Напишете въпрос свързан със санирането.
gechev - специалист
Пух, в тази тема съм на страната на ватата /да производител съм, но някои неща са принципни и едно от тях е дифузията на водните пари/, защото тя ватата изпълнена правилно е един много добър изолационен материал но и скъп. Противник съм на спирането на дифузията на пара, защото води до принудително голямо влагопопиване в стената от там и появата на мухъл и високи разходи от принудително проветрение. Вече наличието на мухъл и висока влажност се забелязват в доста 5-7 годишни термоизолирани сгради особенно шпакловани със силиконови мазилки. Аз имам мойто си разбиране за микроклимат,енергоикономия и начин на живот и не искам да го натрапвам никому, нестроящ Пасивен Дом в който компютрите ще му прадлагат параметрите на живот. Виждам че много от участниците във форума са се примирили със статуквото и нека са живи и здрави, но аз мисля , че не съм толкова голям глупак да правя от цимента компромис щото ей тъй да се забавлявам. Да сте чували някой голям архитект да е построил сграда само от EPS, XPS или от вата?
KingLin - майстор
Аз пък все се сещам за домашния ми термос. И се чудя дали е направен така (с въздух за изолация) защото това го прави по-евтин и достъпен или защото въздуха е по-добрия изолатор от някакъв си там пълнеж. Иначе прехвърлено в строителството наистина прекалените неща са просто прекалени :) Навремето тъст ми ми обясняваше защо външната изолация е по-добра от вътрешната по следния начин. Взимаме една стена, гола както я е майстор родил. При -5 градуса навън и +5 вътре би следвало в средата на стената да е 0 градуса. Т.е. външната изолация премества тази 0 градусова точка навън и обратното. Аз за себе си съм решил - яка външна изолация, пък вътре може и само картон на конструкция без вата и пароизолация.
8180 - майстор
gechev написа:
Противник съм на спирането на дифузията на пара, защото води до принудително голямо влагопопиване в стената от там и появата на мухъл и високи разходи от принудително проветрение. Вече наличието на мухъл и висока влажност се забелязват в доста 5-7 годишни термоизолирани сгради особенно шпакловани със силиконови мазилки. Аз имам мойто си разбиране за микроклимат,енергоикономия и начин на живот и не искам да го натрапвам никому,
Гечев,
Би ми било интересно да се запозная с твоето ОБОСНОВАНО разбиране за дифузията.
Ако искаш, сподели го тук, може и да поспорим, например тук:
viewtopic.php?f=2&t=39416
Хубаво е (за Форума) принципните виждания и дискусии да не "потъват" в практичните теми.
gechev - специалист
напреднал


Регистриран на: Вто Дек 04, 2012 1:40 pm
Мнения: 34
Местоположение: Русе
Цитат:
Марисан,
Склонен съм да приема описваните механизми за съхнене, които ми се губеха досега.
Профи, макар и леко "конфликтно" обоснова тезата, че в отоплителния период съхнене навътре е невъзможно. От горния пост прозира, че пак допускате такава възможност.
Уточняващи въпроси, моля:
1. Въпросното съхнене навътре, да уточним - предполагам визира летния период. Или...?
2. Не е ли по-добра стратегия да се ограничи (предотврати) натрупването на влага в стената (пароизолация отвътре), вместо да се разчита на лечението на последствията? Вярно, с представения калкулатор, това изглежда почти невъзможно (особено при панел).
3. Какво става с конденза (вода), очакващ в стената благоприятния летен период - вероятно ще нанесе поразии на традиционните строй-материали (вата, гипскартон - с "висока капилярност", в частност) преди да се изпари отново?

Здравейте,
Нека да започнем подред на Вашите въпроси. На първият от тях отговорът е: Да, става въпрос за изпарение точно през летния период (или изпарителния период). Колкото до втория Ви въпрос, то принципно сте прав, но ние изказваме съмнения, че това практически би могло да се случи в реалността на строителните обекти със стандартните методи и без големи допълнителни разходи.
За третият Ви въпрос принципното положение е, че трябва да се избягва образуването на конденз във вътрешността на строителните елементи. Това обаче в практиката не е възможно да се случи. Именно по тази причина се извеждат изключения от това принципно правило. Влагата в конструкцията, според тези изключения, се разглежда като безпроблемна, когато:

- строителните елементи, контактуващи с кондензиралата влага не се повреждат (корозия, развитие на микроорганизми и др.)

- образуваният в конструкцията конденз по време на изпарителният период (лятото) се отдава в околната среда (изпарява се от конструкцията напълно)

- при стенни конструкции образуваният (и натрупан) конденз не надвишава 3% от теглото на слоя (в някои държави 1,0 кг/м2)

- при покривни конструкции образуваният (и натрупан) конденз не надвишава 0,5 кг/м2 (в някои държави 1,0 кг/м2)

- ако образувалият се конденз контактува със слой изграден от материал, който не може да поема влагата, тогава той не трябва да е повече от 0,5 кг/м2

- ако образувалият се конденз контактува със слой изграден от дърво, то той не трябва да е повече от 3% от теглото на слоя

Смята се, че кондензиралата влага, едва в количества по-големи от посочените тук, може да доведе до повреди и трайни щети в строителната конструкция и материалите от които е изградена тя .Виж как деликатно се е помъчил да ти отговори Марисан особенно на вторият ти въпрос. Защо пак да се спори.
Neposlushko - напреднал
Здравейте!
Изчетох темата с интерес защото сега ми предстои и на мен напролет остъкляването и изолирането на тераса, където ще се готви. Въпреки, че ще има абсорбатор ме притеснява количеството водни пари във въздуха. Затова търсех решение и кой вид изолация е най-подходящ за моите цели. Спрял съм се на каменната вата с висока плътност от и над 150 кг/м3 и дебелина 5 см. По-дебела просто няма как да сложа защото терасата не е голяма. :) Изчетох с интерес постовете за пароизолационните мембрани и особено за алуминиевото фолио, но си мисля, че то обезателно трябва да е с микроперфорация или поне да се надупчи много добре с иглен валяк за да може да се осигури едновременна защита от преминаване на инфрачервени топлинни лъчи отвън-навътре през летните горещини и загубите на топлина отвътре-навън през зимата, хем да се благоприятства поне малко отвеждането на водните пари и да се осигури паропропускливостта на водните пари през ограждащите елементи: т.нар. "дишане".
Само се чудя какъв вид гипсокартон да си сложа за тавана и стените - водоустойчив ли ми е необходим или е достаъчен и обикновения?

По темата искам да допълня и изразя и моето скромно мнение, ако ми позволите.
Всички пишете за XPS / EPS полистирола и каменната вата, но никой не засегна най-новите материали, които вече съществуват днес.

Отговорите на всички въпроси с пестенето на място, заемано от конвенционалните изолации и намаляването на полезно пространство в жилищата, осигуряването на висока степен на топлинна изолация с високо топлинно съпротивление и ниска ламбда (нисък коефициент на топлопреминаване), както и негоримост (пожаробезопасност) - което е особено важно качество за всяка изолация, използвана в жилищни помещения, а така също и осигуряването на материал с висока "дишаща" способност, при слабо поемане на преминаващата през него влага - всичките тези многобройни качества ги осигурява само един-единствен материал според мен...
:)

И името му е Аерогел (Aerogel)!

Днес има няколко негови разновидности, пуснати в търговската мрежа от производителите и предназначени специално за строителството.
Една от тях е под търговското име Спейс Лофт - Spaceloft® - това са рула или както ги наричат одеала (blanket) с различна дебелина, които обаче за да имат ефект за външна изолация, съм смятал че трябва да се положат поне в три-четири слоя...
Най-подходящи и лесни са за полагане отвътре, като ефикасно супер допълнение към външна изолация от полистирол (стиропор) или каменна вата например.
http://www.buyaerogel.com/product/spaceloft/

Друг търговски продукт е Аеро Терм (AeroTherm) - http://www.aerotherminsulation.com/
Като при него има и варианти за изолация на дрехи и обувки.

Има и още няколко...
Аерогела е перфектна, негорима, дишаща, свръхтънка и суперефективна изолация!

Освен това не поема влага в себе си а директно ѝ позволява изпарение през своята структура. А това е важно.
За съжаление все още не се внася в България, а и е доста скъпичък.
Но пък си заслужава инвестицията. :)
Не споменавам за вакуумните изолационни панели (VIP) защото те са превъзходни, но и доста капризни при монтаж и ако се пробият всичко приключва. Освен това не могат да отвеждат водните пари през себе си заради запечатката им с алуминиево фолио...

Това беше, което исках да вметна, за да допълня темата.
Извинявам се, че съм отворил стара тема, но ми се искаше да дам поне малко информация и за тези последни новости в съвременните системи и материали за топлоизолация.


Желая здраве и успех на всички във форума!
:)
VLADO66 - майстор
Похвално е старанието да замаскираш рекламата с тинтири минтири.Вярвам че четящите форума са образовани хора или имат желание да се образоват.Та преди да положат желаната изолация, трябва да си изяснят например своиствата за паропреминаване на отделните конструктивни и изолационни материали, сезонност на паропреминаване и свързаното с това акумулиране на парите.В случая(а той е доста тежък откъм източници на влага, по добре е да се наблегне на добрата вентилация.

Тема "Какво ви е мнението за каменна минерална вата 3 см" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: