• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Закупих панелен апартамент и пролетта мисля да започна с ремонта.
Искам да направя външна топлоизолация по целия апартамент.
Драмата, е че в момента двете външни стени на една от спалните са санирани от вътре с 2 см. фибран (т.е. след моето саниране ще се получи изолация поне 8 см. - стана 26 см. - изолация 2 см.).
До колко разбирам от други, теми като цяло е добре да се избягва вътрешната изолация поради ред причини (поява на конденз, мухъл, влага...). Как ще се отрази слагането на външна изолация (стиропор или неопор), каква е вероятността да се появи мухъл и влага, до колко ще е оправдано да се махне вътрешната изолация и да разчитам само на външната? В момента стаята е със стара дървена дограма, не се отоплява и няма проблеми с влага, но не знам дали ще е така след слагане на pvc дограма, саниране отвън и отопление с парно. Не мисля, че е особено добре сложена вътрешната изолация, защото има разстояние межди пода (паркет, който също ще се сменя) и фибрана, което варира по дължината на стената (на места 2-4 мм.).

И за да не отварям нова тема още един въпрос по темата.
Старият собственик е остъклил терасата пред кухнята като там също е сложил фибран по стените и вече имам конденз по пода (направо е мокър) и мухъл по долната част на стените. Терасата под мен НЕ е остъклена.
Ако помоля съседа под мен да санирам тавана на терасата му дали и до каква степен ще се реши проблемът с конденза при мен? Удачно ли е да махна фибрана от терасата?

Благодаря и се извинявам, ако темите вече са дискутирани!
Pooh - майстор
В доста голяма грешка сте - "конденз, мухъл, влага...", не се появяват в следствие на вътрешна изолация, а в следствие на недостатъчно проветряване. Отделен е въпросът, че вътрешна изолация с полистирол е вредна за здравето, както и, че 2 см. е ... меко казано несериозно.
Където има тераса - изолацията отвън е "Мисия невъзможна". За да се изолира НАПЪЛНО термомоста, трябва да се изолира - пода на терасата - отдолу, пода на терасата - отгоре, борда на терасата - отвътре и отвън. Отделно правилото за изолиране на 50 см. НАД и ПОД нивото на жилището, ни изправя пред изолиране по същия начин и на горната тераса. Тааа ... балкон не е невъзможно да се изолира външно, но е прекалено скъпо, трудоемко и ... не винаги възможно. :wink:

Лично аз бих махнал "изолацията" отвътре и бих увеличил дебелината на Неопора, поне на 10см. А на терасата бих направил предстенна обшивка, и окачен таван от гипсокартон с каменна вата и паропреграда.На пода - къртене на съществуващата замазка и или сух под (че е най-лек), или подов XPS + армирана замазка/перлитена или от полистиролбетон примерно. Задължително влагоабсорбатор и редовно проветряване.
8180 - майстор
Pooh написа:
Лично аз бих махнал "изолацията" отвътре
Аз НЕ бих - не виждам причина, освен пресилени (според мен) ЕКО - съображенията и пожар, ама пием кафе и купуваме кис. млеко и храна в полистиролни чаши, кофички, кутии, чинийки с години.
gechev - специалист
Отоплявате и проветрявате, отоплявате и проветрявате, отоплявате и проветрявате ..............накрая "Бах тази изолация"!!!!!! :x
Pooh - майстор
8180 написа:
Аз НЕ бих - не виждам причина, освен пресилени (според мен) ЕКО - съображенията и пожар...
Обяснявам набързо съображенията си - дано ме разбереш.
1. 2см. КАКВАТО И ДА Е изолация е - все едно си си боядисал стените с "Термошилд" - нищо и половина
2. Фибранчето, не пропуска влага и пари - това добре, но мазилката и шпакловката отгоре, колко могат да поемат, преди да избиват като мокри петна по стените?
3. Непрестанно хлътване при подпиране на стената, води до стена осеяна с ... бабунки. :wink: Съмнявам се да е изпълнено със здрава мазилка, която да поема механични повреди. Най-вероятно само е шпакловано с "мрежичка" в оптимистичния вариант и отгоре - латексче.

Иначе си напълно прав - Колкото повече - толкова повече! :wink:
marian1 - майстор
Пух не съм на твоето мнение....
От няколко години съм на този вариант:
Външни стени - от вън неопор 4 см, от вътре фибран и ГК
Вътрешни стени и тавани - 5 см вата и ГК ( някои тавани с 10)
Нямам никъде влага или мухъл, отоплявам се постоянно и само с климатици.

Все си мисля че 10 см на блок идват твърде много, ако другите ти съседи нямат или са с 5 см
Терасата виждам само с достъп и изолация отдолу - иначе плочата и остава студена .....

Относно 2см че нищо не били - зависи!
При моя вариант, 2 см са точно толкова, колкото стените ми да имат по висока температура предвид нискотемпературното ми отопление и съответно по добър комфорт. Особено това се усеща ако седиш в близост до по студена повърхност - примерно стъкло, усеща се как студа лъха хах
infomar
marian1 написа:
Пух не съм на твоето мнение....
От няколко години съм на този вариант:
Външни стени - от вън неопор 4 см, от вътре фибран и ГК
Вътрешни стени и тавани - 5 см вата и ГК ( някои тавани с 10)
Нямам никъде влага или мухъл, отоплявам се постоянно и само с климатици. хах


И при мен е същото и НЯМАМ НИКАКЪВ КОНДЕНЗ И МУХЪЛ!!!
Това, че вътрешната изолация предизвиквала конденз е заблуда - всичко опира до проветряване, а ако сте със старите дървени прозорци които не уплътняват добре, дори и проветряане не е необходимо.
Вече над 15 години с вътрешна изолация с депрон, от горе гипсова замазка с мрежа - стени и тавани НЯМАМ КОНДЕНЗ!!! Супер доволен съм!!!

Това е факт а не теория.
8180 - майстор
Pooh написа:
Обяснявам набързо съображенията си - дано ме разбереш.
А дано, ама надали.
3. Приемливо - ако живеят цигани, малки зле възпитавани деца от любители на екстремален секс. :)

2. И др. път си излагал тази си теория. Опитвал съм неведнъж да напомня, че повърхностният конденз не зависи от "дишането" на стената - тя в комплект може да "издиша" НАВЪН само пренебрежима част от необходимото, а всичко вредно си стои вътре. Ако има условия за конденз на повърхността (и абсорбация) или вътре (чрез паропреминаване) в по-студените слоеве - все е зле за стената и обитателите. Само малко по-различно изглежда във времето.

1. И други писаха, а Цилков наскоро даде примерна графика за влиянието на дебелината на ТИ:
viewtopic.php?p=754986#p754986
Май не работи линка (мамка им на новите Администратори).
Ето я картинката:
Изображение
Първите 2см (в случая) са в пъти по-ефективни от последните, хеле пък от 18 до 20см.
gechev - специалист
Кое е вредното дето винаги остава в стената? Сигурно зимните изпарения от бурето или каната с виното. И да проветрявяате по често през зимата, ча ако леко сте я позакиснали и гледаш март дошъл с топлинка и мухъл. Когато проветрявате не го правете ударно, а измерете повърхностната температура на стената. АКо е по висока от тази на въздуха изчакайте да се изравнят. Като се изравнят затворете плътно затоплете ударно и чак тогава си съблечете кожуха. Така ще сте сигурни, че въпреки увеличените сметки сте преборили мухъла. Иначе на Цилков му е лесно. Праска едно рекуператорче и му е на оная работа за паропроницаемостта на стената Ви. Той проектира пасивни къщи не активни. Пасивните са по скъпи :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Едновремнно вътрешна и външна топлоизолация на панелно жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: