена между ламаринени листове-т.е. няма никаква дифузия.
Двамата направо ме стряскате и хвърляте в талаша :?
Ако ламарината на хладилниците е била корозирала и да приема, че от там се е напоила изолацията, то ако не е така, то много лошо кореспондира с мнението на Фло, че от само себе си без външна намеса, изолацията бавно но сигурно става на вода, а ние да си мислим, че това овлажняване е в следствие на външни фактори - влага, дъжд , лоша мазилка или др.
Наистина ли е толкова сериозно или си правите майтап :cry: Защо никой до сега не е повдигнат този проблем - или това става теоретично за 100 години или.... не знам.... Представяте ли си 1/3 България, (както сега ни натискат да изолираме - дори и бонуси дават...), след 30-50 години какво трябва да прави? Като гледам качеството на изолацията която се поставя - едно от най-ниските, с надути цени...и купуваш бомба със закъснител.
Фло написа:
VLADO66 написа:
...... за начало на компрометирането на материала се счита времето от 3-8 години.
Какво разбираш под "компрометиране" - начало на процес продължаваш 50-100 години, или от тогава вече не изпълнява функцията си на изолация и започва да подмокряне, т.е. започват проблемите?
VLADO66 - майстор
Хладилника е работил при делтаt от около 50гр. и тъй като панелите не са херметизирани предполагам че напиването е в резултат на конденз и невъзможност влагата да се отдаде в граничните повърхности и оттам във въздуха.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Трайност на топлоизолацията?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: