• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
Celeborn - специалист
Здравейте, мин. есен сменихме дограмата - апартаментът е двустаен (спалня и хол+кухня ), изцяло източно изложение, 3-и етаж - типичното ново строителство - дълги и тясни помещения. Прозорците са с размери 170х150 и 130х150. Дограмата беше монтирана (ужасно калпаво) от строител, турска, двоен стъклопакет... Сложихме Кьомерлинг 76, 44мм стъклопакет - Б+Б+К (4+5+4), PVC дистанционери и аргон. По съвет на фирмата (Валда) сложихме К-стъкла, които гледат към помещението, защото етажът е нисък и дори в най-голямото лято дирекното слънце е за не повече от 2 часа заради отсрещните кооперации. Всичко ОК, зимата беше перфектно - няма конденз, а без отопление и в най-студените дни температурата не беше падала под 18 градуса, за разлика от 11-те, които заварихме след коледните празници 2014...
Обаче дойде лятото и всичко си такова таковата - парник, не се трае. Външна температура 35 градуса, вътрешна 30... Ако недай си Боже решиш да готвиш или чистиш като нищо и вътре да стане по-топло, отколкото отвън. Явно инфрачервената радиация от околните сгради топли ужасно много и дори с кипнати прозорци 24/7 жегата си остава вътре.

Тъй като доста остъствахме тази година, решихме да оставим решението на проблема за идната пролет, но реших да се подготвя отсега. Няколко точки за размисъл:

Климатиците не са опция.
Със старата дограма температурата през лятото в помещенията не надминаваше 24 градуса, без пердета.
Няма как да стане течение, тъй като прозорците са на една и съща плоскост - стоят отворени (кипнати) по цял ден, но това не дава отражение в по-ниска температура.
100% Black-out роло щори с алуминиев гръб нагряват пространството между тях и стъклото и направо ще се стопят.
Black-out пердета не вършат особена работа, уви - може би спират малко от външните лъчи, но отново нагряват много в пространството до дограмата, а инфрачервените лъчи от вътрешни излъчватели (печка, лампи, прахосмукачка) си остават вътре.

На какви опции съм се спрял:

Смяна на стъклопакетите и поставянето на стъкла 4-сезона - колко ли би излязло (обща площ 4.5 квадрата)? Препоръчаха ми да комбинирам К-Бяло-4-сезона (броено отвътре-навън), но вече се изприщвам като чуя за това К-стъкло - дали наистина е най-подходящият вариант? Например отвън навътре > Високоенергийно /4мм/ + Бяло /5мм/ + Нискоемисионно /4мм/.

Поставяне на външни щори - няма да играят охранителна роля, тъй като отвън няма никакъв достъп до прозорците - следователно се замислям и дали ще се навият изобщо да ги монтират? Обаче ако ги оставя вдигнати дори за 1 ден, дали пак няма вътре да се нагрее и да съм дотам?

Слънцеконтролиращо фолио на най-външните стъкла - това ми беше подсказано като идея, но изобщо не съм сигурен дали и как може да се реализира (и доколко ще е успешно).


Благодаря!
nihonjin - специалист
Външни щори или сенници ще имат най-голям ефект.
muhala - майстор
До колкото знам К стъкло се слага само на северни прозорци, там където не пече именно поради същата причина.
Аз сложих четири сезона стъкла на западно и на южно изложение. Зимата не е падало под 18 градуса, като се има в предвид, че не е отоплявано и нямаше врати в целия апартамент. Лятото е хладно и светло.

Тоест зимата К стъклото прави по-голяма икономия на отопление, но лятото работи по същия начин.

http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=39861
Tsilkov написа:
То "4 сезона" вътрешното стъкло пак е с нискоемисионно "К стъкло" което спира топлината от стаята под формата на радиация да излиза на вън.Разликата е ,че при 4 сезона има и един външен слой които спира слънчевите лъчи лятото.От таблицата на stiv 1961 за Glaverbel гледам ,че 4 сезона с топлопреминаване 1,3WmK има соларен фактор(преминаване на лъчите на слънцето товън) 40% докато обикновенно нискоемисионно има 67%
http://www.yourglass.com/configurator/G ... esult.html

Това си води почти двойна разлика в слънчевата енергия което ти помага през лятото ама вреди зимата :) .Затова ти казах ,че аз бих сложил тента и "обикновенно" нискоемисионно стъкло.
Топлоизолацията пък спира топлината отвън и лъчите лятото ,но пък през ноща вреди защото няма как насъбралата се топлина да излезе.
Celeborn - специалист
nihonjin написа:
Външни щори или сенници ще имат най-голям ефект.
Уви слънцето не пече директно, а е отразена радиация от околните сгради (които са близо). Щорите ме притесняват заради уикендите - на тъмно ли да стоим събота и неделя... тревожа се, че веднъж влязла и загряла помещението, топлината няма да излиза вечерта изобщо (както е в момента)...
За К-стъклото ни посъветваха, защото е изток, който много малко се огрява, но не взеха предвид споменатото отразено инфрачервено лъчение от сгради, автомобили и т.н. Като чета сходно нещо се получавало дори на северни изложения, ако отсреща на улицата има сграда, която цял ден я пече слънцето (нейната южна фасада) и отдава отразена топлина...

Та идеята за нов стъклопакет е да спира инрачервеното лъчение отвън (било то директно или отразено), за да не се получава пренагряване на помещението, а пък вечер да задържа вътрешната топлина - обемите са много малки, а апартаментът е вътрешен с изключение на двете въпросни фасадни стени с прозорците...

Обаче вече съм на мнението три пъти мери, един път режи - не искам пак да се опаря (буквално) и затова търся съвет от "патило" :)

Попитах първо единствените съседи, които са сменяли дограма от нашата страна и при тях има троен стъклопакет, само бели стъкла - също са послушали съвет, че разните К и 4 сезона са рекламен трик - и сега съжаляват - лятото им е все така горещо, зимата разликата с миналата дограма е по-ниска от при нас и имат конденз - те обаче са и на доста по-висок етаж (шести от осем) с много повече директно слънце.
VLADO66 - майстор
К- стъклото е виновно, но само донякъде.Тройния стъклопакет има по-добри изолиращи способности от двойния.Препоръчвам да се направи поликарбонатен навес, така че прозореца да не се ослънчава.
VLADO66 - майстор
К- стъклото е виновно, но само донякъде.Тройния стъклопакет има по-добри изолиращи способности от двойния.Препоръчвам да се направи поликарбонатен навес, така че прозореца да не се ослънчава.
muhala - майстор
Нямаш друг вариант освен да смениш стъклата. К стъклото не позволява инфрачервената радиация да излезе от помещението навън.
Помисли и за варианта да обърнеш стъкло пакета на обратно. http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 6&start=90

БТВ: Да не би да живееш в Манастирски Ливади ?
lov - майстор
Що не му даде кардиналното решение да си зазида прозорците. :lol:

Доста глупости се изписаха по горе от пристрастените маниаци на супер свойствата на ниско емисионни стъкла. Че имат някакъв ефект е вярно но чак пък толкова да вярвате че са супер нещо си е все едно да вярвате все още в Дядо Коледа. Каквито и стъкла да сложите пече ли слънцето през тях вътре в стаята парниковия ефект ще се получи винаги. И спасението са единствено външни щори и сенници. И една малка подробност външните щори вършат работа не само през лятото а и зимата като в доста по значителна степен намаляват термозагубите през стъклата. И даже вършат повече работа дори от всякакви такива специални джамове.
muhala - майстор
lov написа:
Що не му даде кардиналното решение да си зазида прозорците. :lol:
Автора е написал "изцяло източно изложение". Извинявай, но колкото и да пече, пече до обяд. Отново казвам, К стъклото е само за северни изложения, където слънце не огрява (както и едни други места не ги огрява слънце).

Автора написа и "...отразена радиация от околните сгради (които са близо)...... но не взеха предвид споменатото отразено инфрачервено лъчение от сгради, автомобили и т.н." Това ми се струва малко смешно.

К стъклото пропуска топлина (ИЧ радиация и светлина) от вън на вътре. От вътре на вън пуска само светлина и задържа топлината вътре.

За мен вариантите са:
1) сменяш с обикновено бяло стъкло.
2) слагаш четири сезона стъкло пакет.
3) обръщаш К стъкло пакета всяко лято и зима.
VLADO66 - майстор
Аз съм с К- стъкла на южни прозорци и съм сложил сенници.Лятото почти не ми трябва климатик.Писал съм по горе нещо от опит.
  • 1
  • 2

Тема "Парников проблем с К-стъкла в санирано жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: