• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
burkov - специалист
Здравейте, ремонта на вила върви с пълна сила и наближава момента за покрива. Като го привършат искам да се захвана с изолацията на къщата, макар средствата да се стопяват по-бързо от колкото очаквах. Сградата е изцяло бетонена двуетажна постройка. Има пояс и колони. Има и външен комин. Стените са бутобетон и са доста груби и криви. Има мазилка на някои стени, но от наводнения и лоши материали вече е паднала на доста места. И така с въпросите:

Мога ли да я бутна цялата и да положа eps директно върху бетона. При условие, че където има големи неравности ще се пълни с допълнително eps. Или трябва първо да се измаже и тогава изолацията.

Външния комин, както и връзката на камината към него (отново въшна с изололирани кюнци) си мисля че трябва да е изолиран с каменна вата заради температурите. Как да направя връзката между ватата и eps-a? В смисъл някакво презастъпване и нещо което да предпази от напукване между двете изолации трябва ли да положа.

Съжалялвам за вероятно тъпите въпроси, прочетох доста по темата, но не намирам отговори.

За съжаление не мога да си позволя найстои на този етап и ще се мъча сам. Общо имам да изолирам около 100 квадрата.

Благодаря предварително на всички отзовали се.
8180 - майстор
burkov написа:
Сградата е изцяло бетонена двуетажна постройка.
Общо имам да изолирам около 100 квадрата.
:?
burkov - специалист
Ако ви се струва малко, това е защото е доста малка постройката.
РЗП се води 76 квадрата, но покрива е доста скатен и реално втория етаж е нисичък.
Та за това е толкова малко.

За това и мисля да се пробвам сам :D
8180 - майстор
Щом е малко и невисоко, бих го налепил с пяна за ТИ без измазване. Изпъването на неравностите с повечко пяна, като предварително определиш къде изпъкнало/вдлъбнато. Пяната - по науката - по периферията и W вътре. Има клипове и инфо в Нета. Ако смяташ бюджет- предвиди двойно на норматива (ок. 8-10 м2/флакон) пяна заради неравностите.
Счита се, че за такива височини дюбели не са необходими - може за спокойствие да сложиш по ъглите на сградата, като плоскостите ТИ са разминати там. Ако някъде финишът ще е камък или др. по-тежко е "друга опера".
Обезпраши или измий предварително стената - влагата не пречи на пяната.
На днешен ден поне 8см ЕПС (според предназначението).

За комина не съм в час. Вероятно не е изолиран от стената и самата бетонна стена ще провежда топлината настрани (пък и навътре), където също ще трябва да е с вата (примерно на 50см от комина, но не знам).
Вероятно фуга между вата/ЕПС запълнена с пяна, лента мрежа (20см) и отгоре обща мрежа ще свършат работа, НО - не съм го чел, нито правил/гледал. По принцип за подозрителни за пропукване места се слага двойна мрежа (по ъглите на отворите по диагонал)
Изчакай и др. мнения - тук или другаде.
Успех!

П.П. Мисли за ТИ на покрива, ако не е късно.
burkov - специалист
Благодаря за съвета. Честно казано за пяна не бях мислил изобщо, а май за неук като мен е по-лесен вариант.

Покрива ще е с битумни керемиди и мисля между гредите да наредя каменна вата, фолио и после да затворя с картон отвътре.
VLADO66 - майстор
Пяна за топлоизолация.Пусни си от стрехата канапи за отвес, така ще ти покаже къде и колко да пълниш.
EDI - майстор
Не е по-лесен вариант, иска си малко ръка, но ще свикнеш.Въпроса е като лепиш с пяна, 10-15 минути да наблюдаваш паното и ако се налага, да го коригираш.Пяната макар и нискообемна, при натрупване леко изхвърля паното навън.Коригира се лесно с мастар, по цялата площ на паното.
8180 - майстор
burkov написа:
Покрива ще е с битумни керемиди и мисля между гредите да наредя каменна вата, фолио и после да затворя с картон отвътре.
Ако не е късно, прочети и опитай "вентилиран покрив" - отдолу е трудно изпълнимо, пък и дебелината сигурно ще дойде малко.
burkov - специалист
Ще има вентилация. Върху гредите ще се кове скара, осб, воалит и после кремеди.
Аз мисля да редя ватата между гредите, така че скарата ще остави вентилация под осб-то.
Или поне аз така си го обяснявам.

Всъщност сега гледайки клипове за пяната, се замилям че ще трябва да слагам на някои места и допълнителни листове за да изравня нивото.
alsted - майстор
offtopic

8180, ти ли си си изключил ЛС? Обади ми се там ако не ти е проблем.

Извинявам се!
  • 1
  • 2

Тема "Чуденка за изолация на бетонна вила" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: