• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
torongill - напреднал
Здравейте, от доста време чета във форума и ми трябва съвет. Ще се опитам да бъда максималко ясен, но да знаете, че съм пълен лаик по темата. :?

Започвам да проучвам каква изолация да сложа за следващия отоплителен сезон на жилището.Къщата е едноетажна, старо строителство (около 60-та година) върху 50 см основа от камъни, с обща западна стена с друга къща. Стените са тухли единици, като стената има ширина към 30 см. Мазилката е пръскана. Дограмата е смесена, в кухнята е стара дървена, която ще бъде заменена живот и здраве с френски прозорец PVC, а на останалите прозорци е евтина алуминиева (сменяна преди години от общината), която ще подменя при първа финансова възможност. Обща площ площ 78 кв.м.

На стените мисля да сложа 10 до 12 см EPS, 5 см XPS на каменната основа вкопан в земята и при възможност облицовъчни тухли/камък над изолацията.
На пода за момента няма да мога да слагам каквото и да е, защото ще трябва да разбивам всичко (подът е дюшеме) и не знам колко ще мога да копая, за да не стане прекалено ниско
И сега по въпроса, който не ми дава мира. Искам да сложа някаква сравнително евтина изолация върху гредореда под покрива, която после да може да се махне, защото имам намерение след примерно две години да сваля сегашния покрив и да направя втори етаж с топъл покрив, където да са спалните(живот и здраве повече от една [-o< ). Целта ми за момента е да изолирам сравнително добре, защото ще се отоплявам на пелети и не ми се иска зян да си топля керемидите. Мислех си за минерална вата на рула 10 см като компромисно решение откъм цена/качество.

Сега ми хрумна, от друга страна няма ли да е по-добре да взема на панели, примерно 20 см, която в бъдеще да мога да махна и да използвам за изолацията на покрива? 8-[

Благодаря на всички ви за мненията. :prayer:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
torongill написа:
......... керемидите. Мислех си за минерална вата на рула 10 см като компромисно решение откъм цена/качество.

Сега ми хрумна, от друга страна няма ли да е по-добре да взема на панели, примерно 20 см, която в бъдеще да мога да махна и да използвам за изолацията на покрива? 8-[
Каквото и да сложиш на тавана, можеш после пак да го ползваш. Вата на руло като че ли е най-лесното. И топли
VLADO66 - майстор
Разстилаш на пода,след което може да я положиш между ребрата на новия покрив http://baumarket.bg/product/kamenna_vat ... k-c_100mm/
8180 - майстор
Не пречи и ЕПС-а за бъдещите стени да складираш на тавна.
torongill - напреднал
8180 написа:
Не пречи и ЕПС-а за бъдещите стени да складираш на тавна.
В момента съм само на ниво проучване, купуването на материалите ще го направя малко по-нататък. Грешно се изразих в първоначалния пост, за момента господарката на дома е повелила стените да ги прави фирма-изпълнител, защото и двамата нямаме никакъв опит, пък и времето да се справим с такава задача. Но поне тавана мисля да го изолирам сам, защото поне това мога да направя. Колкото и да са ми леви ръцете.
torongill - напреднал
Бях чел съвети, че е добра идея да се използва една цялостна система за изолацията, и в тази връзка, някой ползвал ли е Неопор Ултра на Марисан? Извинявам се, ако се счита за реклама, просто ми хареса, че в сайта им се дава доста добра информация за правилното използване, акцентират върху използването на добри дюбели за избягването на термомостове, количество дюбели, правилното лепене на плоскостите... Всичко това много хубаво, но как са откъм качество?

Почти съм се решил на графитен ЕPS 12 см и 20 см вата на тавана, но ми се иска да разбера ако някой има отзиви за различните системи, моля да сподели.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Търсиш някой който е ползвал различни системи???
torongill - напреднал
По-скоро дали някой е ползвал тази система и какви са му впечатленията. Да, много трудно може да се направи сравнение, това не е да караш две различни коли, но все пак ако някой има впечатления...
torongill - напреднал
Нямам за цел да създавам пасивна или енергийно-неутрална къща. В далечен план целта ми ще е да достигна нискоенергиен статус. Все пак става въпрос за старо строителство, въвеждането на сертифицирани компоненти за пасивни къщи, макар и желателно, е второстепенно пред осигуряването на "живяемост" в помещенията.

В близък план целта ми е да имам къща, която да може да се отоплява без да се налага да я подпаля, или без да хвърлям по отоплението ѝ суми еквивалентни на минималната работна заплата. В този ред на мисли според мен най-ефективният компромис откъм цена и качество на отоплението, съчетано с простота и леснота на полагането, както и последващо бъдещо използване за покривна изолация се явява минерална вата на рула.

Лично за мен (подчертавам, лично за мен) това е най-добрият вариант, за което и благодаря на n_a за съвета.

В сайта в подписа на инж. Цилков ако погледнеш секцията Суперизолация всички снимки на суперизолационни панели са със стъклена вата. Значи все пак изолира, значи все пак топли, а?
Pooh - майстор
torongill, идеята е, че изолацията сама по себе си - не топли, нито изстудява. Тя само забавя естествения процес на топлообмен - стремежът към изравняване на температурите (външна и вътрешна за всяко помещение). Без източник на топлина зимата - рано или късно ще стане "хладилник". Както и лятото ако няма климатик - става "фурна". :wink:

По-простичко не можах да го смеля. Дано е станало ясно. :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на стара къща и временна изолация на таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: