Напишете въпрос свързан със санирането.
gechev - специалист
Мариане, говорим за вътрешна термоизолация и мненията ти не са спам, за да се подаваш на параноята че Мода ще ти трие постовете. Така го разбираш , така го казваш. Не се шашкай от немските отговори на Марисан, защото това е утвърдена фирма в термоизолациите и зад техните писания стои екип от няколко специалисти на които това им е работата, а сега е зима и студено.
8180 - майстор
Гечев,
Параноя или не, благодаря на Мариан, че схвана идеята на темата - Теоретични обосновки на различните видове ТИ и възможните проблеми.
Няма проблем, дори би било интересно (вкл. и за Вас), да се разгледат и варианти с вашите блокчета и смески (Тивит). Почти съм сигурен, че ако някой реши да ги ползва за вътрешна ТИ, ще се появят проблемите, описани от Марисан, или...
Ако имаш желание да се дискутират санитарни и Еко проблеми, противопожарни и т.н., вероятно, е по-добре да отворим съседна/и тема/и със същия статут. Тук ще дадем линкове към тях.
Да, ще се старая да опазвам тази тема от "празни" постове с идеята тя да е за бърза и прегледна справка за интересуващите се от физиката на нещата.
gechev - специалист
Извинявай 8180, бях се поувлякъл по постовете на Мариан още преди преместването и безрасъдно го последвах в темата на специалистите като се помъчих по най простия и не теоретичен начин да стигне до физичните закони и за да не го обидя провокирайки непознат за мене човек засипвайки го с формули и графики. При мен това е може би професионално изкривявене да карам хората сами да търсят и мислят и стигат до истината. Така се отнасям с всеки потърсил съвет или помощ или въобще интересуващ се, защото той може да е лекар, учител или дори мафиот и не е длъжен да знае за парциални налягания, налягане на наситени водни пари, видове ограждащи конструкции. Може да Ви е чудно но 80% от хората, които съм срещал по изложения и панаири си мислят че влагата в домовете им идва от вън и дъждовете игрят отрицателната роля за образуването на мухъл. И какви формули могат да му помогнат и какви теории, изваждаш номера с прането за да стигне сам до истината и да мисли за какво да си дава парите. Колкото до Тивит, пожарна и екология случая е същия, не обичам безсмисления и непродуктивен спор.
8180 - майстор
Момчета,
Засега няма да трия нищо - нека приемем, че още уточняваме идеята/целта за темата, пък и не са се изтрепали специалистите да дискутират тук.

Гечев,
Включвайте се в съществото.
Вашите блокчета и смески се надявам да намерят подобаващо место и в тази тема. Плюсове, минуси, паропропускливост и т.н. Стилът и нивото на обосновките са "отворени" тук - по избор на авторите. При по-сложни изложения, е хубаво да има резюме на по-практичен форумен език.

Ето, Марисан в др. тема приближава олекотените бетони, засега с газобетон:
viewtopic.php?f=2&t=41554
Marisan написа:
Самият топлоизолационен материал трябва да е с висока капилярност – така, че възможно най-бързо да отвежда влагата от вътрешността на конструкцията на нейната повърхност. За тази цел при стени с дървени конструкции не бихме препоръчали нито вата, нито EPS, нито XPS. По-удачно решение е да се избере топлоизолационни плочи от дървесни фазери или калциево-силикатни топлоизолационни плочи, които да се монтират така, че да имат възможно най-голям контакт със стената. Алтернативен вариант е поставянето на блокчета от газобетон с дебелина 3-4 см, които да отвеждат натрупания конденз до повърхността на конструкцията, където вече той може да бъде изпарен успешно. Ако нямате възможност за монтаж на такава топлоизолация бихме Ви посъветвали да не монтирате никаква от вътрешната страна или да помислите за увеличаване дебелината на външната топлоизолация.
Марисан,
Склонен съм да приема описваните механизми за съхнене, които ми се губеха досега.
Профи, макар и леко "конфликтно" обоснова тезата, че в отоплителния период съхнене навътре е невъзможно. От горния пост прозира, че пак допускате такава възможност.
Уточняващи въпроси, моля:
1. Въпросното съхнене навътре, да уточним - предполагам визира летния период. Или...?
2. Не е ли по-добра стратегия да се ограничи (предотврати) натрупването на влага в стената (пароизолация отвътре), вместо да се разчита на лечението на последствията? Вярно, с представения калкулатор, това изглежда почти невъзможно (особено при панел).
3. Какво става с конденза (вода), очакващ в стената благоприятния летен период - вероятно ще нанесе поразии на традиционните строй-материали (вата, гипскартон - с "висока капилярност", в частност) преди да се изпари отново?

Макар любителски, намирам тези въпроси за доста важни - касаещи две (засега) противоположни стратегии (подходи) към топлоизолирането по отношение на дифузната влага.
Не визирам в случая мерките срещу външната влага, упомената от Гечев.
vini7 - напреднал
Здравейте, искам да попитам знаещите кой е най добрия материал за вътрешна изолация за къща с плътни единични тухли измазани отвън и вътре с варова мазилка . Добър вариант ли е с итонг мултипор.
VLADO66 - майстор
При положение че ламбдата на този материал според производителя е 0.042W/(mK),може да го сравниш с други изолационни материали.Аз нямам впечатления.
stentop - специалист
Значи какво излиза? Блъскай здраво изолация и нямаш грижи :-D

Прикачен файл

1.jpg
marian1 - майстор
И какво излиза сега - вашият проект ще е по добре топлоизолиран - но пък във вашата графика ( във всички без моята ) има задържане на конденза във външният слой на ТИ (синята черта) - е на кой плана е по-добър? Кога ще се излъжа да правя само външна изолация? А искам да подчертая - външните фасади на всички блокове - тип лоджия - са боядисани с фасаген - може би и това е една от причините, апартаментите масово да мухлясват! Докато при мен - ( направих си хигрометър - живачен - баламско е) влажността е дори в долните граници на нормалната граница.... Шампион съм!
stentop - специалист
Според сметките от този сайт... няма конденз :-D Е, макар и при 40см EPS :-D

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (65.55 KиБ) Видяна 11200 пъти
8180 - майстор
stentop написа:
Според сметките от този сайт... няма конденз :-D Е, макар и при 40см EPS :-D
То и в предишните варианти сигурно не е страшен кондензът (съхне за няколко дни), АМА при 60-80см. стени, нещо не ми харесва.

Тема "ВЪНШНА/ВЪТРЕШНА ТИ, АКУМУЛИРАНЕ И .... (ТЕОРЕТИЧНА ТЕМА)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: