Напишете въпрос свързан със санирането.
akpe4a - напреднал
8180:Има голям смисъл в това,което предполагаш.Сега главно в главата ми се въртят две алтернативи:

1- Изолация с 5см вата+обикновен гипсокартон и някаква система за проветрение.Циркулацията на въздух според мен има положително качество,кеото е премахването на влага и конденз.Също така,както ти каза човек има и съществен минус,който може да се окаже обезмислянето на изолацията от пяната в панела(която е съществото на покрива)и така единствената изолация се явява ватата която съм сложил върху ГК...

2- Изолация с 5 см вата + Влагоустойчив картон без система за циркулация на свеж въздух.Тук според мен елиминираме проблема изстудяване на долната част на панела,което няма да му пречи да си върши работата като изолатор.Остава проблема обаче с фугирането и евентуалната влага която може рано или късно да мине от там и да овлажни ватата.

И в двата варианта фигурира изолирането на долната ламарина на панела,която служи за стряха.

Радвам се,че сподели мнение 8180! Не бях се замислил,че този въздух отвън,колкото е добро толкова и беля може да направи.
VLADO66 - майстор
8180 сега видях дискусията ти за термопанелите от миналата година-действително по удачен вариант е да се налепи XPS отдолу на термопанела.
8180 - майстор
VLADO66 написа:
8180 сега видях дискусията ти за термопанелите от миналата година-действително по удачен вариант е да се налепи XPS отдолу на термопанела.
Да, имаше такава, но ме домързя да я търся.
akpe4a,
Проектантите търсят вече 20см. ТИ на покрив, което с 8-те см. полиуретан + 5см. почти се достига.
Много харесвам вентилираните изпълнения, но ако стъпиш на твоя вар.1, ще ти е тънко само 5см. вата.
Вар.2 по-ми харесва, ако можеш да увеличиш малко (още по-добре). Според мен влагоустойчивият картон там няма съществени предимства. За влагата го мисля почти задължително ПАРОИЗОЛАЦИЯ между ватата и гипскартона . Проблемът е, че панелите отгоре са паронепропускливи и трябва да се пази ватата от дифундираща влага от помещението. По принцип не се препоръчва "опаковането" на вата отвсякъде, но ще е необходим компромис, според мен.
Както Владо е отбелязал, с Фибран отпадат тези проблеми и го предпочитам в случая.
Проектантите да кажат за покрив дали не препоръчват пожароустойчив гипскартон, в случай, че се отиде на Фибран.
PIP - майстор
akpe4a, в случая с летви/плоскости няма никакъв проблем да прокараш тръбите под плоскостите. Освен, ако нямаш предвид подово, където вече замазката е логична.
8180, гледам имаш доста теоретичен опит, покажи ми къде в света се ползва фибран под гипскартон? Аз лично не харесвам недишащи материали – винаги намирам помещенията за задушни и некомфортни. Но това че аз не слагам пароизолация не значи, че е правилно –просто е моя избор.
akpe4a - напреднал
PIP:Да,мисля да ползвам остатъчната топлина от водата като някакъв вид подово.Идеята ми е да постигна комфорт при ходене и пълзене :roll: Иначе моя е грешката,че не съм се изразил правилно.

8180: Много се извинявам,че съм пропуснал темата Ви относно изолацията под панелите...Значи няма да сбъркам ако залепя с тази пяна за изолацията 5 см фибран върху панела и после зелен (или нз какъв е по-добре) гипсокартон.В този случаи гипсокартона задължително ли е да го монтирам на профили или мога директно върху фибрана със самонарезни?

Иначе да обобщя ако съм разбрал правилно:

Отвън-- Вкопан 10см фибран от основите до 50см над земята.После 10 см стиропор с фасаген.

Отвътре-- Вата 5см + гипсокартон

Таван-- Още се чудя...

Под-- 5см фибран+ замазка със по-горе споменатие тръби,отгоре 0.2см подложка+ламинат

Дограма-- 5 камерна + трпоен пакет със стъкла 4 сезона(или едно К стъкло посредата)

Още веднъж благодаря,за помоща.Надявам се да стане всичко както трябва.Като почна да го правя ще правя снимки,евентуални усложнения или чалъми произлезли в хода на работата също ще споделя.Извинявам се ако ми се повтаря темата,но идята ми за нея е да е нещо като цялостно саниране,чиито елементи да се допълват еин друг.
VLADO66 - майстор
Този фaсaгeн дeто го прeдвиждaш прeдполaгa пeрфeктнa основa,която в много случaи ознaчaвa ощe eднa ръкa шпaкловкa и можe дa стъпи нa мaзилкa кaто цeнa.
Tsilkov - майстор
8180 написа:
СПОРЕД МЕН, вентилационната междина (когато я има в т.н. "вентилиран покрив/фасада") се разполага над/извън топлоизолацията. Това, което умувате, би елиминирало в значителна степен монтираната вече ТИ - 8см. полиуретан в панелите.
Абсолютно си прав ,а и 8 см. полиуретан е колкото 14 см. стиропор и 16 см вата - така ,че аз не бих ги махнал.За конденза можеш да сложиш пароизолация ,или да сложиш фибран (ама не дай си бже тва да се запали :shock: ).Пусни една снимка на покрива обаче ,защото аз не бих ти препоръчал да лепиш директно върху панелите - смятам че ще се напукса лсед време.
akpe4a написа:
За вътре обмислям или 4 см (XPS)+гипсокартон или минерална вата 5см + гипсокартон.
Сложи вата дори без фолио за да ти диша къщата.Отвън обаче направо слагаи 14-18 см. стиропор щом искаш да изолираш както трябва.
akpe4a написа:
Относно термомостовете отвътре ще се изолира цялата и изолацията ще се застъпва навсякъде.
То това е едното условие ,но другото е и да няма разлика в дебелината на изолационния пласт.Това при теб няма как да стане на 100% ,но поне се опитай да минимизираш тая разлика.Примерно ако ще имаш подово 5 см. под пода е адски малко.Освен това не схванах смисъла на подово и радиатори ,че и конвектори ( да не праиш шоурум за отоплителни инсталации :lol:) ?
8180 - майстор
PIP написа:
8180, гледам имаш доста теоретичен опит, покажи ми къде в света се ползва фибран под гипскартон? Аз лично не харесвам недишащи материали – винаги намирам помещенията за задушни и некомфортни. Но това че аз не слагам пароизолация не значи, че е правилно –просто е моя избор.
Колега,
Не мога да ти покажа по света - поне не в момента.
Там по-рядко правят вътрешна ТИ и ползват пароизолация, която дори е по-"недишаща" от Фибрана. Руснаците, например считат гипсокартона за "суха мазилка", което не променя съществото и изискванията за ТИ.
Писано е много и тук - потърси.
В случая панелите на питащия са супер "недишащи" (ако са положени правилно) - две ламарини!!
Със/без Фибрана твоите субективни усещания ще са все същите, а ако възникне конденз по вътрешната стена на панела, "усещанията" ще станат дори видими. Вътрешната ТИ прави тази повърхност по-студена и ако е изпълнена с "дишащи" материали, рискът от КОНДЕНЗ ПО ПАНЕЛА е по-голям.
Задушните помещения се лекуват с ПРОВЕТРЯВАНЕ! Стените се изграждат за друго - да преградят връзката с околната среда, а не за проветряване, дишане и подобни - точно обратното. т.е. последните не са им е работа.
Изборът си е твой, ако го правиш само за себе си. :)

П.П. Цилков ме е изпреварил - на него по-може да му се вярва.
VLADO66 - майстор
Tsilkov,с дeбeлинaтa нa ТИ която прeдлaгaш инстaлaциятa зa отоплeниe можe дa отпaднe,по-скоро можe дa възникнe проблeм с охлaждaнeто :wink:
Tsilkov - майстор
Няма да отпадне - проверявано няколко пъти - най-малкото ще имаш нужда от нагряване на топлата вода.Цената на самата инсталация обаче пада в пъти.За без отопление си иска стандарт "пасивна сграда" която е с повечко изисквания.Проблеми с охлаждането не възникват стига да сложиш слънцезащита на прозорците - ама това важи и за неизолирана къща.

Тема "Проект-Цялостно саниране на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: