• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
unicata - специалист
Здравейте, замислих се наскоро, че въздуха е един от най-добрите изолатори и се зачудих ако реша да правя изолация на стена с EPS 10см да кажем, но я положа на разстояние 5см от стената(примерно), като въздуха ще е затворен като в джоб за да не може да се провертрява.
Въпросът ми е, ще има ли някакъв ефект и какъв? Струва ли се да се прави ако човек си го прави сам и разполага с достатъчно свободно време?
Четох че ламбдата на въздуха е 0,026-0,028, ако е така няма ли да е по-добре направо по 10-15см въздушни джобове да се правят(при положение че не изпускам нещо)?
marian1 - майстор
Ами доколкото съм чел - е вярно, обаче имало едно Но... и то е че има конвекция ( микрозавихряния) и във въздушната преграда (фуга) - и ако я оставиш непрекъсната като цяла кухина ( джоб) се влошава - за това трябвало да бъде на кутийки - ама колко големи и така ли е, чакай спецовете да се изкажат. Все пак в нета всеки пише каквото знае - включително и аз :-D
ivanovbg - майстор
marian1 написа:
Ами доколкото съм чел - е вярно, обаче имало едно Но... и то е че има конвекция ( микрозавихряния) и във въздушната преграда (фуга) - и ако я оставиш непрекъсната като цяла кухина ( джоб) се влошава - за това трябвало да бъде на кутийки - ама колко големи и така ли е, чакай спецовете да се изкажат. Все пак в нета всеки пише каквото знае - включително и аз :-D
Като си се заел с разсъжденията .... продължи с това какво е ЕПС-а. Не е ли хиляди малки въздушни джобчета на куб см? :?
marian1 - майстор
:lol: е сега чат ли да правя с теб - защо сравняваш едното с другото? И ако трябва да съм по подробен, а не съм спец в тази област, ще те помоля да си представиш фугата - примерна височина 2,5м разликата от пода, до тавана ще е няколко градуса - 1-2 примерно - в зависимост от ширината ще има възможност за конвекция - ако същата тази фуга я разделиш на 4 кутийки - щяло да бъде друго - това се сещам .... няма как да доразвия - защото отново подчертавам Любител съм! :-D Точно и за ЕПС е същото - въздух, ама затворен в "малки кутийки" ... Ще чакам някой спец да разясни истина ли е това или съм чел грешния вестник :rock:
VLADO66 - майстор
Няма смисъл от въздушния джоб поради гореизброените причини и най-важното-усложнен и оскъпен монтаж съизмерим и по-скъп от монтаж на EPS вместо въздушна междина.
unicata - специалист
факт е че ЕПС-а са хиляди малки кутийки, но също така е факт, че ламбдата на въздуха е 0,026-0,028 а на ЕПС-а 0,035-0,042(според производителя) и се замислих не можем ли да извлечем още ползи от факта че въздухът е такъв добър изолатор, не може ли вместо да давам пари за 200кв.м. изолация с дебелина 10см . да кажем да дам пари за 200квадрата 5см. изолация а другите финанси да ги вкарам в на друго място, все пак не са малко пари.
сметката показва че 200кв. на 10см. са 1800лв при цена 9лв/кв, а при 5см стойността е 900лв(4,50лв/кв), а и изолацията ще епо-добра тъй като имаш слой 5см с ламбда 0,038(средно за ЕПС) и 5см слой 0,027(средно за въздух). Така ли е или бъркам нещо сметките?
unicata - специалист
VLADO66 написа:
Няма смисъл от въздушния джоб поради гореизброените причини и най-важното-усложнен и оскъпен монтаж съизмерим и по-скъп от монтаж на EPS вместо въздушна междина.
В какво се състои усложняването и оскъпяването на монтажа, писал съм в случай че човек си го прави сам и не дава пари за труд, с колко ще се оскъпи монтажа?
VLADO66 - майстор
А с какво ще дистанцираш и монтираш стиропора така че да се образува тази междина.Дори и да го направиш,изолацията трябва да се обкрайчи и измаже с въздухоплътен материял/това са пари/.Закрепването на стиропора не трябва да е с дюбели поради същите изисквания за въздухоплътност,демек минаваме на скара която е пари,а минем ли на скара отиваме на HPL облицовка до 70лв./м2 или евтиния сайдинг.
ivanovbg - майстор
unicata написа:
факт е че ЕПС-а са хиляди малки кутийки, но също така е факт, че ламбдата на въздуха е 0,026-0,028 а на ЕПС-а 0,035-0,042(според производителя) и се замислих не можем ли да извлечем още ползи от факта че въздухът е такъв добър изолатор, не може ли вместо да давам пари за 200кв.м. изолация с дебелина 10см . да кажем да дам пари за 200квадрата 5см. изолация а другите финанси да ги вкарам в на друго място, все пак не са малко пари.
сметката показва че 200кв. на 10см. са 1800лв при цена 9лв/кв, а при 5см стойността е 900лв(4,50лв/кв), а и изолацията ще епо-добра тъй като имаш слой 5см с ламбда 0,038(средно за ЕПС) и 5см слой 0,027(средно за въздух). Така ли е или бъркам нещо сметките?
Защо сте толкова наивни младите?
Да на епс-а ламбдата е по голяма, но нали се сещаш че всяка кутийка си има стени, и всяка една напречна стена се явява термомост? Все е тая дали имаш хиляди малки термомостове или няколко бая по дебели и вероятно от материал с доста по висока ламбда. Така че може да се окаже че ако се измери резултата от твоето уж подобрение да се окаже всъщност влошаване на топлоизолацията :wink:

Другото което е много важно е и състава на въздуха който е включен в кутийките. В епс-а поради естеството на производството е сух и обеззаразен, а в кутийките които искаш да направиш ти , въздуха ще е пълен с всякакви живи микроорганизми. Понеже се прави лятото и количеството вода в него ще е висока. Де факто ще направиш истински рай за спори, бацили и всякаква друга вредна паплач.

:partyman:
unicata - специалист
VLADO66 написа:
А с какво ще дистанцираш и монтираш стиропора така че да се образува тази междина.Дори и да го направиш,изолацията трябва да се обкрайчи и измаже с въздухоплътен материял/това са пари/.
Той материала така или иначе ще се измазва, така че шпакловка и мазилка се калкулират по подразбиране. Освен ако не визираш друг тип обкрайчване и измазване с въздухоплътен материал. Какво имаш предвид ако не съм те разбрал?
VLADO66 написа:
Закрепването на стиропора не трябва да е с дюбели поради същите изисквания за въздухоплътност,демек минаваме на скара която е пари,а минем ли на скара отиваме на HPL облицовка до 70лв./м2 или евтиния сайдинг
Мислех си да се дистанцира като се подложат ленти от ЕПС, т.е. да нарежа ленти от обикновенни листове ЕПС с ширина 7-8см. и да се подлагат при снадките между листовете. Така разхода на ЕПС ще се покачи с 10% (толкова смятам да е застъпката),но изолацията ще е 2 пъти по-дебела.
ivanovbg написа:

Другото което е много важно е и състава на въздуха който е включен в кутийките. В епс-а поради естеството на производството е сух и обеззаразен, а в кутийките които искаш да направиш ти , въздуха ще е пълен с всякакви живи микроорганизми. Понеже се прави лятото и количеството вода в него ще е висока. Де факто ще направиш истински рай за спори, бацили и всякаква друга вредна паплач.

:partyman:
Е то спори и бацили могат да се развият и ако е лепено на кюфтета нали така, а ако се прави зимата да кажем при температури на околната среда 5-10 градуса както се очаква да бъде сега януари?
какво може да се направи по въпроса с гореспоменатите спори?
При условие че те са затвотени с тези кутиики няма ли в един момент да им свърши кислорода, все пак и те са аеробни същества, а ако има трябва доста влага няма ли да изсъхне скоро този джоб и те да измрат?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Въздушен джоб между стиропор и стена. Има ли смисъл?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: