Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Наистина отстрани не е затворен шперплата. А дали мога да разбера, ако има конденз? Платната може да се демонтират за проверка. Ако има, мога да надупча платната през 15-20 см с ф8 и готово. Но дали има смисъл.
chapara - майстор
radius написа:
Но дали има смисъл.
Може и да има смисъл, за това една година го дръж под наблюдение , като не го зариваш прекалено с боклуци. Времето и микроклимата ще покажат :wink:
radius - майстор
Ooo късно е за боклуците, вече превземат площта :lol: .
Не ми е ясно като се получава конденз във ватата доколко се омокря? Т.е. дали ще го усетя с ръка?
chapara - майстор
Ще го усетиш с миризма на мухъл, а в по лошия вариант с теч по тавани и стени [-(
radius - майстор
Може би има проблем. От 2 дни затоплям къщата. В момента е около 17с на втория етаж. Свалих 2 платна от подиума. И двете имат ледена кора около 1мм дебела. Ватата надолу обаче е суха. Понеже дървените трупчета не бяха добре изсъхнали си мисля че може би влагата е от тях. А и това че е по шперплата, а не във ватата. По края на плататната, няма ледена кора около 12 см и навътре почва. Какво мислите,дали е от пънчетата (сечени са 10.2014)?
chapara - майстор
Не е от пънчетата :-D , а като се размръзне ледената кора къде ще иде водата :-D И давай снимки за да се умува. Колко и какво е обледяването на мястото на трупчетата? При всички положения трябваше да имаш паропреграда под изолацията :wink:
Pasko - специалист
radius написа:
Може би има проблем. От 2 дни затоплям къщата. В момента е около 17с на втория етаж. Свалих 2 платна от подиума. И двете имат ледена кора около 1мм дебела. Ватата надолу обаче е суха. Понеже дървените трупчета не бяха добре изсъхнали си мисля че може би влагата е от тях. А и това че е по шперплата, а не във ватата. По края на плататната, няма ледена кора около 12 см и навътре почва. Какво мислите,дали е от пънчетата (сечени са 10.2014)?
Както ти казах градски, хидрофобният шперплат е паропреграда и парите замръзват по него. В края на платната няма конденз , защото там се проветрява ватата. Що не ги понадупчеш малко тези платна?
шоп - майстор
Според мен Pasko е прав. Това шперплата е паро преграда. Или махни шперплата, или го надупчи или между всеки лист остави по 1-2 см луфт + дупки.

chapara прав сте, под ватата е трябвало да има паропреграда
radius - майстор
Мерси за мненията.
Какви снимки да дам, на леда ли? Както казвам, е равномерен и е под 1мм дебел, все едно си намазал с лед шперплата. Единствено по периферията където свършва няма (12см), но това е и логично.
Аз пак да кажа за трупчетата, не бяха сухи, а и са около 0.35 куб.м. Ако мокро е 600кг/куб, а сухо 450кг и приемем че мойто е средно изсъхнало (525кг), то в моите пънчета има около 30 кг вода.
Яд ме е, че не отворих да проверя преди да почна да топля дали има влага. В къщата не се живее, няма мокри процеси отдавна (1.5г). Откъде тая влага? Сега обаче не съм сигурен дали не е от конденз, а и вие ме убеждавате. Ако е от конденз, не би ли трябвало да е по-навътре във ватата точката на конденз, или независимо къде, влагата пак ще се лепне на шперплата?

Сега наистина се чудя как да махна леда, да не ми омокри ватата. Освен да махам платно по платно и с маламашката да сваля леда. Не ме притеснява, че ватата няма да изолира влажна, тъй като до другата зима ще изсъхне. Притеснява ме че ще мухляса и ще се вмирише.

По въпроса с дупките – дайте идеи какво фи и колко нагъсто да ги направя.
Ако пък е по-добре да са по-малко, но с по-голям диаметър (25, 40, 55мм), имам едни коронки и може с тях. Но изобщо нямам идея колко да са нагъсто.
Другия вариант е да сваля само леда сега, лятото ще изсъхнат със сигурност пънчетата и за другата зима да следя овлажняването и при поява на влага да дупча.
Давайте акъли, че темата ми е малко чужда, но това май се подразбира.
chapara - майстор
Повдигни за сега само плоскостите да не контактуват с ватата за да се проветрява :?

Тема "Минерална вата - изолационни свойства при пресоване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: