Напишете въпрос свързан със санирането.
bulhomes2 - майстор
Да се изкашлям и аз по темата. Предстои ми същата галимация, въднъж вече съм го правил и съм си направил някои изводи. Мои са си - не ги натрапвам.

За EPS-а на работещата вила ходих да го взема от Самоков, че на друго място не намерих 18-20 кг/куб.м. плътност тогава. Лошото е, че нямам база за сравнение, защото строежа беше нов. Но не мисля, че е станала някаква супер изолация. Все си трябва да се пали зимата и да се пускат климатици лятото. Да не изпадаме в излишни странични спорове, но веднъж един изолаторджия ми твърдеше, че даже EPS-а с по-ниска плътност имал по-добри изолационни свойства, тъй като има повече въздух в единица обем. Споменавам нещата за да обоснова избора си за новия строеж за 10 см EPS, но от местния производител, без според мен излишни заигравки относно плътността.

За подпрозоречните первази. На старата са някакви камъни - не ги помня. Не че имам оплаквания от тях, но на новата мисля да са алуминиеви от Валда. Те имат с дървесен фладер, каквито са ми дограмите. И моите прозорци са с монтажен профил под дограмата и ще ги хвана за него. Така каквито и разширения да има няма да се притеснявам, че нещо ще влезе под дограмата. Не че съм обръщал внимание на досегашната вила дали са се образували фуги... И да е влизало нещо не е "река", че да е направило поразии, поне за тия 7-8 години от как е направена. Съвсем наскоро един дограмаджия щеше да ми праща снимка за реклама (основната ми дейност) на дограма, обърната и отвътре и отвън с дървени первази. Така и не можа да ми ги прати, но твърдеше, че ставало страхотно и съм склонен да му вярвам. Та и затова алуминия с фладер е по-доброто решение за мен.

Относно мазилката. Избрах си силиконова на Баумит. Съжалявам за това, защото оставихме цветовете да избере майка ми, а изобщо не ми харесват. А не мърдат изобщо и няма тенденции скоро да се наложи смяната им. А съседи покрай нас си правиха изолациите с по-бюджетни мазилки или направо фасагени и въпреки, че го правиха след мен - вече са втасали сериозно за "пребоядисване". Та искам да кажа, че икономията откъм качествена мазилка май не е баш икономия.
radius - майстор
Мерси за мнението. За алум. первази с дървесна шарка, съм виждал златен дъб, сериозно избелял за 3-4 години (да не хвърлям излишни обвинения, но май е точно от Валда). Т.е. сега като го гледаш е един матиран и не си личи да е особено дървесен.
За другите неща се радвам, че и аз мисля в подобна посока. Голямата плътност би трябвало да дава маааалко по-добра изолация, поне на книга е така. А и разликата е малка. Но защо и аз не си обяснявам, затова не ми е показател номер 1 плътността.
bulhomes2 - майстор
radius написа:
...За алум. первази с дървесна шарка, съм виждал златен дъб, сериозно избелял за 3-4 години (да не хвърлям излишни обвинения, но май е точно от Валда). Т.е. сега като го гледаш е един матиран и не си личи да е особено дървесен.
То май други нямат такива. Поне Роллпласт със сигурност нямат. А дали можеш да ги снимаш тия, че да ме откажеш овреме?!
radius - майстор
Няма как, в Търново са.
VLADO66 - майстор
Дограмата ми е златен дъб а первазите са праховобоядисани алуминиеви.За десетина години не са мръднали и изглеждат добре като комбинация с дограмата.Не си спомням точно номера на цвета по РАЛ,мисля че беше нещо с първите две цифри 80.
radius - майстор
Лятото дойде, а аз не съм почнал с изолациите (от дъждовете не могат да си завършат другия обект). Ако почнем в началото на юни и откара до началото на юли, голям компромис ли е? Знам че не трябва да е над 25С, а пък със сигурност ще е.Разумния съвет е да изчакам до есента, но ми се иска да завърша, че други работи има след това, а и не ми се протака.

Ще има мрежа на фасадата, ще се работи сутрин на неогрети места, но все пак... Нали някой ден ще трябва да минат южната и западната фасада с финалното покритие. Тази мрежа дали пази или ала-бала.
EDI - майстор
То проблема ще е в бързото пресъхване на шпакловката.Тогава дори и с фибри може да напука някъде.Карай на порции, в жегата лепи и шпакловай на хладни места, а есента на южните.
VLADO66 - майстор
Сутрин и вечер на слънчевите места.
radius - майстор
Четох техническите карти на шпакловката ( Star Contact) и мазилката (Silikat top), не пише много за жегите, не дават таван на работа. Пише да е над 8С и да се пазят от директно слънце с мрежи и подобни. Т.е. ако има мрежа и е 33С, какво излиза, че няма проблем ли?
EDI - майстор
Винаги може да възникне проблем над 30 и нагоре градуса, особено ако има вятър при високи температури.Тогава пресъхва много бързо.Т на въздуха може да е 33 градуса, ама на стената да е 40 и нагоре, да речем.Според мен ако е сенчесто, до около 30 градуса Т на въздуха и няма горещ вятър, може да се шпаклова.Абе и аз съм шпакловал на жега - беше малко над 30 градуса на сянка, без да спазвам правилата, като си правих изолацията преди 10-ина години.Шпакловах с два вида шпакловка - СТ85 и ЕВРОМИКС - МТ130.На едно място с СТ-то се появиха микропукнатини, докато МТ-то никакви проблеми.

Тема "Избор на хубави материали за изолация на 250 кв.м. къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: