Напишете въпрос свързан със санирането.
ivan_ws - напреднал
Здравейте, предстои ми обзавеждане на кухня и за щастие на време се усетих за един неприятен факт. Мебелите на кухнята, няма друг вариант, освен да се разположат на външна стена, което по правило трябва силно да се избягва. Това са долни, горни шкафове и табла, което си е едно плътно петно 3мх2м лепнато на стената... Идеални услвия за конденз м/у стената и МДФ плоскостите.
Стената е 25см Porotherm 25 n+f light с 50мм EPS външна изолация и силиконова мазилка. От вътре все още е на машинна шпалковка.
Поиграх си с u-wert и 20мм XPS вътрешна подобряват нещата, но не достатъчно за да съм спокоен. Моля дайте предложения на теория или от практика. Какво да положа за вътрешна изолация или пък монтажа да се направи по определен начин. Мислих си за вариант мебелите да се монтират с някакви дистанционери 20-30мм, тоест цялата кухня да дойде с малко напред, ама не съм чувал за такова нещо и не ми се пионерства. Кухнята е достатъчно тясна, та да не мога да си позволя губене на повече от 5-8 см.
Дал съм конфигурацията, за който се справя с този доста полезен калкулатор, може да види разликата с и без XPS, но влажността на стената стига до критични 98% дори с него.
https://www.u-wert.net/cad/?c&M0=1178&x ... &outside=0
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Какво е това 98% влажност на стена?
ivan_ws - напреднал
n_a написа:
Какво е това 98% влажност на стена?
И двамата знаем, че става въпрос за относителната влажност на въздуха затворен м/у последния слой на мебелировката (гърба му) и първия слой на стената (гипсокартона/шпакловката). Той ще е от порядъка на 2-3мм, но не може да се изключи. А и зад мебели, винаги там първо се появява мухъла, при старите неизолирани жилища.

P.S. Виж в дадения линк, секция Диаграма, радиобутон влажност(Luftfeuchtigkeit)
Последна промяна от ivan_ws на вт дек 22, 2015 4:13 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не те разбирам. Ще следя темата
infomar
n_a написа:
Не те разбирам. Ще следя темата
Човека казва, че зад мебелите които ще постави на 'външната" стена, очаква да има мухъл.

Подобен проблем имам и аз. Мухъл се появи зад гардероб на външна стена. След ремонта зад гърба на гардероба поставихме 5см. топлоизолация. Очаквам да видя резултата. Подобен е и проблема в кухнята зад шкафчета на стена към неотопляемо помещение. Мисля пак с 5 см изолация зад тях.
Оставяне на празно място зад тях не спасява. Въздухът се задържа и без циркулация прави мухъл - от опит.
ivan_ws - напреднал
infomar написа:
Подобен проблем имам и аз. Мухъл се появи зад гардероб на външна стена. След ремонта зад гърба на гардероба поставихме 5см. топлоизолация. Очаквам да видя резултата.
Радвам се, че има човек с опит, макар, че не си е за радост. Какво представлява външната ти стена (тухли, изолация), каква топлоизолация си сложил? И минало ли е една зима от промените, за да знаем резултата? Има и неприятния момент, че просто може конденза да се измести при контакта нова изолация-стена, тоест пак ще тръгне мухъл, но просто няма да се вижда. :sad:
infomar
ivan_ws написа:
infomar написа:
Подобен проблем имам и аз. Мухъл се появи зад гардероб на външна стена. След ремонта зад гърба на гардероба поставихме 5см. топлоизолация. Очаквам да видя резултата.
Радвам се, че има човек с опит, макар, че не си е за радост. Какво представлява външната ти стена (тухли, изолация), каква топлоизолация си сложил? И минало ли е една зима от промените, за да знаем резултата? Има и неприятния момент, че просто може конденза да се измести при контакта нова изолация-стена, тоест пак ще тръгне мухъл, но просто няма да се вижда. :sad:
Не, всичко е правено това лято и чакам да видя зимата какъв ще е ефекта.
В кухнята жената е поставила шкафчетата на отстояние от стената и вече намирисва леко, или така и се струва. Зад гардероба за сега е спокойно.
Стената е тухла и половина. Лятото и е направена и външна топлоизолация...
egomen66 - майстор
Трудно ще стигнеш , до 100% решение на казуса , наречен Влага (конденз в кухня). Прегледай този сайт. :partyman:
http://www.bezvlaga.com/
EDI - майстор
Аз този въпрос отдавна съм го решил в кухнята на тъщата /има 3 външни стени и малък дървен покрив/, още преди няколко години.Никакви проблеми.Някъде снимки бях пуснал, ако не греша.Фибриан 2 см, и шпакловах с бяла шпакловка за ТИ на ТЕРАЗИД /особено важно решение!/Сложих и вентилатор с датчик, 240 кубика.Другото удачно решение е дърво, също съм го правил преди 10-на години.

Тема "Вътрешна изолация зад мебели на външна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: