Напишете въпрос свързан със санирането.
burkov - специалист
Здравейте отново, и благодаря предварително за помоща.

Дойде ред на изолацията, даже малко се замотах, но и финанси трябват.
Вилата е изцяло бетонане постройка, без покрива.
Покрива е много скатен, тип алпийски. Вилата се намира до язовир Тополница и е доста слънчево място.
Отоплението е с камина с водна риза общо 12Kw. Радиатори за втория етаж и само на лъчисто отопление на първия.


Финансите са ограничени разбира се, за това се спрях на 5-6 см EPS
Ще го лепя с пяна, за по-лесно. Отгоре, теракол, мрежа и вероятно някаква фасадна боя или мазилка ако не осъпи много.

Имам обаче няколко въпроса.

1. Как се процедира с цокъла? В смисъл долу трябва ли да сложа друг материал или си пердаша до земята с EPS.
Притенсява ме факта че плочата в задната част на къщата е под нивото на терена.
Ако се напие с вода тоя EPS от земята (може ли?) Не се ли губи цялата идея на изолацията. Трябва ли да оправя пътеките около къщата преди да правя цокъла в този смисъл? Като цяло какво да правя с цокъла?

2. След време ще правя малка затворена барачка отзад, но се чудя дали в последствие няма да е лошо да режа изолацията, за да хвана гредата за стената. Какво ще ме посъветвате?

3. Мога ли да скрия захранващия кабел зад изолацията. Имам куки на втория етаж на които сега е хванат от стълба и от тях висят кабелите и влизат в къщата на долния етаж. Мога ли да пусна захранващия кабел зад изолацията за да не се вижда къде влиза долу.

4. Колко дълбоко в бетона трябва да хвана дюбелите и колко нагъсто да ги слагам? по 4-5 на лист стигат ли или може и по-малко?

На първия етаж има верандичка, която от дясно има бетонена стеничка, в ляво обаче има подобна стена със свод. Хич не ми се играе да изолирам тоя свод и се чудя дали да го правя. Лошото е че ще се получи термо мост и май пак ще се компрометира изолацията. Какво ви е мнението.

Всички ваши акъли и коментари ще са ми полезни.
Знам че ще спестя някой лев ако ползвам теракол вместо пяна и ще мога да сложа по-дебела изолация, но ще го правя с помоща на един-двама човека и имам само 3 дни, така че ще се налож да направя компромис. Като цяло е доста неравна фасадата и ще трябва да се ползва доста пяна на места, или по-тънък eps за подложка.

Благодаря отново, ето и груби схеми на разположението.
Прикачен файл:
izolaciq-01.jpg
izolaciq-01.jpg (45.12 KиБ) Видяна 1481 пъти
Прикачен файл:
izolaciq-02.jpg
izolaciq-02.jpg (43.22 KиБ) Видяна 1481 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Технологично не можете да го направите за 3 дни. Помисли пак от кое да почнеш и с какви материали
burkov - специалист
Колега дай малко повече информация защо няма да се справим.

Общо са около 60 квадрата, и се надявам за един ден да налепим и другите два да минем с мрежа и теракол.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тея работи не се правят с "надявам се"
1. Сметни си пак квадратурата.
2. Не сте го правили досега. Направо ви виждам как първите 2 часа се въртите и не знаете как да го почнете
3. Не сте наясно с технологията. Няма да се обяснявам, тук, във форума е писано много пъти, по много, направо обилно по въпроса за полагане на изолации
Не те отказвам, просто ти обръщам внимание, да нямаш празни надежди, а да си подредиш по-реално нещата
burkov - специалист
Като цяло това за първите два часа, е абсолютна истина :D
И факт е че не сме го правили.
За това питам от рано, прочетох доста по темата, но не се ориентирам специално за цокъла.
Там са ми най големите колебания. Мислех да го оставя на 20-30 см от земята за да го отделя и да не се мокри, ще трябва ли да ползвам водооткапваща лайстна тогава или може само да се измаже и да се затвори така.
И като оправя пътеките, тогава да затвояря до долу и да хидроизолирам ръба с пътеката.
8180 - майстор
Тези дни доста подробно писах за пореден път за лепенето с пяна - потърси моите мнения, не се много напоследък.
Ще добавя:
1. Води се, че с пяна, дюбели за 1-2 етажа не са необходими. За спокойствие сложи само по ъглите на сградата.
2. Плочите - шахматно - разминато. По ъглите също - на зъб.
3. Пяната - близо до ръба на плочите - да не излиза при подравняването - като се втвърди пречи на съседните (ще трябва да изчакваш и обрязваш). Фугите ги запълваш непосредствено преди полагането на съседен лист. Ако усетиш, че че някъде подава, можеш направо с пистолета да пробиеш плочата и впръскаш кюфте.
4. Бих се въздържал от Теракола - има си специални смески за ТИ, евентуално с фибри.
5. Към земята може да презимува и без водооткап. После обаче премисли хидроизолацията сериозно - не разчитай на пътеката. Най-често там се получава фуга.
Ако е необходим дренаж, е хубаво хидрото да стигне до него. Често се ползва Фундалин, но ще увеличи дебелината и на връзката стара/нова ТИ ще трябва да го мислиш.

Съгласен с н_а.
Успех!
burkov - специалист
Много благодаря за отговора!

Ще поровя повече за другите теми.
Като казвам теракол имам в предвид точно смесите за изолация.

Само не разбрах дали да оставя изолацията малко над земята за сега, макар и в задната част да се пада на над нивото на плочата. На пролет съм решил да правя пътеките, така или иначе, дали ще е проблем да оставя до тогава тия 20-30 см нагоре и тогава да гоизградя изолацията до тях. По принцип има някакъв дренаж, но не е много дълбоко. До сега от долу проблем с влагата не е имало.

Отново благодаря,
Поздрави
8180 - майстор
burkov написа:
Само не разбрах дали да оставя изолацията малко над земята за сега, макар и в задната част да се пада на над нивото на плочата.
Според мен няма проблем (или не се сещам), с цената на някакви топлозагуби тази зима.
burkov - специалист
А някой може ли да даде акъл ей това коминно тяло, какво да го правя?
Прикачен файл:
20160926_171643.jpg
Чудя се дали да го затворя, или да остане открито за евентуална смяна, макар че е циментирано вече и за стената и за комина.
Това е двойно изолирано тяло, но все пак се затопля и ме е страх да го покрия с EPS-a.

Дали да правя някаква кутия и да го скрия, а нея да облека с EPS? Ама и от какво да е тази кутия?
Чудех се дали около него да не редя каменна вата, вместо EPS.

След време там ще е затворено от барака за дърва, така че не ме притеснява да остане по-грозничко, въпроса е да мога да си изолирам стената около него.

Абе всеки акъл ще е полезен.
D103314 - специалист
Здравей! Преди да започнеш трябва да се почистят стените от прах, боклуци и т.н. за да може пяната да хване добре. ако има някъде ронлива основа трябва да се събори. Аз дори си измих стените хубаво с маркуча. Изчаках да изсъхне и мазах с грунд. С пяната на Церезит-розовата става здраво. Изчакваш около минута да дръпне пяната,след това почти не раздува. Три дни са ти малко. Моята къща е едноетажна с площ 130кв.метра - лепих една седмица. После още една седмица шпакловах с мрежа. Изчаква се да изсъхне шпакловката - зависи от времето и температурата, ама поне два-три дни. Дюбелирах навсякъде, не само по ъглите с 6 бр./кв.метър. то ми отне още три дни. Всичко правих сам, нямам големи височини. Комина бих го оставил така за момента при положение, че после там ще има барака. Успех :rock:

Тема "Саниране на вила, няколко въпроса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: