Напишете въпрос свързан със санирането.
zdraveca - специалист
Реших преди да направя ремонтните дейности все пак да попитам за малко мнения. Става въпрос за панелка от 70-те. Преди 2г се принудих да направя външна ТИ на спалнята, защото влагата почти се стичаше по стената, а мухъла придоби застрашителни размери. Сложих 8см неопор (исках 10, но се оказа голям проблем не намерих изпълнител да работи с 10 см) От тогава проблеми с мухъл нямам, а конденза остана само по стъклопакета(имам ПВЦ дограма). Но щетите нанесени по стената трябва да се поправят, защото сега живея на някаква замаска, тапета отдавна го няма. Етажа е последен, отоплявам се с радиатора откачен от Топлофикация и подгряван на ток. Поддържам 19-21 градуса зимата като това е през цялото денонощие. Не мисля че ми е студено жилището, нямам оплаквания в тази насока. Но понеже така и така ще се правят нещата възнамерявам да направя тавана с вата и ГК на конструкция.
И тук идва основния ми въпрос, да слагам ли вътрешна изолация на стената която вече има външна такава? Моето решение е да сложа 10см 90кг каменна вата с ГК на конструкция, като успях да стигна до извода да си сложа и найлон за пароизолация (заслуга на форума). Изключваме фактора пари, не че имам печатница, но за 200 лв ще го преживея. Притесненията са ми да не влоша нещо горе долу приемливата ситуация , която е в момента.
Питане 2 Между тавана , който ще изолирвам и стената имам трегер. Към момента по него нямам и несъм имал мухъл. Да го изолирвам ли с нещо или просто да го освежа и толкова? Аз предпочитам да не слагам там изолация или ако слагам да е нещо минимално 2 см. Но реално това ще се яви някакъв термо мост, как да постъпя?
kostov_84 - напреднал
Ако нямаш сериозни мебели на външната изолирана стена (говоря за гардероби,дивани) недей слага картон с вата.Но ако имаш вече решението е картон вата и ПАРОИЗОЛАЦИЯ!Казваш че има конденз само по дограмата....тя хубава ли е,стъклопакета какъв е?Нали знаеш правилото-ПРОВЕТРЯВАНЕ.
zdraveca - специалист
По план би трябвало да нямам мебели на въпросната стена. А дограмата незнам каква е, не съм я слагал и избирал аз, но немисля че е от най-качествените. По-скоро е нещо по-бюджетно.
kostov_84 - напреднал
Но ако все пак решиш да има мебели на въпросната стена да знаеш,че ще имаш проблеми.Питай ме мен.Аз съм по същия начин като теб с външна изолация и мебели на тази стена.Губи се акумулиращия ефект на рявъншната топлоизолация,стената зад мебелите не може да се затопля и там има мухал.Сега ще слагам ГК с вата и найлон(пароизолация).Ще сменям и дограма като пакетите ще са тройни.Залагам вече на сигурно.И задължителното условие пак си оставя ВЕНТИЛАЦИЯТА.Сега тази дограма която съм поръчал има допълнително положение на дръжката да може да се отваря 1-2 мм за микровентилация.
8180 - майстор
zdraveca написа:
И тук идва основния ми въпрос, да слагам ли вътрешна изолация на стената която вече има външна такава? Моето решение е да сложа 10см 90кг каменна вата с ГК на конструкция, като успях да стигна до извода да си сложа и найлон за пароизолация (заслуга на форума). Изключваме фактора пари, не че имам печатница, но за 200 лв ще го преживея. Притесненията са ми да не влоша нещо горе долу приемливата ситуация , която е в момента.
Здравей,
Тази "заслуга" на Форума търпи в последно време развитие към въздържане от пароспиращите фория, където е възможно. Идеята е евентуално навлажняване да може да изсъхва към помещението.
Според Калкулатора на Марисан (бенера горе) няма опасност и БЕЗ такова фолио за район София. Интересното е, че с по-лека вата резултатът е още по-добър, за което лично нямам обяснение. Марисан биха коментирали по-професионално.

Като ТИ сегашното ти положение се вписва в съвременните Нормативи. Ако добавиш 10см може да се очаква намаление на загубите с 50% от сегашното. С 5см. съответно над 33%., което също е добре и стеснява по-малко помещението.

Въпросния трегер предполагам е от усвоен балкон?
zdraveca - специалист
По скоро ще сложа изолация, само ще обмисля дебелината.

Тема "Вътрешна ТИ да я правя ли?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: