Напишете въпрос свързан със санирането.
dandan74 - специалист
искам да попитам към какво да се ориентирам за лепене на стиропора за външна изолация,ще изолирам със 10см.
EDI - майстор
Зависи от основата.Гладка и равна-пяна.Обаче пяната си иска ръка и малко опит.
dandan74 - специалист
мазилката на къщата е средно едро пръскана,доста здрава,и затова си мисля че ще хване добре,отделно и дюбелирането след това.и още един въпрос който зададох и в друга тема,искам да удебеля ъглите на къщата с още 2-3 см,там освен лепенето трябва ли да дюбелирам ?
Фитилчо - майстор
Еди какво специфично има на пяната? Че ми предстои :)
EDI - майстор
Като залепваш листа, не го натискай до отказ, оставяй 5-6 мм разстояние между листа и стената.Макар и нискообемна, все пак вдига леко листа, та трябва да проверяваш чат-пак докато лепиш новите листове, как са предните няколко по отношение на равнината на лепене.Аз като лепя, след 15-ина минути удрям няколко пъти по един мастар на листа да не бяга геометрията.Ако го изтървеш по време, може да щръкне над равнината на лепене.Ако стегне пяната, ще трябва да шлайфаш, пък си е зор и загуба на време.Иначе ако е по-навътре, много лесно се изравнява - навираш върха на пистолета през листа и запенваш, пяната сама си го изтласква навън листа :-D .Някои колеги гледам, че след като сложат пяната, оставят листа да постои няколко минути, но аз не го правя, предпочитам контакта на стената да е с прясна пяна.След няколко часа си готов за дюбели и шпакловка, ама аз винаги си оставям поне 1 ден.
8180 - майстор
EDI написа:
Някои колеги гледам, че след като сложат пяната, оставят листа да постои няколко минути, но аз не го правя, предпочитам контакта на стената да е с прясна пяна.
Аз съм от "някои", но не мисля, че е фатално - просто най-най първият лист в живота (залепен веднага) ми падна и започнах да изчаквам малко, НО се съкращава времето за евентуални корекции, а се намалява необходимостта от такива (почти не раздува пяната). Зависи и от пяната, температурата и влажността.
"Прясната пяна" на Еди също има резон!
Според мен няма страшно (любител съм) - като се започне, лесно се усеща. При профита и особено алпинисти е по-друго - гонят време и често (в БГ) дюбелират веднага, вероятно неправилно.
За спокойствие, преди да започнеш направи няколко проби и опитай да отлепиш след 5-6ч.
Успех!

Тема "лепило или пяна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: