• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
antonio1519 - напреднал
Здравейте!Сдобих се с апартамент в окаяно състояние.Направих банята сам(с доста помощ от форума),но ми предстои още много работа.От доста време се интересувам и пак не съм сигурен...каква изолация бихте ме посъветвали да направя на панелка(южно изложение и 1 етаж)? След преглед на доста теми,според мен подходяща е вътрешна-фибран на външни стени и под(през деня сме на работа),защото не искам да смалявам вътре с гипсокартон,а и ще ми е по-лесно да го направя.Бихте ми казали така ли е и евентуално да ми помогнете със съвети?Благодаря на всички отговорили
8180 - майстор
Добре дошъл.
За "подходяща вътрешна" - бива, но не решава поне две проблема:
1. Термомостовете по хоризонталните и вертикални ъгли на стаите.
2. Като те чета, вероятно се ориентираш на 3-5см. дебелина, което се счита за малко днес. Не че няма да има ефект.
Помисли и за външна (ЕПС)- сигурно половината ще налепиш "от земя" и с малко скеле. С нея ще излезеш 40-60см встрани към съседите и ще забравиш термомостовете (и фугите евентуално). Ако има балкон - по-сложно там.
Ако ще оправяш стените вътре - може и комбинирано вътре и вън. Аз бих се ориентирал към 8-10см. сумарно (според панела).
Ако сменяш дограма, сложи ТИ и ВЪВ отвора - преди дограмата (консултирано с фирмата) или да ти отстъпят с по 3-4см. навсякъде (да го правиш с обръщането). Зависи и от "дъските"/первазите.
Успех!
antonio1519 - напреднал
Благодаря за бързия отговор!Дограмата е ясно,че ще се сменя.Да разбирам,че е по-добре да направя външна ТИ,но на пода удачно ли е да сложа фибран(отдолу са мази, няма ТЕЦ) след това.Мисля да приобщя балкона към кухнята(той е издаден напред),на него как да направя ТИ?
andy_forresite - майстор
Първо дограмата, след това външната изолация. Изрично трябва да предупредиш при поръчването на перваза отвън че ще лепиш топлоизолационни плочи и ще кажеш колко сантиметра ще са дебели. Също над дограмата при лепенето на изолацията, ако ще слагаш де, сложи водооткапващ профил да отвежда капките. Е, ако над него има балкон, няма смисъл... Под външния перваз, ако ще е метален, залепи виброизолационна лента на 60-70% от повърхността му (от долната страна) за да не ти барабанят дъждовните капки по него.
Фибран слагай върху пода и по терасата. Терасата или там балкона, както искаш, е отличен проводник по който топлината изтича и същевременно в жилището ти се влива студ. Всичко що е бетон трябва да го облечеш плътно с XPS.
Има смисъл да не се слага изолация на пода в апартамент, само при положение че комшиите под теб се отопляват сериозно и не са си изолирали таваните :) . При теб при всички случай ще е по-добре да имаш стиродур или още XPS (т. нар. "фибран", трите са един вид материал под различно име) върху пода. На балкона се постарай да сложиш по-сериозна дебелина, въпреки че материалът е скъпичък, но ще има голям ефект при правилно полагане.

Ще си позволя да задам един въпрос встрани от темата - ще се правя на майстор - ще лепя EPS върху неизмазан зид плътна тухла лепени с кал. Платната са 1000/500 мм, стандартни, 8 см дебелина и въпросът ми е по колко "кюфтета" да слагам на плоча? Колебая се между 5 и 6, като петте ще са четири по краищата и един в средата; а при 6 - пак четири по краищата и две мистрии в средата само че горе и долу успоредни на другите. Също дюбелите са ми 140 мм с пластмасов пирон. Дали ще дойдат къси? Сигурно е тъп въпросът ми, ама не ми се ще да свлекат.
torbalan - Дървен философ
Не знам дали си виждал какво има под вътрешната топлоизолация :)

Естествено, че по-добре външна... Поне 10 см...
Монтажник - специалист
antonio1519 написа:
Здравейте!Сдобих се с апартамент в окаяно състояние.Направих банята сам(с доста помощ от форума),но ми предстои още много работа.От доста време се интересувам и пак не съм сигурен...каква изолация бихте ме посъветвали да направя на панелка(южно изложение и 1 етаж)? След преглед на доста теми,според мен подходяща е вътрешна-фибран на външни стени и под(през деня сме на работа),защото не искам да смалявам вътре с гипсокартон,а и ще ми е по-лесно да го направя.Бихте ми казали така ли е и евентуално да ми помогнете със съвети?Благодаря на всички отговорили

Не Ви препоръчвам фибран ето защо:

1.Много е вероятно да "запечатате стаята" следствията от което са мухъл,влага,кофти въздух.
2.Фибрана е така да се каже "химия" и отдава доста вредни емисии дълго време.
3.Ако изберете гипсокартона + каменна вата (почти на 100% естествени материали) в крайна сметка ще имате много по свеж въздух и никаква влага.
4.С фибрана ще смалите стаята с около 45-50(фибран 30 мм. + лепило и шпакловка ) мм. от всяка страна.С гипсокартона 55-60(50мм. каменна вата + ) мм. но за сметка на този 1 см. ще имате безопасна изолация и свеж въздух.
8180 - майстор
Монтажник написа:
1.Много е вероятно да "запечатате стаята" следствията от което са мухъл,влага,кофти въздух.

4..... но за сметка на този 1 см. ще имате безопасна изолация и свеж въздух.
Добре дошъл.
Моля да се обосновеш за горното.
antonio1519 - напреднал
Благодаря за отговорите! Разбирам по-добре е външна-ESP 5-10см.Значи такава ще правя.Имам още един въпрос-споменах че ще приобщавам терасата към кухнята.В момента тя е с остъкление с винкели,които ще махам и ще сложа PVC дограма.Под винкела в момента е панел с доста желязо по него.Да го гътна и да иззидам с YTONG 10см или до него да направя стена с 5сантиметров,може ли да сложа вата или ESP в получената фуга :?:
torbalan - Дървен философ
Ако е здрав за какво ти е да го гъташ. Отвън изолация, както на останалото, отвътре - както смяташ да си ремонтираш стаята, по същия начин...
Помисли за отдолу. Ако имаш дъстъп, хубаво ще е да залепиш изолация и отдолу.
Здравейте! Днес майсторите приключиха ремонта на изолацията и понеже съм много доволна искам да споделя и да похваля Иван за чудесно съвършената работа.Той ми бе препоръчан от колежка и реших да и се доверя. Живея на шестият етаж, апартамента ни е краен 60 квадрата и ремонта продължи 4 дена. С мъжът ми се спряхме на неопор 8см. Всички от комшиите ми повтаряха, че става много хубаво и колкото и да не разбирах след като се вгледах в детайлите всичко изглежда перфектно. Препоръчвам ви го телефонът му е 0895 025 218 има и сайт който е http://www.termostroi.com
  • 1
  • 2

Тема "каква изолация да избера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: