Напишете въпрос свързан със санирането.
p.v.x - майстор
muhala написа:
Ако се сложи 10см изолация, съответно обърнатата част на прозорците ще е по-дълбока, а от там ъгъла на видимост по-малък( :rolleyes: ).

За това питам ще има ли изобщо ефект от упражнението ?

Ще има ефект , ако си ъпдейтнеш малко мирогледа.
За какво разбутваш хубавата тема.

:rock:
torbalan - Дървен философ
8180 написа:
...
"Претенциозна категоричност" за Теоретична тема, според мен...

Нещо не те разбрах - искаш да ме убедиш, че няма да се създат условия за кондензация на влага под топлоизолацията ли?

Свалял съм вътрешна топлоизолация и знам какво има под нея :)

Чудесни условия за развитие на мухъл... И много мухал, разбира се...
8180 - майстор
torbalan написа:
Нещо не те разбрах - искаш да ме убедиш, че няма да се създат условия за кондензация на влага под топлоизолацията ли?
8180 написа:
Демек: Ще кондензира "в стаята", "под изолацията", на повърхността (прозорец) или никъде!
Конкретният избор от тези възможности се прави при проектирането на ТИ и вътрешния климат (предназначението на стаята), с отчитане на региона (външния климат).
Grozdev - специалист
Здравейте ,
Хубава тема за дискутиране.
От скоро се включих тук , но мога да кажа че изчетох доста теми в последните 2 месеца.
Понеже дикусията ,която( в началото е малко по остра ) e позамръзнала гледам ,
ще си позволя да си кажа мнението и да я събудя малко.

По ирония на съдбата съм в строителството от ученик , / сега ми е професия / и натрупаня жит.опит
мога да споделя следното:
Живял съм в панелка , след това в "ново " сроителство , също и в стара кирпичена къща на село , обитавал мансарда "опакована " безшевно с 10 см полиуретанова пяна и г.картон , в бунгало от термо панели ,къща зидана с ютонг /пребивавал / и в сламена къща също.
Винаги съм се питал защо си слагат ТИ вътре в помещението което ще живее човек ,при положение че
сграсдата е опакована от вън / с прекъснати термо мостове / от всякъде?
Или ако вече си опаковал от вътре на всякъде , ще слагаш от вън?
Една стена изолирана от 2 те страни , от какво се предпазва?
При това полжение че е със два ката изолация , имали някакъв смисъл от какво ще зида ? И кух да Е ,все ТАЯ.!
За мен логичното , за да има комфорт на обитаване в едно жилище / не гараж или барака на лозето/
е че то трябва да има НЕ резки промени в климата през смяната на сезонете и времето .
Това както и в температурата на обитаване ,така и във влажноста на въздуха в него.
До колкото съм запознат с иследването на запдни експерти / чел съм го преди много години /
Най -оптималната влажност за жевеене на чавека е 50% . с малки отклонения .
При по ниска - сух климат : започват проблеми с изсъхване на лигавицата и др.проблеми.
При по висока - влажен климат : развитие на плесени и респираторни проблеми и заболявания.
За мен лично такова животно като " Дишашта " боя ,/визирам вс. съвременни полимерни бои и мазилки ,
акрилни , силиконови , полиуретанови , с тефлон и т н т . НЯМА.
Предполагам не съм първия който е забелязал че върху НЕ изсъхнала шпакловка като се боядиса с какъвто и да е латекс ,какво се случва после. Или влезнала от някаде влага във вече готова изсъхнала боядисана стена! После майсторите бояджии свалят всичко подкожушено с шпакли.
Колкото до температурата в помещението за да не е много горещо или много студено ,
както е питано в заглавието : БЕЗ акомулиращ ефект няма как да стане.!
Когато източника на топлина или студено спре да излъчва , температурата
в помещението не трабва да спадне или се качи рязко след 15-20 мин.!
Тя трябва да изстива или се стопля плавно след доста по дълъг период прм.24ч.
Това с вътрешна ТИ няма как да се случи.!! Ако няма достатъчно /термична маса / в едно жил.помщ. ,,,няма какво да компенсира разликите в температурата.
А това колко ще е плавно , си зависи от цялостната система на сградата.
По напред в темата се дискутира доста за кондензната точка .
Ако вземем примерно 1 клсч. тухлена 25см стена , измазана с варо-цим м-ка , изолирана от вън с 10см ТИ,
без да има запечатваща боя вътрешно , / като цяло с достатъчна хигроскопичност на материалите /
и влагопреминаването не е стопирано , къде ще има конденз!
А ако е боядисано с ВАР от вътре или боя без " найлони " в нея ? Има начини , и да не цапат даже.
Варта има антисептично действие , не позволява разв. на плесени и мухъл?
Какво ще стане с повишаване на влажноста в помещението.? Дали ще има кондез?
Мисля че прекалената повишена влажност от човешката дейност във всяки дом , ще се "Погълне " от
всичките тези материали , и като стане горещо и сухо ще се върне обратно в помещението . Итова няма да разруши нищо.
Това мисля че по важния фактор , който НЕ се отчита много от сегашните вечно бързащи строители.
То и в повечето случаи едни строят, а после други живеят в построеното.
Май стана дълго ..

Това е моето мнение ,
приемам всичко.
:yawinkle:
fbr - майстор
чет фев 24, 2022 5:03 pmGrozdev написа:

Варта има антисептично действие , не позволява разв. на плесени и мухъл?
Какво ще стане с повишаване на влажноста в помещението.? Дали ще има кондез?
Ще има и още как. Всичко зависи от влажността в помещението и от температурата на повърхностите. Покритието не е аргумент. Ако ще и с космически материали да го боядисаш.
Grozdev - специалист
чет фев 24, 2022 6:27 pmfbr написа:
чет фев 24, 2022 5:03 pmGrozdev написа:

Варта има антисептично действие , не позволява разв. на плесени и мухъл?
Какво ще стане с повишаване на влажноста в помещението.? Дали ще има кондез?
Ще има и още как. Всичко зависи от влажността в помещението и от температурата на повърхностите. Покритието не е аргумент. Ако ще и с космически материали да го боядисаш.
Да съгласен , зависи от влажността в помещението и / РАЗЛИКАТА / от температурите на повърхностите.
ЩЕ има конденз докато се изравнят.Както и ледената бира от хладилника ше се " поти" и тече до като се стопли.
По интересния въпрос който ми изникна ще е:
,Върху коя стена ще го има ?
ако е налично :
"влажността в помещението и от температурата на повърхностите "
1. бетонна
2. тухлена
3. дървена
4. и върху трите
За да е правилно зададен ? сът , и трите да са с еднаква дебелина и без никва топло-изолация -голи,
без космически материали ?
И ще се образува ли мухъл ? и Къде?
fbr - майстор
Няма смисъл да повтарям, материала няма значение какъв е, определящо е температурата на повърхността. Когато има изолационен материал, да кажем дърво както си посочил, очевидно е че повърхностната температура би зависела от дебелината и изолационните свойства на дървенията. Апропо, мухъла е изсъхнал конденз с утаена прах, спори и бактерии в него.
Grozdev - специалист
чет фев 24, 2022 9:57 pmfbr написа:
. Когато има изолационен материал, да кажем дърво както си посочил, очевидно е че повърхностната температура би зависела от дебелината и изолационните свойства на дървенията. Апропо, мухъла е изсъхнал конденз с утаена прах, спори и бактерии в него.
Благодаря за разясненията .Сега ми стана ясно как се появява мухъла .
Да попитам още нещо , ако може ?
Като излезеш от банята , и мократа хавлия къде я оставяш да изсъхне ?
На простира или я пъхаш в найлонова торба ?
А сегащния нарязан хляб който се продава в найлонова торба забравял ли си повече време ?
Може би да , всеки го е правил. Някой път го извади веднага и го остави на открито в къщи, на влажния въздух и като мухляса ми се обади . ппък и на вън да е .

Май не си живял в стара /не санирана/ монолитна сграда с тухли !
Всеки материал си има коеф. на топлопровдимост.
Като видиш някъде дървена греда ( Не лакирана и монтирана в зид ) без знач. дебелината /и 3х3 да е /
да има кондез по нея да ми кажеш къде , че да я видя и Аз.
Grozdev - специалист
пет фев 25, 2022 11:56 amHursa написа:
Създадат ли се условия за поява на плесени, за съжаление се появяват. И в дървесината. .
Да правилно ,... Отговара е във Въпроса. " Създадат ли се условия " ?
И как се създават .?
Чашата със студена бира в капанчето на горещия плаж кондезира . Водата от конденза става ли на плесен/ мухъл? Картонената подложка под нея попиваща цялата вода, мухлясва ли ? Какви условия трябват за да се появят плесени ?
А дървесината си има естествена влажност. И когато е сечена "мокра "( най често ), и не е изсушуна правилно ( НЕ са създадени условия за това !! ) или по лошото -ЛАКИРАНА преди да е изсъхнала с допуст. влажност Естествено ще МУХЛЯСА.
Даже и ще почне да "навдига " лаковото покр. на люспи . защото влагата не може да ИзлезЕ...
А как се "лекува " от пропити спори на гъби/ плесени ,,...е друга тема.
:yawinkle:

Тема "ВЪНШНА/ВЪТРЕШНА ТИ, АКУМУЛИРАНЕ И .... (ТЕОРЕТИЧНА ТЕМА)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: