Напишете въпрос свързан със санирането.
prascho - майстор
Точно така. Топлите водни пари от обитаемата част безпрепятствено преминават през бетонната плоча и ватата. Срещат по-студения въздух, който се намира от външната страна на ватата и кондензират. Влагата се задържа във ватата. Когато има паропреграда /найлон/, то той в голяма степен държи топлите водни пари в помещението и не им позволява да достигнат студен въздух и да кондензират. Трябва да се вземе под внимание, че част от парите преминават през найлона. При мен отделните помещения са обособени с различен найлон и крайщата излизат над ватата. Но дори да попаднат пари във ватата, то те излизат посредством паропропускливото фолио. В този ред на мисли смятам, че е хубаво да сложиш паропропускливо фолио над ватата.

П.П. Не си мисли, че като си сложил "космически" стиропор на стената, тя е останала "дишаща". Единствения топлоизолационен материал, който има дифузно преминаване на пари е ВАТАТА. Всякакви експандирани и екструдирани полистирени водят до задържане на влагата в къщата. Не случайно всички молове залагат на вата + фасадна облицовка /изолация от вентилируем тип/. Но това не е от толкова голямо значение. Движението на топлото /парите/ е нагоре. Естествената циркулация на топъл и студен въздух избутва парите през тавана.

Във връзка с фибран, като изолация на хоризонтален таван голям опит трябва да има доктора от Варна /pibel/. Не съм го засичал скоро. Дано е жив и здрав в джунглите на Африка. Той сложи около 10см фибран /по спомен/. Но би трябвало да няма проблем. Фибранът е паронепропусклив материал и ще държи далеч топлите пари от външния студен въздух. Не би трябвало да има конденз.
radius - майстор
Аз не си мисля, че става вятър през стените. Но е доста надупчен и смятам, че има дори минимален ефект.
Прикачен файл:
untitled.png
untitled.png (65.23 KиБ) Видяна 2274 пъти
То главно силикатната мазилка е спънка за парите, но уж е по-добре от силиконова и полимерна.
Защо мислиш, че е добре паропропускливо да слагам отгоре? Той шперплата ми в момента има подобни функции :lol: .
prascho - майстор
Под душа ми хрумна нещо. Би могло да се сравни минералната вата с въздух. Въздухът се ползва за топлоизолация /най-добрата/ когато е затворен и не циркулира. Подобно на него би следвало ватата да има най-добри топлоизолационни качества когато е в пакет / затворена. Пакетът е паробариера, вата, паропропускливост. Обаче този пакет води до задържане на топлите водни пари в помещенията и изисква да се проветрява редовно.
В момента с този "космически" стиропор /10-15см/ ти си опънал един найлон на стените и през тях водни пари не могат да преминат /мое мнение/. Единствените слаби места са прозорците, които са добре уплътнени. Първоначално много се чудих на този тънък лед, който ти се въди над шперплата. Чак пък ЛЕД! НО при теб сигурно около 90% от водните пари преминават през покрива. Останалите проценти при проветряване и през прозореца. Трябва да е огромно количество, което за една седмица е довело до образуване на лед.
Ако погледна една фасада на мол, то тя представлява тухла, вата и паропропускливо фолио. Паробариера не се поставя. Не е нужно, за да може стената да "диша"/ водните пари преминават/. Ако приложим принципа на китайците - копиране. То ти на твоят таван имаш топлоизолация като за стена. Може би /не съм сигурен/ липсата на паробариера при теб е по-добре. Лично аз те съветвам да сложиш паропропускливо фолио /ще пакетираш ватата от една страна и ще я предпазиш от евентуални външни течове / и да повдигнеш шперплата /да не контактува директно с ватата/.

Всичко написано е чудесно с изключение на една дребна подробност. При изолация на стена имаме вентирируемост и вертикално разположение. Когато преминават топлите пари отвътре навън през ватата и фолиото, те най-вероятно кондензира и посредством циркулацията на въздуха тази влага излиза. При твоят таван сигурно пак ще кондензират над фолиото, но какво ще се получи като резултат... Най-вероятно ще има успех. Поне моят таван е с относителна проветривост от коминните обшивки. Задължително паропропускливо хидроизолационно фолио над ватата за да пази от конденз!

П.П. За първи път виждам "олпън" стиропора. Преди години и аз се бях спрял на продуктите на баумит, но се отказах. Може би действително този стиропор задържа топлината вътре и прави чувствителна разликата между вътрешните и външните условия. Оттам и голямо количество водни пари, които стремително се отправят нагоре /естествен процес/. На принципа на най-малко дифузно съпротивление. Резултат конденза/леда на шперплата.
radius - майстор
Мерси за дългия пост, всички екстри ще се отложат за догодина, след като се убедя че не е остатъчна влага от платната и пънчетата. Не знам защо толкова я пренебрегвате.
Ако стигна до повдигане на платната, ще сложа и фолио.
Само ми се струва, че влагата е там отпреди да почна да топля, тъй като по пънчетата има мухъл, който не става за 2 дни. В къщата беше 9С и заедно с предното е силен коз срещу теорията за конденза.
А за космическата изолация ще пусна тия дни тема като завършат тестовете.
stenmark - специалист
Хубава дискусия е станала и я изчетох с интерес.Понеже на мен ми предстои подобно упражнение ще попитам нещо.Аз съм на гредоред/къщата е нова/ и мисля да изолирам с два слоя вата:единия каширана с алуминиево фолио и другия е унироял плюс 15см .Отначало мислех да сложа най-отгоре ал.фолио отгоре заради да се спре разпрашаването и мишките да си правят банкети отгоре.Тогава обаче паропреградата вместо да е първа отдолу тя ще е от горе и май не е толкова добре.Питането ми е понеже не искам да слагам от горе дъски и тем подобни върху ватата ,някакви идеи.
prascho - майстор
stenmark написа:
Хубава дискусия е станала и я изчетох с интерес.Понеже на мен ми предстои подобно упражнение ще попитам нещо.Аз съм на гредоред/къщата е нова/ и мисля да изолирам с два слоя вата:единия каширана с алуминиево фолио и другия е унироял плюс 15см .Отначало мислех да сложа най-отгоре ал.фолио отгоре заради да се спре разпрашаването и мишките да си правят банкети отгоре.Тогава обаче паропреградата вместо да е първа отдолу тя ще е от горе и май не е толкова добре.Питането ми е понеже не искам да слагам от горе дъски и тем подобни върху ватата ,някакви идеи.
Найлон, вата, паропропускливо фолио
бат Вальо - специалист
И аз мисля да правя нещо подобно на моя покрив. Забелязох, че на втория етаж е малко по-хладно от първия. Плочата ми е същата като на първите снимки само дето покрива ми е по-нисък и трудно се придвижвам отдолу. По-скоро припълзявам. При мен си е ветрилник в подпокривното пространство. Влиза вятър през сачака, който е от дъски с малки пролуки помежду им. Как да запълня тези цепки при положение, че височината е 6 метра?
radius - майстор
Нека да дам информация, както обещах: накратко теорията за конденза и точката на оросяване практически не се оправда. Може да има ефект от хилядите дупки, които направих в платната, а най-вероятно наистина е било влага от платната и неизсъхналите дървени трупчета.
По Нова година бяхме 12 души в къщата 3 дена, със съответните готвения. Външни температури макс -6, мин -12, в спалните 20-21. Няма и помен от конденз по платната отдолу, така че засега няма повод за притеснения.
Единствено ме гложди, че при толкова ниски външни, няма и влага във външния въздух, но поне не е бил конденза от излизаща влага от къщата.
marian1 - майстор
Изчетох цялата тема на веднъж, и понеже като любител на темата, се образовам постоянно ми хрумна идея :lol:
Ако сложиш найлон на пода на тавана, значи парите от стаите отдолу ще преминат плочата, и ще се събират на пода на тавана под найлона - което може да образува "локвички" ....
Идеята ми е, висящ таван и найлон - така парите няма да стигат плочата, и отгоре всичко ще е сухо.

Това с дупченето, само спасява временно нещата, понеже ти искаш по пода да слагаш багаж - което ще обезмисли част от дупките!
radius - майстор
Багажа и сега е нареден на съответните дистанционери ( изрезки от фибран).

Тема "Минерална вата - изолационни свойства при пресоване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: