Напишете въпрос свързан със санирането.
brum - майстор
2см от другият край на бетона ще е с много условни плюсове. Реално топлиш и огромно парче бетон. Тухла да беше - иде дойде. Ама е бетон...

Вкарай го в калкулатор за загубите на енергия и виж какъв е ефекта от 2см фибран. Залагаш размера на стената, материалите и разликите в температурата в спалнята и стълбището. В резултат ще видиш при 2 и 5 сантиметра изолация колко разлика ще има.
Lutchezar - майстор
Това изискванията на автора е "с трици маймуни да ловиш". За да има смисъл трябва дебелина. Ти избираш отвън или отвътре. Сигурно има космически технологии за ултратънка изолация, но няма достъп до такива.
Rym
Напълно съм съгласен с това, което казваш. Но трябва да се вземат предвид следните фактори:
1. Отвътре има малко изолация - 1 см стиропор (явно и предният собственик не е искал да намаля стаята) шпаклован с мрежа.
2. Скоро е правен ремонт и на стената има закачени шкафове, има и климатик.
3. Стълбището е затворено отвсякъде и не е толкова студено. Ако беше тухла изобщо нямаше да го мисля.
Смятам, че с 2 см. фибран и около 1 см. въздушна възглавница между стената и фибрана ще има ефект. Както и да го мисля, друго не мога да измисля.
brum - майстор
Тази въздушна възглавница я замести с още сантиметър изолация. Нямаш полза да държиш сантиметър въздух там дето да циркулира.
Lutchezar - майстор
Повечето изолации са пакетирани мехурчета въздух. Особено леките😂.
Djack - специалист
Защо не се слага фибран външно?
gruio - специалист
Нищо няма да стане с изолация от към стълбището с тези 2см. Трябва поне горния и долния етаж също да изолираш иначе по тези земетръсни шайби само бетон и арматура всичката топлина се разсейва. Също е почти сигурно че не само твоята стена е противоземетръсна шайба а цялата стълбищна клетка е бетон и арматура и контактува със стълбите. Тоест ефекта ще клони към 0.

Отделно ако ти си ми съсед и решиш да правиш такива подобрения много бързо ще се наложи да ги премахнеш. Това са общи части и първо трябва съседите да са съгласни, второ фибрана хич не подходящ материал за такива помещения понеже е силно горим и отделя отровни газове, предполагам че дори това което искаш да правиш не е ок с противопожарните норми.

Най-ефективното решение според мен е каменна вата отвътре 2-3см с възможно най-високата плътност и малко топлопроводимост, или предстенна обшивка от гипсокартон с каквато си искаш изолация но там ще загубиш поне 5см. Ако тавана не е изолиран също е добре да се направи, даже според мен е по-важен от стените защото там се губи повече топлина.
krasi92 - майстор
нед ное 07, 2021 8:10 pmDjack написа:
Защо не се слага фибран външно?
Що да не се слага. Виж цената на фибран 10 см. и стиропор 10 см. и ще ти стане ясно защо не слагат. А да сложиш 2см фибран е ташак и все едно си сложил наилон вместо стъкло на прозорците.
Djack - специалист
пон ное 08, 2021 9:29 amkrasi92 написа:
нед ное 07, 2021 8:10 pmDjack написа:
Защо не се слага фибран външно?
Що да не се слага. Виж цената на фибран 10 см. и стиропор 10 см. и ще ти стане ясно защо не слагат. А да сложиш 2см фибран е ташак и все едно си сложил наилон вместо стъкло на прозорците.
Разликата в цената я знам! Помислих, че има друга причина! Благодаря!
nelina_london - специалист
Има друга причина разбира се ,и тя е паропропускливостта на фибрана.Отвън се слага само на цокъл или бетонени елементи.

Тема "Външна изолация с фибран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: