Напишете въпрос свързан със санирането.
8180 - майстор
prascho написа:
Имам негативен и положителен опит с поставяне на топлоизолация на таванско помещение. Доста съм писал по темите и не ми се иска да бъда досаден. Припомних си последователността /оказа се, че съм позабравил хронологията :)/.
Бих искал да поощря Колегата prascho за споделените положителен/отрицателен опит, както и за умелото прилагане/интерпретиране на теория/практика - според мен супер полезни!
Лично, опитвам да чета всички негови включвания и съм СЪГЛАСЕН със споделеното от него.
Неговият (по спомени отрицателен) опит с ДВУСТРАННО ОПАКОВАНЕ НА ВАТАТА по скатовете, все още е спорен във Форума. Очаквах да се появят изчезналите снимки в една супер интересна стара негова тема.
С две думи - доверявам се на опита и мненията на prascho. =D>

С мнението на Колегата chapara и твърденията в първия линк не съм докрай съгласен - мешат се две изолации паро- и въздухо-. Не е фатално, но леко се отклонява Темата от дискутирания проблем/решения при БЕТОННА ПЛОЧА.
Последна промяна от 8180 на вт фев 17, 2015 1:43 pm, променено общо 1 път.
prascho - майстор
В първите две клипчета има трески за дялане. По-скоро комбинация от двете полагания.

Както писах по-горе:
-пароизолация над нивото на ватата
-полагане на вата с перпендикулярно разположени слоеве
-паропропускливо фолио

Пълнежа между слоевете вата под форма на скара е въпрос на вкус. Ако е от греди/дъски задължително втория слой трябва да е перпендикулярен на първия като покрие дървената конструкция.

П.П. Искам да поясня това изречение:

"!!!Бях сложил слой от 5см и в наклонените участъци между найлон. След един сезон почна да почернява. Пих една студена вода и я махнах."

Бях сложил вата в наклонениете участъци и я затворих с найлон както си му е реда. НО, при мен кермидите са наредени на единична дъсчена скара и се ползва МУШАМА. По този начин ватата бе затворена и отгоре паронепропускливо. Това е причината да почернее и да се откажа от нея. С две думи при мен е "студен таван". От практиката мога да заключа, че "топъл таван" може да се приложи при вентилируем покрив. Трябва да са налични хидроизолационно паропропускливо фолио и двойна скара за керемиди. Ватата трябва да диша. При наличие на мушама е трудно реализуемо това. Трябва да се слагат отдушници - керемиди за да циркулира въздух между гредите на покрива.
radius - майстор
Прасчо,мерси много за споделения ценен опит.
Само да направя някои уточнения - къщата не се обитава, но се топли цялата от 1 седмица (ще пусна отделна тема за страхотните резултати). Стиропора е от баумит оупън система и целия е на дупки. Има малко мю, отвън е силикатна мазилка.
Иначе имах дебел найлон ама кой да се сети... Най -много догодина като/ако се появи конденза, да повдигна с 5 см целия подиум. Така ще подобря циркулацията.
preslav - майстор
Прочетох темата и реших да се включа, но не с мнение, а с въпрос.
Постреснах се от приказките за влагата във ватата и от къде би могла да идва тя. Моята идея беше на таванската плоча (от горна страна) да наредя плоскости от фибран, но сега започнах да се питам къде ще отива влагата от стаята, която неминуемо ще просмуква през бетонната плоча. Ще ви бъда благодарен ако споделите мнения и опит в тази посока.
radius - майстор
Където и ако сложиш найлон под вата - никъде?
8180 - майстор
preslav написа:
Прочетох темата и реших да се включа, но не с мнение, а с въпрос.
Постреснах се от приказките за влагата във ватата и от къде би могла да идва тя. Моята идея беше на таванската плоча (от горна страна) да наредя плоскости от фибран, но сега започнах да се питам къде ще отива влагата от стаята, която неминуемо ще просмуква през бетонната плоча. Ще ви бъда благодарен ако споделите мнения и опит в тази посока.
Колегата radius може и да е прав, но аз не го разбарх.
По принцип (въпрос и на сметки) Фибранът НЯМА място над плочата. (Има и др. мнения).
Принципът е в баланса - ако влиза влага, дали ще може да излезе ПРЕДИ да се втечни и да влоши свойствата на материалите (вата, например).
На това место стиропорът е за предпочитане, макар да се отхвърля заради пожароустойчивост.
Нататък вече - вата, с дискутираните рискове.
radius - майстор
Не ме разбра може би защото и аз нещо не разбирам. А именно - като ме съветвате да сложа найлона под ватата, намалявам риска от конденз във ватата и рискувам гарантирана влага под найлона и върху плочата. Къде ще отиде тя? И друго не разбирам - влагата във външния въздух при температури около нулата е доста висока и е достатъчна да създаде проблеми с конденз, където не трябва. Къде греша?
chapara - майстор
radius написа:
достатъчна да създаде проблеми с конденз, където не трябва. Къде греша?
В проветряването от долу и липсата на влагоуловители :wink:
8180 - майстор
Колега radius,
Понеже сам допускаш, че грешиш, ще си позволя да ползвам тази терминология.
Писано е доста пъти и посочван този, полезен като инфо линк
Грешка 1: Влагата в жилището става ПРОБЛЕМНА когато от пара се превърне във вода. Условията за това се виждат в линка и са общо взето известни.
Грешка 2: Влагата НЕ МОЖЕ да премине през стените в съществено количество, сравнено с количеството, в което се генерира в едно обитаемо жилище. В същото време, тя може да премине в ДОСТАТЪЧНО количество за да направи поразии като достигне по-студените слоеве и кондензира или замръзне.
В тази връзка паропреградата (найлона) възпира това вредно проникване и държи парите на топло. От своя страна относително намалява паропропускливостта на цялата система, но на общия фон това е незначително и се отчита САМО при леки (например дървени) конструкции.
Грешка 3: Дори в студен и мъглив ден (~100% Относителна влажност) количеството влага (Абсолютната влажност) е по-малко от това в жилището при 20оС и 60%, примерно.
Тава се вижда добре на картинката в линка.

П.П. Важно е да се възприеме коренната разликата между Относителна и Абсолютна влажност за по-добро вникване в нещата и разумно борене на проблемите.
П.П.1 Т.нар. "дишащи" стени са по-скоро от "градските легенди" и недобросъвестни търговски практики. "Дишащите" материали (у нас - БГ) са полезни по-скоро отвън и вредни отвътре.
radius - майстор
Нали бистрихме цяла тема за относителната влажност :razz: .

В момента долу относителната влажност е 43%, оня ден пуснах пробно влагоуловител и събра (при 19 °С) 1 л за 3 дни. Което потвърждава ниската влажност. Аз обичам проветрението. Но това не отговаря на въпроса ми как найлона решава проблема с влагата. Щото нали писа,че може да ми се стича по стените,а с найлон това ми се струва по-вероятно, па макар и да запази ватата.

П.С. "В тази връзка паропреградата (найлона) възпира това вредно проникване и държи парите на топло."
Това май отговаря на чуденето ми. Парата ще е на топло и няма да стане на вода (да кондензира).

Тема "Минерална вата - изолационни свойства при пресоване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: