Напишете въпрос свързан със санирането.
vrangelov - специалист
Здравейте, колеги,
Запознах да си правя топлоизолация на къщата. Преди да започна си мислех, че няма да е сложно, че като цяло ми е ясно, и че ще се справя сам, но сега не съм на това мнение. Отварям тази тема, за да задавам текущи въпроси по време на ТИ и ще се радвам, ако се включвате в нея със съвети. Сблъсквам се и с това, че колкото повече майстори и продавач-консултанти разпитвам, токова повече противоречащи си мнения получавам. Не зная със сигурност на кого да вярвам. От няколко месеца се подготвям теоретично за тази ТИ, но след срещата с няколко практици се обърках. Някои неща от теорията не съвпадат с дългогодишната практика на хората в бранша.
Топлоизолацията щеше бъде изцяло с материали на Ceresit, но по съвет на един майстор, който е приятел на баща ми смених стиропора (EPS ) с друг такъв. Сега вместо Ceresit CT 315 ще използвам F нещо си на една пловдивска фирма. Новият ЕПС има по-висока плътност (20kg/m3). Бил най-доброто.
Първият ми въпрос е какво да правя с водооткапа. По съвет на майстора приятел на баща ми поръчах ъглов профил с мрежа и водооткап за долният ръб на изолацията, но вчера, като купих цокълния профил забелязах, че и той има нещо като водооткап. Сега незная дали да лепя мрежата отгоре или да го оставя така профила с неговия си водооткап. Искам да уточня, че до сега никога на живо не съм виждал цокълен прфил и не зная дали това наистина е видооткап. Просто намен така ми изглежда. Така е свита ламарината. Друият водооткап на ъгловия профил с мрежа е пластмасов, като перо на стъклочистачка за лек автомобил.
Ще се радвам на всички коментари.

Поздрави
vrangelov - специалист
Видях го този профил. Моят е подобен. Има такава извивка от външната страна, която дори е надупчена. В този случай трябва ли да слагам ъглов профил с мрежа и водооткап или този на профила стига. Нещо не виждам смисълът.
Втори въпрос. Ще мажа с дълбокопроникващ грунд церезит ст 17. Няма да го разреждам. Правилно ли е? Мога ли да го изпръскам с пръскачката или да го мажа с баданарка или мече, както е посочено в упътването.
jekasus - майстор
vrangelov написа:
Втори въпрос. Ще мажа с дълбокопроникващ грунд церезит ст 17. Няма да го разреждам. Правилно ли е? Мога ли да го изпръскам с пръскачката или да го мажа с баданарка или мече, както е посочено в упътването.
Щом не пише, че може да се разрежда, значи не може :-D
Пръскачката по-добре нанася грунда от баданарка или четка, при всяко положение :-D
vrangelov - специалист
Ето това е профилът. Майсторът дойде и каза, че трябва да ги сложа задължително и двете. Имало дупки на профила и щяло да влиза вода, а като сложа ъгъла с мрежа и водооткап ще ги запуша и всичко ще е наред. Освен това беше възмутен, че съм си дал излишно парите за цокълен профил, защото можело без него, той го правел с дъски, които после си събирал за следващата изолация. Без цокълен профил можело, но без ъглов профил с мрежа и водооткап не. Това на цокълния профил приличало на водоткап, но не било. Заблудил съм се, но нищо. Днес ще монтирам цокълния профил около къщата. Той ме съветва да го отдалеча на един сантиметър от стената с летвички. Това било, за да стане по-право, тъй като от стената на долният етаж надстърчат камъни по 1 сантиметър. Другото, което ме съветва, а и на мен ми се струва страхотна идея е, че мога да направя изолацията на две стени от - до (всички етапи) и чак тогава да мина на следващите две. Скелето е за две стени и няма да трябва да се разглобява. Как мислите, възможно ли е? Първоначално си мислех да обикалям къщата на всеки етап, което води до много разглобявания и сглобявания на скеле. Помагайте със съвети, моля! Толкова време се подготвям на теория за тази изолация, а сега се оказва, че теорията няма общо с практиката. Майсторът е практик, много го хвалят всички. Незная дали ще стане по неговият начин, защото той е много по-сръчен от мен.
Уф, да отивам да бачкам, че окъснявам,пък довечера ще пиша, а коментарите ще следя през телефона.
Успешен ден на всички!

Прикачен файл

DSC_0631.JPG

Прикачен файл

DSC_0630.JPG

Прикачен файл

DSC_0629.JPG

Прикачен файл

DSC_0628.JPG
Svezar - специалист
Това дето ти го е казал да отдалечиш долу със 2см е много правилно и то не само заради стърчащите камъни ами понякога се оказва че къщата е с доста крива фасада,тогава може да се получат кухини и по 4-5см,но това се определя с опъването на конци от нивелирани "майки" по ъглите ! Ако пердашиш плътно по стената крайния ефект може да е потресаващо грозен :idea: Шефа на фирмата която прави нашата изолация ми каза че като са работели в Германия задължително са ги карали да оставят 2см въздух между изолацията и стената по цялата повърхност,все пак знаем че въздуха е най-добрия изолатор ! А този ламарина с дупките по никакъв начин няма как да мине за водооткап :wink:
vrangelov - специалист
Като цяло не беше много крива. Само на едно място около една врата сякаш нарочно бяха вдали навътре стената и като изпънах канапите си личеше. Преди това не бях го забелязал, защото не съм се заглеждал. Направих го с плънка. Беше към 2 квадратни метра.
Аз лично въздуха не знам дали да го броя за изолатор. За да бъде изолатор, трябва да не може да се движи между плоскостта и стената. Ако съм го заключил добре значи е изолатор. Пяната навсякъде е нанасяна на рамка, но не зная, дали въздухът между рамките няма да циркулира.
Наслушах се на приказки от баш майстори с опит, колко било хубаво да се лепи на топки, защо съм се мъчел да правя рамки, така влизало много пяна. Добре, че като им кажех, че щом е с пяна е на рамка и мирясваха. Оказа се, че масово хората, които си изкарват хляба с изолации, лепят само на топки.
Svezar - специалист
Лепенето на топки по никакъв начин не е неправилно и не се прави от майсторите понеже е по-лесно а понеже на повечето обекти това е единствения вариант,пяната се ползва само при перфектно равни стени където след набиването на дюбела изолацията няма на къде да се огъне ! А при качествено направена изолация просто няма начин въздуха останал между нея и стената да циркулира освен ако не си оставил специални отвори за вентилатори които да въртят въздуха [-X
ribnikolaevi - майстор
Svezar написа:
Лепенето на топки по никакъв начин не е неправилно и не се прави от майсторите понеже е по-лесно а понеже на повечето обекти това е единствения вариант,пяната се ползва само при перфектно равни стени където след набиването на дюбела изолацията няма на къде да се огъне ! А при качествено направена изолация просто няма начин въздуха останал между нея и стената да циркулира освен ако не си оставил специални отвори за вентилатори които да въртят въздуха [-X
Официално никоя уважаваща себе си фирма няма система за лепене на ТИ само с топки. Задължително и рамка. За пяната не знам как е, но четох доста фирмени каталози и спецификации за лепенето с лепило.
Ако някой ти каже, че е правилно да се лепи само на топка си направи изводи и за другите му съвети!
vrangelov - специалист
При пяната, която използвах е снимано на флакона. Пяната се лепи на рамка като лепилото, но в средата вместо на три места по една мистрия материал се слага една линия пяна, която е в центъра и е успоредна на двете дълги линии от така наречената рамка.
При други пяни нанасянето е на рамка и по средата вместо надлъжна линия се нанася латинската буква W.
За цокъла нанасянето е малко по различно.

Тема "Неясности при външна ТИ. Първи въпрос - водооткап." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: