Напишете въпрос свързан със санирането.
Hursa - майстор
Дори да постигнете плътен контакт между тухлите и листа топлоизолация - пак кухините между тухлите, във фугата - ще е със значително по-голяма подвижност от въздуха в порите на топлоизолацията. А между тухлите и листа топлоизолация обикновено остава междина - поради лепилото - така че се образува един въздушен слой под изолацията. Поради това се препоръчва лепилото да се нанася, като рамка на листа с прекъсване в един от ъглите. Така се препятства по значителната циркулация в този слой, препятства се при евентуално запалване да се получи "коминен" ефект в тази междина, който да способства разпространение на горенето, препятства се и разпространението на повишено налягане при проникване въздушни струи под изолацията при вятър.
Някой системи препоръчват дюбелиране на листовете топлоизолацията в ъглите, но някой не (при невисоки стени). (Аз бих рискувал - без, но аз не съм фактор. Обмислете в ъглите да поставите ъглов профили с мрежа, с "кръстосване" (застъпване) на редовете топлоизолация в ъглите - би трябвало да е достатъчно. И може, като декорация - ъглови топлоизолационни елементи - топлозагубите в ъглите са по-големи, така може допълнително да бъдат намалени.)
На два пласта - може и да е добре, но може би само ако се лепи с "пяна", поне втория пласт. А и си е доста повече работа, и разходи за лепило.
nelina_london - специалист
Съгласна съм с Hursa,че ако някой желае втори ред изолация се лепи с пяна.Колкото и да са криви стените ,невярвам да има желаещи да си го причинят.На нас ни се наложи на места,но нямаше как по друг начин да постигнем изолация 33 см.
Дюбелирването в ъглите и в бетонените елементи присъства като указание на бездюбелните лепила,дори и на височина до 7 м.Ако те се презастраховат,вероятно може и без,но все пак това са местата най-уязвими на вятър и течения.
Caxo - специалист
Ориентирал съм се към 10см. Предвид липсата на стоманобетон и 27-8см стена зидана с кал, мисля че е достатъчна. Колко са криви стените... Ако приемем, че търсим плосктост, дори и леко "килната" на някъде , отклоненията ще са под 2см , но и аз не съм си мерил всичките. Една е голямата и по-проблемна, но там наистина може да се наложи да направя участъци с послойна изолация, като купя 4, 5 и 6 см ЕПС . Освен това както казах на ъглите ще сложа дъски, имитиращи дървена колона, та реално те ще държат изолацията от "разпаряне" от вятър :) Като оставям свободно ъгълче не намазано.... тия ъгълчета трябва да се разминават на отделните плоскости нали ?
Hursa - майстор
Това прекъсване в рамката от лепило се прави защото в противен случай, като притисните листа за да го залепите се получава въздушна възглавница, която пречи да го залепите добре и особено да го изравните. А иначе може да го оставите на произволно място, малко по-добре е да бъде в долния край. Листите в отделните редове така или иначе се разминават, редят се подобно на зид, така че ако оставяте в единия ъгъл прекъсване, то тези прекъсвания ще се разминават. А и не е толкова важно да се разминават. По принцип може да не е рамка а п-образно или дори г-образно, но ако "рамкирате" целия лист ще си гарантирате добро прилепване на цялата периферия на листа. Но все пак така се лепи и подравнява по-трудно, отколкото на "кюфтета".
Според мен - това с дъските в ъглите го обмислете - дали е добро решение. Вероятно ще сложите дъски около 4 см дебели, около 5 метра дълги, по цялата височина. Това тежи, няма дъската да лежи на зида и да се дюбелира, а ще е върху шпакловката с мрежата, на около 12 см от зида. Ще се дюбелира през този дебел пласт изолация. Може да провисне. Ако лежи на земята долния край, ще гние, трябва да се прави "пета". Може да се "изметне", тъй като ще се мокри едностранно при дъжд, а ако това стане, не само ще е грозно, но и при вятър ще разбие ъгъла. Това според мен, може да греша.
А иначе - "измиването", най-вече грундирането, сигурно също е не само добра идея, а и практически "задължително", особено при такъв стар зид.
nelina_london - специалист
Hursa,изключително уважавам теоретичните ви познания във всички насоки,но някак не мога да се съглася с технологията на лепене на изолация.Ще ме извините,че пак споменавам Англия,но все пак те имат доста по-дълъг опит като време във въпросната сфера.А,за изискванията на голяма част от сградите е излишно да споменавам.Често идват и правят произволни проби на участъци,за да установят технологията на лепене ,както и дебелината на всеки от завършващите шпакловки и мазилки.Та ,там като условие никога не е присъствало оставянето на отвор в рамката.Все пак във въпросната рамка се слагат и кюфтета ,а стената на която се лепи не е стъкло.Самата зидария има фуги и не виждам как ще се образува въпросната въздушна възглавница.На теория ми звучи много правдоподобно,но в нашата практика няма случай на рамкирана изолация,незалепена качествено или неизравнена.
Hursa - майстор
Въздух преминава дори през стиропора, но просто се дроселира - протича бавно. Фуги има, но като прилепите листа тези фуги се запълват от лепилото, което оформя рамката. А то тъй като е влажно - също слабо пропуска въздух. Въздуха, който се "затваря" от рамката на лист от половин квадратен метър е около 10 литра - просто се затруднява монтажа. А защо да се затруднява така, след като поставянето г-образно на лепилото, по периферията, ще ограничи достатъчно циркулацията в този въздушен слой. Не съм виждал как лепят в друга страна, но предполагам оставят такова прекъсване в рамката. Няма смисъл да се затуднява монтажника, то и без това е затруднено при такъв монтаж. Но може да се видят съветите на специалисти.
А у нас - рядко лепят с подобно "рамкиране" на листа.
Sandman - специалист
пон ное 23, 2020 1:29 pmHursa написа:
....Но може да се видят съветите на специалисти.
А у нас - рядко лепят с подобно "рамкиране" на листа.
Аз преди да нашляпам изолацията бая изчетох и изгледах клипове, в крайна сметка лепих с рамка и кюфтета по средата. Не е чак толкова зор, въздуха си излиза като се понатисне листа. Макар че ако са 3-5 санта ще е по-трудно. На 10см нямах проблем.
Ето и професионалистите, лепиха стиропор и каменна вата на тухлена неизмазана стена:
Прикачен файл:
Screenshot_20201123-135821.jpg
D103314 - специалист
Моята къща, неизмазана я лепих с розовата пяна на Церезит. Става изключително здраво, без да прекъсвам нищо. То от към стената така или иначе има някакви микро пукнатини /във варовия разтвор/ така, че това за въздуха не ми се вярва да е проблем. Дюбели слагах, но единствено за моя сигурност. На тази височина няма нужда. Лепи здраво и успех!
nelina_london - специалист
Hursa,отново с най-добри чувства към вас ,нямам вашите физични и химични познания,но въпросния клип е за картон лепен с пяна.
Пяната се оставя за малко върху ЕПС да стегне леко,за да не е лигава,като в последствие технологичното време за стягане след залепяне е доста по-кратко от това на лепилото.Възможно е да има някакви затруднения при лепенето с пяна,ако се постави по-голямо количество.
При лепилото несъмнено най-добрият метод е на гребен,но както писах при по-неравни стени се прави така,както D103314 е показал.
Съпругът ми е преминавал през редица професионални квалификации,свързани с поставяне на изолацията,като е преминал обучение на всички водещи производители на изолация,защото са се изпълнявали обекти ,ползвани като реклама на въпросните производители.На чело с STO,където категорично потвърждавам,че не е имало момент,в който да разрешат прекъсване на рамката,ако се използва въпросния метод.
На мен също ми се наложи да премина през няколко квалификации във връзка с материалите за саниране и никога не е имало такова условие.
Ако има връзка с пожаробезопасността,не съм компетентна.

Тема "цялостно саниране на неизмазана къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: