Напишете въпрос свързан със санирането.
Marisan - специалист
Марисан,
Склонен съм да приема описваните механизми за съхнене, които ми се губеха досега.
Профи, макар и леко "конфликтно" обоснова тезата, че в отоплителния период съхнене навътре е невъзможно. От горния пост прозира, че пак допускате такава възможност.
Уточняващи въпроси, моля:
1. Въпросното съхнене навътре, да уточним - предполагам визира летния период. Или...?
2. Не е ли по-добра стратегия да се ограничи (предотврати) натрупването на влага в стената (пароизолация отвътре), вместо да се разчита на лечението на последствията? Вярно, с представения калкулатор, това изглежда почти невъзможно (особено при панел).
3. Какво става с конденза (вода), очакващ в стената благоприятния летен период - вероятно ще нанесе поразии на традиционните строй-материали (вата, гипскартон - с "висока капилярност", в частност) преди да се изпари отново?
Здравейте,
Нека да започнем подред на Вашите въпроси. На първият от тях отговорът е: Да, става въпрос за изпарение точно през летния период (или изпарителния период). Колкото до втория Ви въпрос, то принципно сте прав, но ние изказваме съмнения, че това практически би могло да се случи в реалността на строителните обекти със стандартните методи и без големи допълнителни разходи.
За третият Ви въпрос принципното положение е, че трябва да се избягва образуването на конденз във вътрешността на строителните елементи. Това обаче в практиката не е възможно да се случи. Именно по тази причина се извеждат изключения от това принципно правило. Влагата в конструкцията, според тези изключения, се разглежда като безпроблемна, когато:

- строителните елементи, контактуващи с кондензиралата влага не се повреждат (корозия, развитие на микроорганизми и др.)

- образуваният в конструкцията конденз по време на изпарителният период (лятото) се отдава в околната среда (изпарява се от конструкцията напълно)

- при стенни конструкции образуваният (и натрупан) конденз не надвишава 3% от теглото на слоя (в някои държави 1,0 кг/м2)

- при покривни конструкции образуваният (и натрупан) конденз не надвишава 0,5 кг/м2 (в някои държави 1,0 кг/м2)

- ако образувалият се конденз контактува със слой изграден от материал, който не може да поема влагата, тогава той не трябва да е повече от 0,5 кг/м2

- ако образувалият се конденз контактува със слой изграден от дърво, то той не трябва да е повече от 3% от теглото на слоя

Смята се, че кондензиралата влага, едва в количества по-големи от посочените тук, може да доведе до повреди и трайни щети в строителната конструкция и материалите от които е изградена тя.
marian1 - майстор
До Марисан - интересувам се, във вътрешна стена на помещение, от двете страни е еднакво отоплена - защото стената е в същото помещение ( в средата примерно) единствено стената граничи с под и таван, в такава стена влажността каква следва да е, каквато на помещението ли, по-висока, по-ниска - това не мога да си го обясня.
Редактирано 8180
gechev - специалист
Мариане ако над твоята вътрешна стеничка е базирана твоята сауна то ще затрудниш Марисан, но ако помещението е студено то значи че си решил да си мериш оная си работа и не си стоял и да учиш Физика в часовете 5-7 клас. Предупредих те ама на тебе ти се мери, мери...... . Винаги по- високата температура обуславя посоката на паропропускане, а в твоя случай и конвекцията. Адвекция после Конвекция, Адвекция после Конвекция = Хоризонтално после Вертикално. Температурата определя посоката на парциалните налягания. А сега си представи виртуално процесите в твоята вътрешна стеничка и ще си отговориш сам на въпроса. Бъди здрав.
marian1 - майстор
Ех Гечев, удоволствие ти е, да се надсмиваш над мен - да не съм учил много на времето в тази насока - учил съм в друга - едва ли има човек, който да знае и разбира от всичко! Тук все още си мисля че е форум направи си сам - предполагащо аматьори - така че, Благодаря ти за отговора, колкото и жлъчен да е той! Ще погледна подробно термините и ще се осведомя. Сега аз имам време да погледна в друга насока, колкото да мога да си свърша работа сам ( вие профитата я докарахте до тук - да нямате едно мнение, и ние да се съмняваме във вашата компетентност ) - интересувам се - за това питам - за да си попълня знанията, както казваш от 7 клас, за да зная какво трябва да се изпълни, но ти също попълни своите - относно нет-етикета и общуването. Най-приятелски ти го казвам ......
gechev - специалист
Мариане, нито ми е удоволствие, нито се надсмивам над теб . Мисля че ти си този, който се мъчи да се бъзика с Марисан с вътрешни стенички еднакво отоплени ама не уточняваш дали пода е топъл или студен, тавана също. Никой не е роден научен аз също имам големи пропуски в знанието си по тази материя то си е цяла наука с много фактори, които влиаяят на микроклимата в едно помещение. Топлопреноса в една стена зависи от много фактори и както казах в предните си постове, че не всеки е длъжен да ги знае, но всеки трябва да знае защо има вятър и дъжд, защо горещия въздух се издига във височина и т.н и така по елементарно да си обяснява процесите.
8180 - майстор
Момчета,
Ще ми се темата да е "по-изчистена" за бъдещите читатели, но се въздържам да чистя неща, които са на границата на компетентността ми.
Допустимо е да има "тъпи" въпроси, но в отговорите бъдете възможно полезни.
Не съм категоричен за последните няколко.
При необходимост ползвайте ЛС и после споделете важното тук, моля.

Марисан и Стентоп,
Чудесно би било, ако БЛИЗО или в "Коментара" на картинките записвате какво точно сте сметнали (сравнили), за нас, дето сме зле с немския.
marian1 - майстор
Никой не гъбаркам - казуса ми не е измислен, а е реален, и понеже се опитвам да се предпазя от мокри депа - питам, все още не ми е късно за едната страна да си поправя грешката, ако има - понеже навсякъде е дадено само за стени които граничат с външна, а моя случай е различен ( стена бетон 20см от двете страни с 5 см вата и найлон и ГК ) - питам специалиста - който ми е вдъхнал доверие. Не съм се сетил, че влияние ще окаже от долу неотопления склад или от горе апартамента - мисля нормално отоплен. Иначе относно влагата - сметната в таблицата - приблизително е точна и на терен - в къщи влажността клони към 60-65% - по таблица е 50% - отдавам го на това, че карам приятелката ми да простира вътре на сушилка, понеже искам въздуха да е малко по влажен. Относно стената ми, не ми е ясно при еднакво налягане, и еднаква температура ( почти - може би разликата да е 1-2 градуса ) влажността същата - питах - не се срамувам, да питам за нещо което не зная, а не да се правя че много знам ..... за това съм я докарал до тук, всичко да ми е изпълнено като хората.

П.С. спирам се тук, че прекалихме.... ако имаш зор - отиди в говорилнята.
8180 - майстор
Гечев, според мен е прав, че в някаква степен (не знам каква) долна и горна плоча ИМАТ влияние. За съжаление, доколкото виждам, калкулаторът на Марисан не може да отчете това.
gechev - специалист
Мариане, аз мисля че в твоята стена няма да се получат кондензни натрупвания по една проста причина, че си монтирал на стената си найлон, който е мощна паропреграда с много високо мю. Може би ГК ще получи някъкво овлажняване но той не е дебел слой и ще се впияе от конвекцията на въздуха в стаята. Стената от бетон има високо мю към 90 и е изолирана с вата с много ниско мю 1, както и ГК 4, но найлона предпезва от паропроницаемост. Допълнително и еднаквата температура от двете страни, както и температурата на мебели и предмети остава постоянна и си мисля че няма за какво да се безпокоиш.
marian1 - майстор
Благодаря, ей това е отговор - без страсти - :prost: черпя по една за сключеният мир!

Тема "ВЪНШНА/ВЪТРЕШНА ТИ, АКУМУЛИРАНЕ И .... (ТЕОРЕТИЧНА ТЕМА)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: