Напишете въпрос свързан със санирането.
Гост
Какво ви е мнението за каменна минерална вата 3 см.за външна цялостна изолация на къща?
masteradmin - майстор
Добър вариант,поради своите паропропускливи качества и добър топлоизолационен ефект.Добре би било да е с по голяма плътност.
Гост
Ватата е най-добрия топлоизолацинен материал сравнен в XPS и EPS-a. Стъклената вата има малко по-добри изолациони качества от камената. НО! Много е важно процесът на полагане на ватата да се извърши качествено и от хора разбиращи от работата си за да се запазят топлоизолацините й качества /всъщност това е проблем при всички топлоизолации в Бг/. Другото което е - не си казал каква вата използваш, но за да има една топлоизолация успех се слага най-малко от 5 см. 3 см са обикновено подови изолации / за да не надигат много пода/. Моя съвет е ако не си я закупил си купиш 5 или даже 8 см минерална вата за външна изолация и 10-30 см за изолация на тавана....
Ако ве4е си я закупил, знай поне че е възможно най-добрия избор от всички материали за топлоизолиране с дебелина 3 см :wink:
Анонимен тип
Anonymous написа:
Моя съвет е ако не си я закупил си купиш 5 или даже 8 см минерална вата за външна изолация и 10-30 см за изолация на тавана....
Ако ве4е си я закупил, знай поне че е възможно най-добрия избор от всички материали за топлоизолиране с дебелина 3 см :wink:
това с 30-те сантиметра изолация на тавана ми хареса особено :) а защо не метър?? Вярно че ако си по-висок ще се налага да се навеждаш но пък какво от това
Arata
Топлоизолацията се слага за да се намали количеството топлина което се създава по изкуствен път в сградата, но през стените се губи в околната среда. Така за да се подържа температурата, при която човек се чувства комфортно се налага да се изразходва още количество енергия за да се създаде топлината. Когато топлоизолацията е по-голяма количеството енергия се намалява, а при т.нар "пасивни къщи" практически е равно на нула през 95% от годината. Най-голямо количество топлина се губи през тавана - топлият въздух се събира в горната част на помещението и съответно тавана е най-загрятата част от 6те стени на стаята. Затова колкото е по-добра изолацията на тавана толкова по-малко ще са раходите за енергоносителите. Във връзка с въпросът ти, ето ти инфо на бг за покрив на "пасивна къща". Обърни внимание на дебелината на изолацията
http://pasivni.kashti.com/page_6.htm
Но лично ти ако искаш си сложи и метър - няма да загубиш, просто над 30-40 см вата вече става безсмислено от топлоизолационна гледна точка:)
Аз го карам с минерална вата кнауф 5 см дебела 150 плътност. Тъй като е достатъчно плътна майстора директно я залепва за тавана с теракол + дюбели докато стегне. После слага енда решетка и шпаклова. За мене гипсо картона е лоша идея, поради картон = нетрайно.

Въпроси:
1.Колко добра е тази топло изолация на тавана. Моят апартамент е малък и ще я правя навсякъде.
2. Колко добро е това решение като звукоизолация. Какво по-добро мога да направя за шум.
prascho - майстор
изовер.бг дават дебелина 30 см на под покривния слой от минерална вата , като е необходимо да се елиминира и термо моста. /попълват се пространствата между гредите с вата и напречно се слагат допълнителни греди и отново се попълва с вата/. Това, което направих аз през последните 2 месеца на подпокривното ми пространство е следното. Имам тавански етаж, разположен средно на 2.50 см /различно е нивото на тавана в стаите/ със скосени части от двете страни /покрива ми е двускатен/. Та в хоризонталните стаи, където съм наковал сачак си позволих да преправя топлоизолационния слой тъй като бях задушил ватата с найлон и отгоре. Махнах всичко, сложих найлон отдолу, който е непрекъснат и минава между гредореда, попълних пространството между гредите с 2 слоя вата от по 5 см, след това използвах дъски от едно старо дюшеме като греди и ги наковах напречно над гредореда с пирони разположени на 58 см една от друга. Полученото пространство отново попълних с 2 слоя вата от по 5 см /така елиминирах термо моста/. Отгоре сложих паропропускливо фолио, което закупих от мусю бриколаж. Частично там където ми е билото и е най-голямото отстояние от получения хоризонтален таван до билото сложиш едни шпервани плоскости от разглобени шкафове с дебелина 10-12 см като черно дюшеме. С цел да диша ватата през фолиото тези плоскости ги двигнах над фолиото с дъски от дюшемето с височина 6 см напречно и плоскостите ги надупчих през 5см. /евентуално да се слага частичен багаж /. Та при мен изолационния слой се получи с дебелина 20 см. Допълнително в полученото пирамидално пространство на скосените части между гредите съм сложил 5 см минерална вата подпряна отдолу с найлон. Все още таванския ми етаж е необитаем. Мисля да му направя сух под от 5 см вата с висока плътност и гипсфазер. Сложил съм 6 мм депрон като вътрешна изолация и предстои да сложа 5 см фпс отвън. Ако се справя с всичко това и обедя наште, че икономически ще е оправдано да се преместим на таванския етаж ще изкажа отзиви за получения топлинен ефект. Но това, което забелязвам е, че между стаклата на дървената ми дограма се получава запаряване преди обяд в тези не чак толкова студени дни /с наличието на вътрешна изолзция от депрон 6 мм и 20 см вата на тавана/.
Emooo - напреднал
Здравейте,

правя допълнителна вътрешна изолация на таван на апартамент ново строителство с външна изолация. Над мен има апартамент. След полагането на профилите на гипсокартона имам 5 см в които да вкарам вата за изолация. Според майстора не може да вкара 10 см минерална вата дори и да се опита да я пресова. Последно се спрях на 5см каменна вата без да се пресова. Започвам да се притеснявам, че давам много пари за цялата изолация а реално слоя на вата е прекалено тънък за да се оправдаят парите за майсто, гипсокартон и т.н. Какво мислите 5см каменна вата достатъчно ли е?

Благодаря.
VLADO66 - майстор
Щом имаш съседи отгоре 5 см.не е болка за умиране.вземи вата на плочи каширана с ал. фолио 50-80кг/м3 положи я с фолиото към помещението и облепи всички снадки и фуги с алуминиево тиксо и тогава слагай картона
Emooo - напреднал
VLADO66 написа:
Щом имаш съседи отгоре 5 см.не е болка за умиране.вземи вата на плочи каширана с ал. фолио 50-80кг/м3 положи я с фолиото към помещението и облепи всички снадки и фуги с алуминиево тиксо и тогава слагай картона
Благодаря за информацията. Мислех вместо алуминиево фолио да купя найлон и да го подложа под ватата.

Тема "Какво ви е мнението за каменна минерална вата 3 см" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: