Напишете въпрос свързан със санирането.
gechev - специалист
Когато задъдеш правилен и изчерпателен въпрос, то тогава можеш да очакваш и правилен отговор. Правилен, правилен ама колко правипен с тез многото фактори и аз не зная, :partyman: но Наздраве и бъди здрав.
Marisan - специалист
До Марисан - интересувам се, във вътрешна стена на помещение, от двете страни е еднакво отоплена - защото стената е в същото помещение ( в средата примерно) единствено стената граничи с под и таван, в такава стена влажността каква следва да е, каквато на помещението ли, по-висока, по-ниска - това не мога да си го обясня.
Здравейте marian1,
Считаме, че в случая няма поводи за притеснение – движението на водните пари произтича в следствие в разлика в температурата на въздуха, разлика в неговата влажност или налягане от двете страни на стената. Ако няма разлики в тези показатели в двете помещения, то през стената не преминават нито водни пари нито се извършва някакъв топлообмен и няма загуби на топлина.
gechev - специалист
Марисан топлообмен винаги съществува, има ли разлика и един градус. И ако Мариан е допуснал разлика под / таван в изолацията топлообмяната е на лице, ако е на лице и найлона...?
Marisan - специалист
Здравейте gechev,
Теоретично сте прав, че дори и при 1-2 градуса съществува топлообмен. В случая обаче говорим за пренебрежимо малка температурна разлика, която според нас спокойно можем да пренебрегнем. Също така от поставеното от marian1 условие се разбира, че климатичните условия от двете страни на стената са еднакви. Разликите под/таван представляват евентуални термомостове, които разбира се биха оказали влияние, но според нас по еднакъв начин, погледнато от двете страни на стената. Самият найлон е наистина мощна паропреграда, но в конкретния случай (приемайки, че не се извършва топлообмен и преход на водни пари) той няма конкретна функция и не оказва влияние. Ако има по-подробни допълнителни данни или ако приемем, че в бъдеще ситуацията ще се промени, то тогава биха могли да се правят по-нататъшни заключения.
muhala - майстор
Някой има ли наблюдения на практика има ли смисъл от външна ТИ при туклени стени 40см с тухли единички ?
p.v.x - майстор
muhala написа:
Някой има ли наблюдения на практика има ли смисъл от външна ТИ при туклени стени 40см с тухли единички ?
Ще се родиш.
Задължително условие - без вътрешна изолация , и постоянно пребиваване (отопление).

:rock:
torbalan - Дървен философ
8180 написа:
...
Ще си позволя един цитат:
"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." А. Айнщайн :)

Предварително БЛАГОДАРЯ на включилите се!

П.П. Темата е отворена за всички форумци, за уточняващи въпроси от принципен характер.
Конкретните проблеми и решения нека останат в конкретните теми, както досега.
Е, трудно ще ми е да обясня на едно дете на 6 години, при какви условия кондензира влагата...

Но двете разлики, които за мен са основни са:

1. При вътрешна топло изолация - влагата кондензира в стаята... Съответно и мухъла е в стаята под изолацията.

2. При вътрешна топло изолация го няма (или е по-малък) ефекта с акумулирането на топлината от стените... За едни е предимство, за други недостатък - на мен ми е все тая... Не го считам за важно това...
muhala - майстор
Това, което ме притеснява мен при изолацията и което ме разколебава да направя е, че на изолацията и дават около 10 години живот. Блока, в който живея е на 55-60 години и фасадата му е в перфектно състояние. Трябва ли да сложа изолация, която след 10 години или след една градушка ще прилича на г..з ?
Конденза от парите е много вероятно да се получи между външната мазилка и изолацията.
Ако се сложи 10см изолация, съответно обърнатата част на прозорците ще е по-дълбока, а от там ъгъла на видимост по-малък.
Другото нещо, което ме разколебава е, че много, да не кажа почти всички тип Сталинско Строителство не са санирани. Не изцяло, а дори и частично.
За това питам ще има ли изобщо ефект от упражнението ?
EDI - майстор
Моята външна явно трябва вече да е умряла без да съм усетил.Ще взема довечера да я полея с червено и мръвки, за бог да прости. :partyman: Свястно шпаклована изолация със свястна мазилка не и става нищо от никаква градушка.Гарантирано.
8180 - майстор
torbalan написа:
Но двете разлики, които за мен са основни са:

1. При вътрешна топло изолация - влагата кондензира в стаята... Съответно и мухъла е в стаята под изолацията.
"Претенциозна категоричност" за Теоретична тема, според мен.
Въздушната влага кондензира когато е достатъчно много и попадне на достатъчно студено (Тр - температура на росата, различна при различни концентрации).
Демек: Ще кондензира "в стаята", "под изолацията", на повърхността (прозорец) или никъде!
Конкретният избор от тези възможности се прави при проектирането на ТИ и вътрешния климат (предназначението на стаята), с отчитане на региона (външния климат).

Тема "ВЪНШНА/ВЪТРЕШНА ТИ, АКУМУЛИРАНЕ И .... (ТЕОРЕТИЧНА ТЕМА)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: