• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Напишете въпрос свързан със санирането.
andy_forresite - майстор
чет окт 18, 2018 2:06 pmhellbull85 написа:
Тези дни доста се поразрових за изолациите и за сега неопора (Стеропор с графит) го дават най-добре като изолационни свойства а е и паропропусклив. Подходящ ли е обаче за вътрешна изолация в този случай, че догодина като си правя ремонт на стаята да я налепя с неопор?
Този материал е за навън. За вътре ГК с пароизолационно фолио и вата. Вата от меките. Чети за кнауф и рокуул. Да е за преградни стени. По-евтините са на урса (ursa). Реже се примерно 62 см и като я подпъхнеш между CD-тата тя се закрепва.
hellbull85 - помощник
Andy като казваш ГК с пароизолационно фолио и вата, ГК и вата знам какво са ама това пароизолационно фолио отделно ли се продава от гипскартона и ватата или ГК или ватата са направо с такова фолио? Рокуул мисля си е каменна вата, по-добре ли е да сложа такава отколкото минерална?

BLUEPUPIL тези стойности който даваш за U за: двоен стъклопакет 2.82-2.89; троен 0.99-1.15; четворен 0.64-0.82 предполагам U си е пак коефициент на топлопроникване. Ей такава информация търсех, общо взето май ако си сменя дограмата ще има голяма разлика.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Стандартната стойност на U за тухлена стена за UK e фиксирана на 2.1. Твоята стена е 38см и вероятно U ще е по-ниско да речем 1.9-2. Сега направи грубата сметка, колко повече топлина ще загубиш на 1м2 от прозорец с двоен стъклопакет и U от 2.82-2.89 в сравнение с неизолираните стени. Отговора е 1.4-1.5 пъти повече! Извода за тези дето думкат по 20см изолация по стените е да обърнат по-голямо внимание на прозорците, защото нещата са комплексни и доста сложни. Стенна изолация над определена дебелина, когато става за сметка на прозорците е неизгодна. А предоверяването на аргона с надеждата да поизглади проблема, си е повод за сериозна тревога и бъдещи разочарования.
Virtex - майстор
чет окт 18, 2018 7:54 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Данните са лабораторни и нямат нищо общо с някои откровени фантасмагории. Разстоянието между стъклата в стъклопакета е от 10 до 25мм. Стъклопакетите са пълни с въздух. Стойности на U за: двоен стъклопакет 2.82-2.89; троен 0.99-1.15; четворен 0.64-0.82; две дограми една след друга, всяка с двоен стъклопакет с U-2.85 крайно U-0.7. Или двете дограми и четворния стъклопакет имат съизмерими стойности на U. И тъй като четворни стъклопакети все още няма у нас, а пък тройните висват и имат осезаемо по високо U, съм предложил такова решение. По отношение на отварянето се следва принципа на двукатата дървена дограма т.е. външните отваряеми крила са по-малки от вътрешните. За цени, по отношение на U, двете дограми от непретенциозни профили ще са по-евтини от тройния стъклопакет!
Не знаех, че ако два двойни стъклопакета от U=2.9 се сложат става U=0.7 (но не съм и запознат с термо-динамиката).
чет окт 18, 2018 7:54 pmBLUEPUPIL-2 написа:
посяхме семето на съмнението при избор на „представителните„ джамове!
Съмнение няма, само избор. При мен единият зид е 50см на единия етаж и 25-38 на другия (но по-топъл етаж) и мога да сложа два двойни стъклопакета, но до този момент бях обмислял само 3троен стъклопакет. Като цяло не съм виждал двойна дограма в модерна къща, ако имаш реални снимки бих се радвал да покажеш.
8180 - майстор
пет окт 19, 2018 2:05 pmVirtex написа:
Не знаех, че ако два двойни стъклопакета от U=2.9 се сложат става U=0.7 (но не съм и запознат с термо-динамиката).
Нищо чудно - това червеното е сгрешено ~2х, според мен. :yawinkle:
BLUEPUPIL-2 - специалист
А сега, като е грешно, [защото и аз не съм безгрешен] остави настрана емоциите и дай тука, твоите/правилните сметки за сбора от U-тата на стена, прозорец и пр. състоящи се от няколко слоя/елемента, всеки със специфичното му U. За да изчистим и последните останали топлотехнически неясноти.
U=1/R1+R2+R3; първи двоен стъклопакет R1=1/U1=1/2.85=0.35; втори двоен стъклопакет R2=1/U2=1/2.85=0.35; R3 за въздух 18 мм между двата двойни стъклопакета е 0.018/0.02435 това последното е к на въздуха. R3=0.74; R1+R2+R3=0.35+0.35+0.74=1.44; U=1/1.44=0.7
infomar
Има нещо което ме смущава.
Какъв е смисълът от голяма изолация, многослойни прозорци, ако няма адекватна система за освежаване на въздухът, което от части губи смисълът на изолирането? Ако не проветряваш помещението периодично, вътре започва да мирише на мръсни чорапи - особено във влажно време. Топля... топля... и после пускам топлото на вън през отвореният прозорец за да проветря. От една страна дограмите са херметични но от друга имат отвори за проветряване. Не казвам, че трябва да се върнем към старата дограма която зееше от много места, но проветряването не трябва да се подценява.
naster - майстор
Нали затова стандартите за пасивни къщи определят рекуператора като задължителен, а не като опция. За да има смисъл от всички мерки, без дискомфорт за обитателите. И макар да не се гони сертификация, критериите са просто занижени спрямо PHI. Да не се забравят обаче и мерките срещу инфилтрация. Изобщо, моето обяснение е, че мерките се третират като пакет, а на парче имаш частични или компромисни резултати и спорна енергийна ефективност.
Hursa - майстор
От една страна пишете:
BLUEPUPIL-2 написа:
Данните са лабораторни
А от друга
BLUEPUPIL-2 написа:
U=1/R1+R2+R3; първи двоен стъклопакет R1=1/U1=1/2.85=0.35; втори двоен стъклопакет R2=1/U2=1/2.85=0.35; R3 за въздух 18 мм между двата двойни стъклопакета е 0.018/0.02435 това последното е к на въздуха. R3=0.74; R1+R2+R3=0.35+0.35+0.74=1.44; U=1/1.44=0.7
изчислявате така. Не можете да изчислите термичното съпротивление на газова прослойка по този начин. То е значително по-малко.
- Газът в прослойката е подвижен - там се наблюдава конвективен топлообмен - контактуващия с по-нагрята повърхност газ се издига (за сметка на по-хладния и по-плътен газ), контактуващия с по-охладената повърхност газ се охлажда и плътността му се увеличава и той заема ниските нива в обема (на прослойката). Така се оформя циркулационен контур - газа освен чрез топлоопроводност, пренася топлината и чрез преместване на масите газ - циркулиращи в оформилия се контур. А това значително интензифицира топлопреноса. (Поради това се наблюдава минимум - конвективния топлообмен достига минимални стойности при определена "дебелина" на газовата прослойка. Но трябва да се отбележи, че този минимум зависи не само от "дебелината" и.)
- Газът в прослойката - в случая въздуха е прозрачен, както за видимата част на спектъра, така и за инфрачервената част (включително за дълговълновата инфрачервена светлина - характерна за температурите до които се "затоплят" или "охлаждат" стъклата в стъклопакета) - следователно между двете повърхности се осъществява и лъчист (радиационен) топлообмен. По-топлата повърхност излъчва по-интензивно. Съответно сумарния лъчист поток е от по-топлото към по-хладното тяло. Не може да се пренебрегва тази съставляваща на топлообмена, защото тя е от 60 до 80% от общия топлообмен между двете повърхности през газовата прослойка (в случай, че повърхностите са с характерните за материалите в строителството излъчващи/поглъщащи способности - повърхността на стъклото е високоемисионна (с висока степен на "чернота") по-отношение на дълговълновото инфрачервено лъчение). (Поради това не трябва да се пренебрегват стъклата с нискоемисионни покрития.)
Добре е да се обсъди топлопреноса през прозорците - защото той съществено се различава от топлопреноса през стените (стените без "въздушна" прослойка).
hellbull85 - помощник
Имам познат който слага дограма и вчера си говорихме малко каза, че ако реша мога да си поръчам 4 слоен стъклопакет (с 4 стъкла) и 7 камерен профил. Догодина като си правя ремонт на стаята ще си сменя дограмата с такава да видим дали ще има разлика. Смятам и в другите стай лека по лека да ги сменя с такава като само на входната врата смятам да я оставя сегашната дограма, че да има от къде да влиза въздух. Чудя се обаче като поръчвам стъклопакета какви стъкла да слагам? Понеже прозореца е южен си мисля да не слагам Ka стъкло а само energy (известно още като нискоенергиино или 4 сезона) като смятам от вън на вътре второто и четвъртото да са ми energy. Целата е следната, energy стъклото понеже си мисля, че не може да е първо затова го слагам второ през лятото да спира топлината а четвъртото е пак такова за да може зимата да не пуска топлина навън.
Друго което искам да попитам е рамката на прозореца която ще остане с какво да я изолирам? Не знам дали се разбира какво питам. Дограмата като се сложи, понеже е по-тясна от зида, ще остане част от зида която трябва да се обърне, да се измаже и после там каква изолация да налепя. На долната страна ще се сложи ПВЖ перваз за двете страници и за горната страна мисля да налепя депрон 2 см и вече по стените вата с гипскартон.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Има ли смисъл от вътрешна изолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: