Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Тия дни изолирам пода на тавана с 20 см вата. Купил съм вата Ursa Elf и я полагам върху плочата на тавана. Поради височината, най-удобната поза е патешко ходене, всичко друго е пълзене, търкаляне и плъзгане по пода. Поне защитата ми е ниво и нито ме сърби, нито кихам :) .
Прикачен файл:
IMG3860.jpg
Понеже е компресирана в опаковките, при развиване, тази част, която е към сърцевината, не се издува до желаните 2х5см. При раздърпване на ръка има ефект, но не голям. От друга страна като полагам втория слой, неизменно утъпквам първия слой и на места си остава сплескана. Където го виждам го оправям, но ще остане и неоправено.
Питането ми е една и съща вата , раздута до 10 см и свита напр. до 5 см, дали изолира еднакво? Знам, че във формулата участва дебелината на изолиращия материал, но при свиване се променят и характеристиките на материала ( плътността). Та правя ли нещо по този начин или да се подсигуря с още 5см вата?
8180 - майстор
radius написа:
Знам, че във формулата участва дебелината на изолиращия материал, но при свиване се променят и характеристиките на материала ( плътността).
Правилно знаеш. Характеристиките също се променят към по-лошо.
Нямам читава идея, освен компромис или смяна на материала.
radius - майстор
Чудно защо по-плътния EPS е с по-добри изолационни свойства, а при ватата, логично според мен, е обратно. Смяна на материала е недопустима, не само заради цената, а и заради мъките по полагането :).
Освен да добавя още 5 см мат'рял.
Ще изчакам още ден-два за още мнения.
Tsilkov - майстор
Намаляват и изолационните свойства защото количеството въздух задно с дебелината в нея намалява - точно с колко само може да гадаем.
Това с плътността на произведения материал е друго - там нещата идват от това че когато материала е прекалено рехав (независимо стиропор или много лека вата) не успява да задържи въздуха в порите а той циркулира и отдава топлина чрез конвекция. Това е и причината след дадена плътност ламбдата да не се мени, или поне не съществено, а при вати над 100-150 kg/m3 даже почва да ходи наобратно.
Няма какво да се чудиш - слагай още един кат вата - и без това 10 см са за никъде. Бих ти препоръчал да сложиш най-отгоре малко по-твърда и да е каширана.
radius - майстор
В момента редя 2х10см. Т.е. 20см. Реално стават ~18см, където не е натиснато.
Това за кашираната вата е предполагам да не летят власинки от нея впоследствие. Идва доста по-скъпа.
Щях да питам и по този въпрос - с какво да покрия ватата, да не лети прах от нея?
Ще ползвам тавана инцидентно за някои багажи ( резервни керемиди, плочки и т.н.). За целта ще правя повдигнат под от кофражен шперплат. Затова са и монтираните дънерчета по пода. Цялата конструкция ще е 6х5м , в средата на тавана, където е най-високо. Т.е. там ватата ще е покрита от шперплата. От края на подиума остава ивица около 1,5м с непокрита вата. Дали да я покривам с нещо? Отдолу са спални и коридори.
Tsilkov - майстор
Най-лесно за 1,5 м. ивицата вземи каширана. Вчрно че е по-скъпа ама ти нямаш декари. Другото го сотави без каширане. Иначе трябва да ползваш подпокривно фолио и да си играеш да закрепваш. Имай предвид и че има различни кашировки като цена - най-скъпа и в твоя случей безмислена е алуминиево паропреградно фолио.
radius - майстор
Мерси, ще разгледам за някаква хартиена или подобна кашировка.
radius - майстор
Ватата под подиума е 22см, на останалите места 18-22см. Смятам че е достатъчно, тъй като коефициента на топлопреминаване е по-добър от този на стените, а и техния не е голям ( 0.236). Засега толкова, ще видя дали хвърчат власинки и ако да, ще търся начини за покриване на ватата по краищата.
Прикачен файл:
IMG3878.jpg
По-големите остатъци EPS и XPS от външната изолация ги бях събрал и сега ги подредих в единия ъгъл и ги завих с вата. Не знам дали има ефект, като не са плътно, но не ми пречат.
Прикачен файл:
IMG3868.jpg
Отвора към капандурата съм обърнал с шперплат, осигурил съм и един горен капак от XPS 10см за изолация, а и като отворя основния капак, да не ме засипва с прах.
Прикачен файл:
IMG3876.jpg
Мерси на включилите се, много съм доволен, защото стана здраво и ще мога да си трупам боклуци :lol:
Pasko - специалист
Този шперплат е хидрофобен и става паро- преграда. Рискуваш конденз във ватата.
Pooh - майстор
Pasko написа:
Този шперплат е хидрофобен и става паро- преграда. Рискуваш конденз във ватата.
Може би, ако беше плътен, но отстрани си се проветрява доволно.
Виж пак снимките. :wink:

Тема "Минерална вата - изолационни свойства при пресоване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: