• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Напишете въпрос свързан със санирането.
hard_core - специалист
съб фев 26, 2022 11:56 amn_a написа:
съб фев 26, 2022 10:42 amhard_core написа:
пет фев 25, 2022 1:31 pmGrozdev написа:
Пък не е лошо 1 снимка да качиш поне. да не фърляме боБ .
Успех .
:yawinkle:
НЕма нужда от боб, зидана е с кирпичени тухли. Вертикални, диагонални греди няма, колони-също :evil:
Извинете, малко не в темата. Кой език ви е майчин?
Суахили. Нещо друго?
Grozdev - специалист
То човек да не се пошегува тук. :tonqe:
По тукашния край така си говорят повечето,,НО няма ЗначкА!
ПО ТЕМАТА,
Сега ,,това на снимката са си най -често правените и ползвани КИРПИЧИ !
По прибл. размери които казах по нагоре , зидовете трябва са кирпич и полвина или мин.50 см ,
със мазилките може да стане и 60см.
Няма дървени колони и диагонали , защото това са носещи стени. Може да има и комбинация със старите еденични печени тухли с канал / мн.често от вън на северните страни / и така не се измазва.!
Странна е твоята ! Обикновенно нямат тавански помещения и то обитаеми.!!
Имаш ли идея кога е строена ? Има някякви "подобрения " и мисля са от времето на соца!?
Този тип къщи ги държи здрави ,дървената консрукция на гредореда./който на снимката , от някакви платна не се вижда!/ И също в ъглите при зидането се вграждат дървени усилители /сантрачи / които укрепват допълнително.
Като гледам по снимките , от вън има 2 слоя мазилка. Първата /оригиналната / сякаш е глинена.Не мога да преценя така. Върху нея има пръскана циментова , която се вижда в дясно от стълбите и е поизпаднала.Хората масово са си ремонтирали старите къщи така , през 70-80 г на м.век. И са мислели
че като напрвят мазилката " корава ", с много цимент и ще е мн. здраво всичко.
Само че връзката Цимент -глина , никак не е добра.! Варта е друго нещо .Хоросановите м-лки , са със много по добра връзка. Някой майстори едно време са знаели как да ги правят и без цимент
/НЕ е имало/ и да държат и до днес.
ПРЕДИ да монтираш каквато и да е ТИ ,
или кърпеж на падналите места и ревизия на всякъде,
или изчукване на цяло както вътре .Рабицова мрежа с винтове , /споменато е вече/ мазилка за изравняване.
Направо върху киппичите ще трудно , НЕ са прави и зидарията също.
п п .
А по -Правилния метод го показах , но без хора които са на ТИ" с тази материя , няма да стане.

:yawinkle:
hard_core - специалист
Grozdev, къщата е строена от дядо ми и не е ремонтирана до сега. Позна за това кога е строена - 1970 - 74. За съжаление стените, по мои измервания са около 25см. За сега плановете ми са да я накова с рабица (мисля винтове да ползвам) и да я измажа с хоросан вътре и вън. Чудя се дали би имало смисъл да хвана с шпилки на места външната и вътрешната мрежа ..
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед фев 27, 2022 12:13 amGrozdev написа:
То човек да не се пошегува тук. :tonqe:
По тукашния край така си говорят повечето,,НО няма ЗначкА!
ПО ТЕМАТА,
Сега ,,това на снимката са си най -често правените и ползвани КИРПИЧИ !
По прибл. размери които казах по нагоре , зидовете трябва са кирпич и полвина или мин.50 см ,
със мазилките може да стане и 60см.
Няма дървени колони и диагонали , защото това са носещи стени. Може да има и комбинация със старите еденични печени тухли с канал / мн.често от вън на северните страни / и така не се измазва.!
Странна е твоята ! Обикновенно нямат тавански помещения и то обитаеми.!!
Имаш ли идея кога е строена ? Има някякви "подобрения " и мисля са от времето на соца!?
Този тип къщи ги държи здрави ,дървената консрукция на гредореда./който на снимката , от някакви платна не се вижда!/ И също в ъглите при зидането се вграждат дървени усилители /сантрачи / които укрепват допълнително.
Като гледам по снимките , от вън има 2 слоя мазилка. Първата /оригиналната / сякаш е глинена.Не мога да преценя така. Върху нея има пръскана циментова , която се вижда в дясно от стълбите и е поизпаднала.Хората масово са си ремонтирали старите къщи така , през 70-80 г на м.век. И са мислели
че като напрвят мазилката " корава ", с много цимент и ще е мн. здраво всичко.
Само че връзката Цимент -глина , никак не е добра.! Варта е друго нещо .Хоросановите м-лки , са със много по добра връзка. Някой майстори едно време са знаели как да ги правят и без цимент
/НЕ е имало/ и да държат и до днес.
ПРЕДИ да монтираш каквато и да е ТИ ,
или кърпеж на падналите места и ревизия на всякъде,
или изчукване на цяло както вътре .Рабицова мрежа с винтове , /споменато е вече/ мазилка за изравняване.
Направо върху киппичите ще трудно , НЕ са прави и зидарията също.
п п .
А по -Правилния метод го показах , но без хора които са на ТИ" с тази материя , няма да стане.

:yawinkle:
Четох ти всичките мнения за кирпича, евала, точно и систематизирано!
На снимките на хардкор, аз виждам печени тухли
hard_core - специалист
нед фев 27, 2022 11:18 amn_a написа:
На снимките на хардкор, аз виждам печени тухли
Да, печени са! На слънце....
Grozdev - специалист
нед фев 27, 2022 10:48 amhard_core написа:
Grozdev, къщата е строена от дядо ми и не е ремонтирана до сега. Позна за това кога е строена - 1970 - 74. За съжаление стените, по мои измервания са около 25см. За сега плановете ми са да я накова с рабица (мисля винтове да ползвам) и да я измажа с хоросан вътре и вън. Чудя се дали би имало смисъл да хвана с шпилки на места външната и вътрешната мрежа ..
Учудвам се че е строена през 70-те години.
По тва време масово се строи с единечни тухли ( печени , керамични ) със " Носещи стени и бетон
за основи и плочи .Без колони , шайби и греди.
И някъде там през 80-те понятието " носещ зид " вече го няма в стр. норми.!
Не съм виждал Кирпичи на 25 см ?! Дори да е само двоен зида , пак трябва има 30см. поне. ( В нашия регион такива са само по стопанските постройки на 1 теж. )
Но щом казваш сигурно е така.

Сега , Няма нужда от шпилки / освен ако ще закрепваш нещо тежко !/ пр. 200 л бойлер .
И такъв да е , планка с 3 винта от тези за директен монтаж
( дограмаджийските " АМО винт " по 120 мм ), не може я изкърти. Пробвай с някой по мощен винтоверт и да не във фугата.
Със Винт на 70 мм х 5 или 5.5 не може излезе мрежата. Пробвай.

Напомняне ,
преди да мажете с каквото и да е , намокреете с четка с мек косъм ,/като за миене на кола / .
И не чакай да изсъхва . Кирпича издърпва влагата много бързо.!!
.....от опит :yawinkle:
Grozdev - специалист
нед фев 27, 2022 11:18 amn_a написа:
нед фев 27, 2022 12:13 amGrozdev написа:
То
Направо върху киппичите ще трудно , НЕ са прави и зидарията също.
п п .
А по -Правилния метод го показах , но без хора които са на ТИ" с тази материя , няма да стане.

:yawinkle:
Четох ти всичките мнения за кирпича, евала, точно и систематизирано!
На снимките на хардкор, аз виждам печени тухли
Благодарно,
Кирпича е НЕ ПЕЧЕНА "тухла " от кал /не каква да е !! / и накълцана слама -мекина, съхнал естествено.
Сигурно си видял в дясно от дърв. стълба , където има изкъртена мазилка . ? Там се виждат май стари единички , които продължават като две колони до покрива .Още в страни някакъв бетон / плоча или тераса!/ Но това почва от основите и до покрива ,,, за укрепване и стая ..!
не ми е ясно от 1 снимка.А и не ми е работа .

Мога само да кажа че имам (доста /) познания и опит със едноврешните технолотии и строинелствонто със естествине материали -СЕГА. :yawinkle:
Между другото започнах да споделям по етапното строителство / с тези методики / по последната ми
посторена къща . Като някой техники са поосъвременени.
Но това е в друг форум ,/там имаше започната дискусия !/, защото тук се записах от скоро.
А не ми се отваря нова тема.
По интересното е че със глина се работи и поправя много лесно .! Особенно сега когато има и техника с която се улесняват доста неща. Има и възможности за много различни визии от традиционните познати такива.
Мнго хора дват пАри да ги намажт с глина в някой санаториум !
Аз обичам да го правя сам , безплатно... :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон фев 28, 2022 12:40 amGrozdev написа:

Мога само да кажа че имам (доста /) познания и опит със едноврешните технолотии и строинелствонто със естествине материали -СЕГА. :yawinkle:
Между другото започнах да споделям по етапното строителство / с тези методики / по последната ми
посторена къща . Като някой техники са поосъвременени.
Но това е в друг форум ,/там имаше започната дискусия !/, защото тук се записах от скоро.
А не ми се отваря нова тема.
По интересното е че със глина се работи и поправя много лесно .! Особенно сега когато има и техника с която се улесняват доста неща. Има и възможности за много различни визии от традиционните познати такива.
Мнго хора дват пАри да ги намажт с глина в някой санаториум !
Аз обичам да го правя сам , безплатно... :)
Отвори нова тема. Щом вече си го писал, копи-пейст ще свърши работа :-)
Има ли някъде ръжена слама?
Grozdev - специалист
При нас в североизточна България , никой не сее РЪЖ . /но това не се отразява на произ.на ръжен хляб!!/
Някакъв хибрид на ръжта се сее и то ако се гледат животни. А те не останаха много. Ами малко стопани сеят
"тритикале."!
По южната част има все още някъде , но не съм търсил .
Защо питаш точно за Ръжена слама?
:?

А за нова тема ,!? Не знам .
Малко хора се интересуват от това. Повечето си мислят че е не сериозно , неоправдано и не надежно
такова начинание.
Масово се е наложило мнението ,че ако не сме "опаковали " (със всякакви съвременни синтетични м-ли ,
а повечето са полимери /( "найлони" ) и също "херметизирали" жилището си , няма да може се живее в него.
Идоста др. (основни принципи ) на , кото рядко се обръща внимание при ново стр. или ремонт на съществуващо.
Примерно от къде ще влиза свеж въздух ? Чак като включат аспиратора в кухнята , и започне да влиза дим от комина на камината , разбират че нещо не е наред.!

п.п
Това са си мои наблюденея. :yawinkle:
Последна промяна от Grozdev на пон фев 28, 2022 12:22 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон фев 28, 2022 11:02 amGrozdev написа:
При нас в североизточна България , никой не сее РЪЖ . /но това не се отразява на произ.на ръжен хляб!!/
Някакъв хибрид на ръжта се сее и то ако се гледат животни. А те не останаха много. Ами малко стопани сеят
"тритикале."!
По южната част има все още някъде , но не съм търсил .
Защо питаш точно за Ръжена слама?
:?
Била по-подходяща за кирпич. Дали нещо с гниенето, дали с мишките... Не си чувал такова?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Слагане на изолация върху кирпич" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: