Напишете въпрос свързан със санирането.
entusiast - специалист
Здравейте.
Трябва да преправя остъкляването на усвоения балкон към кухнята. В момента е някаква глупост, която сигурно е правена преди 20 години - отгоре над дограмата има някакъв железен П-образен профил, заварен към винкела, с който завършва парапета на горния балкон. За този метален профил е заварена и ламаринена козирка. От процепа между парапета на горния балкон и този профил се просмуква и вода. Отдолу също има подобен П-образен профил с някакъв пълнеж в него, които повдига доста нависоко дограмата и е доста грозно.
Искам да махна тези железа, да смъкна ПВЦ-дограмата с 10-12 см надолу да стъпи на парапета на балкона, над нея да запълня образуващия се 20 см. отвор до тавана (мисля си за блокчета Итонг) и някак си там, отгоре да сложа някаква козирка. Козирката трябва да е в най-горната част на конструкцията, за да пази от вода и Итонга.
Понеже балкона е на панелен блок на прилично висок етаж, абсурд е да се надвесвам навън за да закача козирката челно за външната стена на блока, както се прави при направата на топлоизолация. Да викам алпинисти за една козирка... или ще ме отсвирят, или ще ме отложат за след всичките си по-важни обекти, или ще ми излезе майка-си-и-баща-си.
Значи трябва да монтирам козирката без да се надвесвам навън. Тук прилагам следната схема, за да онагледя какво смятам, че е единственото възможно решение.

https://www.dropbox.com/sc/yogabh2dljyw ... OcNSwLPFea

Четох, че някои захващат тези козирки за самата ПВЦ дограма (което още не съм изключил съвсем като решение - вие кажете дали така е по-добре), обаче апартамента има външна топлоизолация и ако лепна козирката на дограмата, над нея ще остане ивица без изолация, без измазване и т.н. Затова мисля, че горното решение е по-добро. Не знам обаче как да го осъществя точно.
1. С какво да изолирам над козирката - там пече слънце, вали дъжд. Четох за полиуретанови уплътнители, обаче за ПЕ пяната знам, че трябва са измаже, защото слънцето я изгаря, и не знам дали това не важи и за ПЕ уплътнителите??? А за да измажа над козирката пак трябва да се надвесвам навън, пък не искам да оставям 2 малки деца сираци. Та тези ПЕ уплътнители (като на салам дето приличат) устойчиви ли са на атмосферни влияния? Четох и за силикон за стъкло, той май държи на слънце, а?
2. Сещате ли се нещо, което да сложа във фугата между козирката и парапета, с което да постигна този наклон на козирката? Ако сложа нещо там, то мога да завинтя козирката отдолу нагоре в парапета, но ако там няма нищо, то винтовете ще притиснат козирката нагоре и тя ще застане хоризонтално! Иначе от долната страна мога да изрежа итонга, там няма проблем.
3. Итонга ли е най правилното решение за запълване на тези 19-20 см. между дограмата и козирката. То и итонга трябва да уплътня/залепя с нещо за козирката и тавана... Какво е най-добре да използвам?
4. Такива козирки в София къде се продават?
5. При ровене в интернет видях тази козирка на Марсиан -
Изображение
При този профил имам и хоризонтална част, за по-лесен монтаж, и наклон за оттичане, и си спестявам чуденето по т.2, вижда ли се обаче някъде в София да се продават тези профили на дребно? Пише, че са по 2 метра, значи ми трябват 2 броя.
6. Друг вариант за козирка ако се сещате, отворен съм за идеи.

Благодаря предварително на всеки включил се!
Две малки деца имам и трябва максимално бързо да оправя този усвоен балкон, че иначе започнат ли есенните дъждове, децата ще джапат в локви под прозореца :lol:
8180 - майстор
Мисля, че първо трябва да си изясниш как ще захванеш дограмата в горната част - струва ми се нестабилно да я захванеш за 20см. "висящ" Итонг. Вероятно ще трябва да се спретне някаква конструкция.
Ще трябва да помислиш как да продължиш наличната ТИ 20см. надолу.
Каквото и да правиш, дограмата се уплътнява с пяна (от 4 страни), която също трябва да се защити - шпакловка, боя/мазилка.
Та нещата май си отиват за алпинист.
За Сф. съм доволен от Краси - 0885832868. Дано е този тел. още, че е от 2 год. Не е скъпчия, а и ще те консултира, ако решиш. Не знам дали работи с железа.

Козирката - май има алуминиеви такива (подпрозоречни) на по-големи дължини при дограмите.

При наличие на конструкция, надзидът може да е изцяло от Фибран, лепен и уплътнен с пяна за изолации. Иначе може да потърсиш блокчета Тивит (Колегата Гечев или в магазина на Ч. Връх над Била в дясно, малко преди и срещу Ваджо). Аз ги харесвам повече от Итонга.
entusiast - специалист
8180 написа:
Мисля, че първо трябва да си изясниш как ще захванеш дограмата в горната част - струва ми се нестабилно да я захванеш за 20см. "висящ" Итонг.
За това имам решение - по дължината на ивицата итонг ще направя прорез (предварително, преди за монтирам горе пачетата) с размер примерно 40х40 или повече и там ще сложа алуминиев профил, каквито се използват в машиностроенето за конструкцията на машините - много са здрави, а от двете страни профила го хващам с анкери в стените с Г-образни планки.

Не разбрах, как за продължа наличната ТИ надолу? За участъка между коризката и итонга ли говориш? Ако е така, това е Итонг, не е чист панел и все има някакви топлоизолационни характеристики, така че мога тези 20 см и така да ги оставя. А отвърте мога да обгърна итонга с 2 см депрон, като застъпвам и дограмата. Мисля че ще стане ОК. Блокчетата итонг, изрязани и оформени, преди да ги монтирам, мога предварително да ги шпакловом за да запечатам структурата на газобетона. Така, след като ги монтирам, мога само леко с шпаклата да мацна ивицата между блокчетата за да свържа шпакловките. Едно е да работиш под коризката, едно е да измазваш над нея, което би се наложило, ако монтирам козирката за стената.

Шпакловката отстрани на дограмата не е проблем, след като са свалени стъклопакетите.

А ОТКЪДЕ МОГА ДА СИ КУПЯ АЛУМИНИЕВА КОЗИРКА?

Тема "Козирка на остъклен балкон ???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: