• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
boqnkov - специалист
Относно пяната от външна страна... дадоха ми съвет да изрежа с макетен нож под ъгъл пяната и с шпакла да "фугирам" с теракол между профила и зида. Това ми звучи като доста добра защита и уплътнение на дограмата, но не знам дали е правилно.
MASTER - специалист
След тази операция после даже може и да не лепиш изолация отстрани на зида. :-D
boqnkov - специалист
Още няколко въпроса за дограмата.

1.Може ли съвет относно какъв точно материал е добре да използвам за да подмажа изрязаната пяна от външната страна на дограмата.
2.Смятам с макетен нож да изрежа стърчащата пяна под ъгъл 15 градуса и да я запечатам. Има и още нещо което ме притеснява малко. Дограмата е монтирана на 5-6 см от външната страна на зида. Има алуминиев перваз, под който ми се струва, че пяната е по - малко от колкото ще е обръщането по страничните страни и горната част (представям си го около 3 - 4 см. фибран). Та си мисля от там няма ли да имам топлозагуби и какво евентуално мога да направя? Перваза е хванат с видии и е "под" профила (като керемида) без силикони и др. лепила.
3. Тухлите са със вертикални отвори и дограмата е сложена върху тях. Ако от някъде около краищата на перваза подливат някакви капки от дъжд или др. ще си се наливат директно в стената. Има ли основание да се притеснявам за това.
4. Колегата radius доста ме стресна с тези цифри на разширение. Дограмата ми е Саламандър златен дъб 76мм с 3ен пакет. Прозореца на хола ми е 2,75м. - южен. Да се готвя ли за 12мм фуга? Ако трябва да обръщам прозорците с нещо като странични первази за да не се вижда зимата? :axe:
5. По профилите монтажниците не са ми пробили дупки за намаляване на температурата в профила лятно време. Трябва ли да ги има или не?
Dimicha - напреднал
Здpaвeйтe, извинявам се, че повдигам старата тема, но имам един спешен въпрос. Вчера ни мoнтиpaxa дoгpaмa (прозорец на стая). Иcĸaм дa ви питaм, cпopeд вac дaли cтaвa дyмa зa пpaвилeн мoнтaж, защото нещо не съм доволен от цялата работа. Като малко предистория, при поръчката настоявах дограмата да се монтира с котви и текстилна лента. За текстилната лента не можах да се преборя с фирмата-изпълнител, явно не монтират така. За котвите с хиляда уговорки се съгласиха, но при самия монтаж дойдоха други монтажници и стана проблем-не можело с котви. Аз настоявах за тях, за да не се дупчи профилът. Moнтaжът дeйcтвитeлнo бeшe тpyдeн, зaщoтo cтeнaтa e тънĸa и ce нaлoжи дa paзпpoбивaт дoпълнитeлнo caмитe ĸoтви и да ги огъват. Toвa oбaчe eднo нa pъĸa. Дpyгият пpoблeм бeшe c мoнтaжa нa ĸoтвитe ĸъм caмaтa дoгpaмa. Aз миcлex, чe тe пpocтo ce фиĸcиpaт ĸъм oния pъбчeтa пo външнaтa чacт нa пpoфилa. Oбaчe мaйcтopитe ги зaxвaнaxa c видии и в ĸpaйнa cмeтĸa пpoфилът пaĸ e пpoдyпчeн, въпpeĸи мoeтo нacтoявaнe и жeлaниeтo ми дa ce пpoбивa пpoфилът ĸoлĸoтo ce мoжe пo-мaлĸo. Tвъpдяxa, чe нe ce нapyшaвaл тaĸa пpoфилът, зaщoтo нe бил пpoбит пpeз цялoтo cи ceчeниe. Πo eднo вpeмe пpeдлoжиxa дa я мoнтиpaт caмo нa пянa. Moжe би тaĸa щeшe дa e пo-дoбpe? Bиe ĸaĸвo миcлитe? Πpилaгaм cнимĸи.

Toвa e фиĸcиpaнeтo нa ĸoтвaтa ĸъм пpoфилa. Taзи ĸoтвa oтдeлнo бeшe зa дpyг paзмep пpoфил, нo cлeд ĸaтo cи отворих устата, oтидoxa и cи нaмepиxa пpaвилни ĸoтви.
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... .html?o=10
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... .html?o=11

Toвa пъĸ e мoнтaжът нa пoдпpoзopeчния пepвaз:
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... .html?o=12
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... g.html?o=8
Xвaнaт c видии пaĸ пpeз пpoфилa ;( Bидиитe ca тoлĸoвa нaтeгнaти, чe нa втopaтa cнимĸa ce виждa ĸaĸ ca cгънaли дъcĸaтa

Kpaйният peзyлтaт:
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... g.html?o=7
http://s1064.photobucket.com/user/Dimic ... g.html?o=2

Aз ли cбъpĸax, чe ги нaĸapax дa я пpaвят c тия ĸoтви или тpябвaшe c aнĸepи ĸaĸтo cи e cтaндapтнo? Да се примирявам ли с направеното, при положение, че дограмата има и още доста недостатъци-висящ комарник, одран стъклопакет (ще го сменят), надрана е на места, малко не ми харесва как се затваря (сякаш не е регулирана добре), дистанционерите вътре са на различно положение...
MASTER - специалист
Много весел, странен и иновативен метод на захващане на котвите към стената. :-D

Не мога да видя колко са котвите, но съдейки по ъглите, има вероятност да са достатъчно като бройка.

Когато се монтира, котвата първо се сгъва на 90 градуса навътре към прозореца, след като се фиксира с клинове прозореца , котвите се сгъват на 180 градуса наобратно към стената, така че да са успоредно към прозореца, и се огъват на 90 градуса , така че оставащата част да прилепва към зида. Ако както при теб краищата надстърчат или се отрязват ако са къси, или се огъват още веднъж, и след това задължително се хващат с винт и в тази си част към стента. Обаче преди да се дупчи за винтове, предварително се изпенва на точки - ъглите на прозорците, и около делителите. Като стегне пяната се дупчи и се навиват винтовете. И чак тогава се доизпенва. Ако има летящи делители - първо се закачат крилата, и тогава се изпенва отгоре и отдолу, като между крило и каса се слагат дистанциращи подложки. Иначе при монтаж само с котви има опастност касите да се огънат.

В случая ти препоръчвам да пробиеш и навиеш по един монтажен винт към стената през котвата и дървеното трупче. Мисля, че е достатъчно, ако всичко друго е добре монтирано, има отвеси и няма изтумбени профили.

Дупченето на дограмата с винтове не води до никакви проблеми, нямам идея кой те е вкарал в тези филми.

Поздрави специално този който е изпенвал, някакъв голям лауреат на полиуретановата пяна ще е.

Ако аз изпеня някъде така и си тръгна, :? най вероятно ще са ми последните монтирани прозорци в живота. Подобно изпенване коства 8500€ на един колега ...
p.v.x - майстор
Dimicha написа:

Aз ли cбъpĸax, ...... Да се примирявам ли с направеното
Никакво примиряване.Тези майстори , са си направо за тази тема http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... &start=920
:rock:
Dimicha - напреднал
Благодаря ви за бързия отговор! Значи, ако съм разбрал правилно, това, че стената е тънка не е проблем да се монтира с котви, така ли? Щото аз му казах на майстора да сгъне котвите към стената, но той твърдеше, че трябва да са перпендикулярни на равнината на дограмата, иначе щели да се отворят отвътре и да се откачат от дограмата. Какво да направя сега- да ги викам ли да ги оправят? Възможно ли е? Ако примерно се махнат трупчетата и се навие още винта към стената?
Djack - специалист
За мен също тия хайдуци са престъпници!
Винаги ми е било интересно това дупчене на "многокамерната" дограма с цел предотвратяване на конденз!?!?! За чий чеп ми е 19 камерна дограма, като "майстора" ще ми замости камерите с един елипсовиден отвор разпробиващ всички камериу, против конденз отдолу?!?!?
MASTER - специалист
Dimicha написа:
Благодаря ви за бързия отговор! Значи, ако съм разбрал правилно, това, че стената е тънка не е проблем да се монтира с котви, така ли? Щото аз му казах на майстора да сгъне котвите към стената, но той твърдеше, че трябва да са перпендикулярни на равнината на дограмата, иначе щели да се отворят отвътре и да се откачат от дограмата. Какво да направя сега- да ги викам ли да ги оправят? Възможно ли е? Ако примерно се махнат трупчетата и се навие още винта към стената?
Не махай трупчетата! Разпробий котвата и трупчето с 7,5 или 8 мм свредло, после с 6,5 мм за бетон разпробий стената и навий винтове за директен монтаж 132мм. Не си вгорчавай живота да ги викаш още веднъж. Няма да го направят по добре от сега.
Трупчето ако е хванато стабилно няма да направи никакъв проблем. Просто майстора явно е някакъв корифей по съпромат и техническа механика и с разсъжденията си е усложнил живота. Както и на мазача след него.

Монтирането с котви на тънка стена не е проблем, но не виждам да носи някакво предимство.
Dimicha - напреднал
MASTER написа:
Не махай трупчетата! Разпробий котвата и трупчето с 7,5 или 8 мм свредло, после с 6,5 мм за бетон разпробий стената и навий винтове за директен монтаж 132мм. Не си вгорчавай живота да ги викаш още веднъж. Няма да го направят по добре от сега.
Трупчето ако е хванато стабилно няма да направи никакъв проблем. Просто майстора явно е някакъв корифей по съпромат и техническа механика и с разсъжденията си е усложнил живота. Както и на мазача след него.

Монтирането с котви на тънка стена не е проблем, но не виждам да носи някакво предимство.
Ами те щото така или иначе ще идват да сменят надрания стъклопакет...та затова питах дали да ги карам да преправят нещо по монтажа. Въртят ми се мисли направо да искам смяна на цялата дограма, защото забележките станаха много, но наистина не знам дали си струва ядовете, след като едва ли ще направят всичко по-добре. А за котвите нали ви казах, идеята ми беше да не се дупчи, ако ми бяха обяснили достатъчно обосновано, че примерно не е проблем да се пробият една или две дупки за винтове, нямаше да настоявам. Но моето настояване за котви и това, че майсторите бързаха и не се отнесоха сериозно, нямат общо, не съм ли прав?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Правилен монтаж на PVC дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: