• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте,

Имам проблем с отоплението. Въпреки, че парното е на макс (системата е обезвъздушена и въпреки това е много слабо), вкъщи е мнооого студено. Без парно в апартамента е около 17 градуса, а с парно - не повече от 20 градуса. През лятото направих основен ремонт - смяна на дограми, външна изолация, смяна на радиатори и т.н. и сега външните стени са най топлите в жилището. Проблема (предполагам освен, че парното е слабо) идва и от това, че съм последен етаж.

Имам следните две идеи за допълнителна изолация на апартамента:

1. изолация на тавана - над мен има тавански помещения и смятам да говоря със съседите да направя изолация. В момента над плочата на тавана има сгурия около 10 см, която мога да махна и да поставя XPS 5 см, армирана мрежа и подова замазак 4-5 см. Така няма и да променя височината на таваните.
2. да изолирам стената от към стълбището, но тук нямам никаква идея с какво, а и не трябва да е много дебела, че съвсем ще свия стълбището.

Ще съм благодарен, ако някой може да ме посъветва нещо, да даде идея и за двата варианта.
--------------------------------------------------------------------------------
Полезна информация:
Намерете изпълнители за изолация
Майстори и фирми за саниране Заявете проект и сравнете безплатно цени
naskov - майстор
Не познавам изолационните характеристики на сгурията и не зам дали е по добра от 5те см XPS, но направата на изолация само върху твоя апартамент няма да има голям ефект. Трябва да се изолира цялата плоча. Ефект ще има, ако изолацията е от вътешната, долната страна на плочата.
sim40 - напреднал
Познато ми е.И аз съм на последен етаж ,но преди три години направих изолация и има коренна разлика.Отоплявам се с климатик и през най студените дни температурата не е падала под 20 градуса (климатика е настроен на 22).С един климатик отоплявам три стаи около 50 кв.м.Изолацията на тавана(той е от бетон) е вътрешна с 2 см. фибран, мрежа и шпакловка.Не виждам проблем ,ако се намали височината на стаята с 3см.
аndi - напреднал
:? Май-май нямаш много избор, аз сложих вата и гипсокартон и разликата е чувствителна но ще намалиш височината на тавана, а ти не искаш. От друга страна това е по-добрият вариант отколкото да изолираш отгоре плочата.
Благодаря за споделената информация! :)

А ако се спра на вариант с вътрешна изолация фибран, с какво се лепи и/или хваща за тавана. 2 см ще са достатъчни ли?

Не ми се искаше много този вариант, защото не ми се вкарва отново в ремонти вътре в апартамента, но ако нямам друг добър избор..... това ще да е!
EDI - майстор
Лепи се с пяна.Пяната държи идеално и върху латекс /личен опит/, но зависи дали латекса ти е добре направен.Дюбели в средата 1 и по краищата, за застъпиш плоскостите.Не знам колко е височината при теб, но сигурно е над 2,50 метра.Сложи поне 3 см, няма да ти навреди много на височината.
2.70 е. Ще жертвам едната стая още тази събота и неделя, за да видя какъв е ефекта.
Относно пяната - като разсъхе няма ли опасност да издуе и да размести плоскостите? Със силикон може ли да се лепи?
EDI - майстор
При 2,70 бих сложил 5 см изолация.Пяната е нискообемна, специално е за лепене на такива плоскости, раздува съвсем малко.След като лепнеш плоскостта, след 5-10 минути, но не повече, можеш да направиш корекция в нивото.
Благодаря, ще побвам да видя как е и ще пиша какъв е ефекта.
К А Я - специалист
Ефект ще има.Апартамента ми е вътрешен последен етаж, не е сменяна дограмата.Първоначално изолирах външно с 5 см -ЕПС имаше ефект.Отопляват се хола и едната стая/двустаен/ на ТЕЦ.коридора и,банята и кухнята си е студено.Следваща година изолирах таваните в кухнята и стаята с 5 см. ЕПС и това, като че ли повиши топлинният комфорт повече от колкото само с външна изолация.Сега преди студовете сложих и изолация на тавана в хола.Разлика голяма.Вратите на стаите стоят отворени и се топлят и останалите помещения.Сутрин както ставам от леглото спокойно се разхождам из цялата къща без усещане за студ, дори сега в големите студове,като при това не съм увеличавал парното в сравнение с преди.Хола ми е с югозападно изложение и когато го огрява слънцето при -5 до - 10 се налагаше понякога да изключвам радиатора в него.Решил съм и в коридорите да сложа изолация, за банята още се колебая.Сега малко практичен съвет.Платната уплътнявай с пяна и челно, щото колкото и да се стараеш все някъде ще има просвет макар и мм. два.Там вследствие на по-хладната зона ще се натрупва прах и ще личат снадките.Ако имаш възможност ползвай перфоратор с прахоулавяне или прахозасмукване.Праха лети навсякъде.Ако стените ти са с тапети влизаш в голям ремонт.Аз си мислиш, че ще успея да обеля 5 см. ивица от тях колкото да монтирам изолацията, другият ремонт да остане през лятото.\да, ама не както казваше един известен коментатор.Наложи се сваляне на всички тапети,шпакловане на стени,от там изхвърляне на мокета /той си беше предвиден за изхвърляне, ама лятото/,шлайфане на паркета.Той беше в окаяно състояние като се нанасяхме и поради тази причина е мокета,щото и пода е като тава и се налага подлагане под шкафовете да стоят вертикално.Та от една изолация тръгна голям ремонт.Лятото и паркет ще се разваля и изравнителна замазка или разбиване на съществуващата и топлоизолация и на пода.А колко пъти съм местил мебелите да не ти обяснявам.Дълго стана, просто исках да ти обясня, че не всичко става според замисъла.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Изолация на таван - последен етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: