Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Интересно,че термокалкулатора не дава проблем дори при 23с вътрешна. Като се замисля, повдигането хич няма да е лесно- освен тежките багажи (които няма къде да отидат освен да ги свалям долу) има друго. Около входа е обърнато, минал съм с акрил там и т.н. По-лесно ми е да надупча, ще ползвам ф12, но през колко -10см-15см? Хем ще се застраховам в бъдеще.
Dzver - специалист
намислил съм също да сложа вата над плочата, но с какво да я покрия за да диша?
radius - майстор
Днес вдигнах едно платно. Дървените трупчета бяха покрити с тънък слой мухъл (само те). Много е вероятно влагата да е от тях. Скреж си имаше по платното. Имаше една дупка на него 12-14мм и около нея си имаше скреж, а не както очаквах в някакъв радиус около това проветрение да е сухо. То е проблем, че ватата е плътно до шперплата и едва ли има някаква голяма циркулация.
Въпреки всичко това и понеже се вслушвам в съветите, макар и под съмнение, почнах да разпробивам. С 10мм, нямах по-дебела. Разпробих 7 от 19 платна, към 2000 дупки. Утре продължавам, дано да има някакъв ефект, разстоянието между дупките е 7-10 см.
Прикачен файл:
IMG4083.jpg
Прикачен файл:
IMG4084.jpg
chapara - майстор
Трупчетата не са били мокри а са абсорбирали влагата. Няма ли възможност да ги замениш с нещо неабсорбиращо и същевременно изолационно. В момента не ми идва на ум с какво :? Но все си мисля че преди да си дозатрупал с багаж ще трябва в крайна сметка да вдигнеш ватата, да положиш пароизолация (евентуално армиран наелон) на плочата. :roll:

П.П. Проветрение този таван има ли? :?
radius - майстор
Не знам дали прочете, че трупчетата са отсечени 10.2014 и са с диаметър 14-18см. Не са сухи със сигурност, тъй като не са имали време да изсъхнат. Нямат нацепено и други признаци на сухото дърво. Така че това не подлежи на съмнение. Мухъла не е по страните им, а по хоризонталната част, където са застъпани от шперплата доста плътно. Т.е. там трудно би влязла влага отвън.
Покрива е с фолио Брамак Универсал ( уж става и за обитаеми помещения), стрехите съм обшил като има и доста вентилиращи елементи:
Прикачен файл:
IMG3498.jpg
Като духа силен вятър ( което тук е често), на тавана има някакво леко движение. Така че има проветрение.

Днес завърших разпробиването, спарки бур 2... се предаде някъде на дупка номер 4000 - нямах време да я разглобя, но редуктора вие на умряло. Довърших с една малка елтоска ( 450В) и бая зор видя. Не ми се вадеше тежката артилерия ( BZ16) , че много тежка и голяма. Общо съм направил за 2 дни към 5500 дупки. 2 големи кофи от мазилка със талаш. Добре че е топола шперплата и лесно се дупчи.

Това с разповдигането няма да го направя ако ще и да трябва сифони да наслагам по таваните. :lol: Аз на този таван вата няма да редя пак, беше голям зор.
Сега освен да изчакам лятото да изсъхнат със сигурност дървата и с новите дупки да се надявам другата зима да няма изненади.
radius - майстор
Защо игнорираш влагата в дървата? Сега като се сетя и кофражния шперплат беше свален от оградата след като го валя 10 дни, а отстрани не е импрегниран и беше събрал много влага.
Знам, че би било добре да илюстрирам на практика теорията за конденза, но смятам че са налице и други фактори. Дано не си прав, ще видим идната зима. Обещавам да оглася публично ситуацията.
prascho - майстор
здравей,

Ще се включа в темата, има какво да кажа. Съжалявам, че не я видях по-рано /около 4-ти декември/.

Имам негативен и положителен опит с поставяне на топлоизолация на таванско помещение. Доста съм писал по темите и не ми се иска да бъда досаден. Припомних си последователността /оказа се, че съм позабравил хронологията :)/.

С две думи. В хоризонталната част последователността на поставяне на топлоизолация от помещенията към керемидите е:
1. паробариера /в моя случай дебел найлон, като наставките се облепят с тиксо/
2. поставяне на минерална вата /при мен 4х5см вата, като вторите 2х5см са перпендикулярни на първите/
3. паропропускливо фолио /при мен закупено от Бри... и облепено с тиксо/
4. изграждане на подиум във високата част с цел складиране на вещи и експлоатация на тавана /при мен ПДЧ плоскости повдигнати на 6 см от ватата и разпробити като челна пита/. За разпробиването 2008 доста участници ехидно ми се присмиваха.

!!!Бях сложил слой от 5см и в наклонените участъци между найлон. След един сезон почна да почернява. Пих една студена вода и я махнах. Използвах здравите участъци от ватата за последната стая в комбинация с нова вата.

Поради отворените части /обшивки на комини/ аз лично предпочитам ватата отгоре да е покрита. Събира се прах, което мен лично ме дразни. Предпочитам ватата да бъде свежа сякаш току що е поставена. Снимките са от 2008 /покрива/ и 2009 /състоянието на ватата/, но в събота ще се кача да снимам ватата. Стана ми любопитно :).

П.П. Аз съм с гредоред. Ти си със стомано-бетонна плоча, но паробариерата си трябва. През бетона парите си преминават нагоре. До момента таванското е необитаемо, но това не пречи на генерираните пари от отопляемата част да достигнат и излязат през тавана.

Поставянето на найлон, двата перпендикулярни слоя скара, вата, фолио, плоскости..........съм го направил сам самичък без никакви предпазни средства. Ти поне имаш всичко в ръце.
Подобно на Чапара, не мисля, че влагата се дължи изцяло на влажността на поставените трупчета. Може би една малка част. При теб съм склонен да предположа, че нещата ще са като везна. От едната страна имаш количество водни пари, които ше се опитат да излязат и от другата надупченият шперплат. Между тях е ватата без паробариера. Ако започнеш да обитаваш втория етаж, количеството пари ще се увеличи и тогава ще е определяща способността на шперплата да ги пропусне. Ако количеството е огромно, сигурно част от влагата ще кондензира в шперплата и ще попадне във ватата. При по-малко количество пари те ще успеят да преодолеят преградата.

Последно - видях, че си правил външна изолация със стиропор. Предполагам, че имаш и хубава дограма. Това означава, че водните пари подобно на "коминен ефект" /коментирано/ се насочват нагоре. Та разликата ще е само една. В момента обитаваш и топлиш един етаж. След време ще топлиш и двата етажа. Математиката показва, че сега количеството пари ако е Х, то при обитаване на двата етажа ще е прилизително 2Х. Та общо взето трябва да следиш, дали при втория случай ще има някакви по-сериозни последици върху ватата. За успокоение - едно е математиката, друго е физиката :) .

Прикачен файл

IMG_0008.jpg полагане на ватата - 2008

Прикачен файл

IMG_0099.jpg След една година - 2009

Прикачен файл

IMG_0104.jpg Ако ватата изглежда така, взимай мерки спешно!
chapara - майстор
Виж началото на полагането :wink: , с тази грешка че фолиото трябва да е по стените на и малко над височината на ватата :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=B4yodOKqKxc

И още едно по добро изпълнение:

https://www.youtube.com/watch?v=y6ryhSxGpSI

И на тавана:

https://www.youtube.com/watch?v=RtwlQ6a6nDE

:wink:

Тема "Минерална вата - изолационни свойства при пресоване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: