• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
MASTER - специалист
estqwerty написа:
тотално са ненужни - прозорците са дупки в конструкцията през която бяга топлина.

Абсолютно си прав ! :-D

Изобщо най добре е да се живее в землянки под земята. Там температурните загуби са пренебрежимо малки.

Аз като човек, де живота му минава в влачене на прозорци съм твърдо убеден че прозорците стават вс по големи, все по дебели, и все по тежки.


Точно преди седмица имах личен рекорд - гол стъклопакет тежащ никаквите 358 килограма.

Изобщо целта на производителите, на архитектите, а и на клиентите е да ми се разкаже играта.

Обаче пък, понеже заплащането ми е според големината на прозорците, когато се случат да са прекалено малки пък се мръщя - не тежат много, но пък и не си струва :-D :-D

Тези разсъждения са базирани единствено на личния ми интерес,и са продиктувани само от грижа за кръста ми, и изобщо не ме вълнуват топлинните загуби на клиентите, още по малко топлинните им приходи :partyman:
vstoykov - специалист
Гледах в един магазин да продават едни подложки за ламинат. От едната им страна има една пластмаса, която е метализирана с алуминий (полиетиленова подложка с покритие от алуминиево фолио). С такова нещо ако се направят пердета (с метализираната страна навътре) би трябвало да има някакъв ефект в ограничаване на топлинните загуби през прозореца.

Много наподобява метализираните опаковки на бонбони.

Когато инфрачервените лъчи срещнат алуминия ще се отразяват обратно (вместо да минават частично през стъклото, а другата част да се поглъща от стъклото и да го загрява). Ще има пак загуби от топлообмен между стъклото и въздуха, който е между пердето и стъклото, но ще е по-малка.

Вместо да откривам метафоричната топла вода, има ли готови решения на база на тази идея - готови пердета с метализация от едната страна?

Има и едни опаковъчни фолиа с балончета и метализация - те също ще вършат работа.
nikolov333 - майстор
Уплътняване на прозорци и врати
Значителен източник на топлинни загуби са неплътностите между крилата на прозорците и касите. През тях в помещението се инфилтрира студен външен въздух, а топлият се губи навън. Ако прозорците ви са модерни, изработени от многопластова дървесина, пластмаса или алуминий и със стъклопакет, забравете за проблема...
Hursa - майстор
vstoykov написа:
Вместо да откривам метафоричната топла вода, има ли готови решения на база на тази идея - готови пердета с метализация от едната страна?
Вътрешни хоризонтални щори - изработени от алуминиеви ламели. Но май няма такива без покритие (небоядисани). За съжаление не знам дали може да се намери информация за албедото :) (в каква степен отразява - потока радиация отразен от дадена повърхност към потока на падащата радиация) по отношение на инфрачервеното излъчване на това покритие. Най-вероятно отразява по-лошо (значително) отколкото алуминия (чистия, небоядисан) - в инфрачервения спектър.
Иначе са относително евтини, с лесен монтаж.
Но така поставеното екраниране на стъклата си има минуси - ако в помещението е относително влажно и не достатъчно топло може да се появи конденз (дори, ако до монтажа на щорите го е нямало).
(Сорри, че се правя на умен :). Имам доста въпроси на които не мога да си отговоря по отношение на нискоемисионните стъкла и дограмата, към hygro - ако още посещава форума, към Tsilkov и другите знаещи - но не съм сигурен - коя тема е подходяща.)
MASTER - специалист
vstoykov написа:
Гледах в един магазин да продават едни подложки за ламинат. От едната им страна има една пластмаса, която е метализирана с алуминий (полиетиленова подложка с покритие от алуминиево фолио). С такова нещо ако се направят пердета (с метализираната страна навътре) би трябвало да има някакъв ефект в ограничаване на топлинните загуби през прозореца.

Много наподобява метализираните опаковки на бонбони.

Когато инфрачервените лъчи срещнат алуминия ще се отразяват обратно (вместо да минават частично през стъклото, а другата част да се поглъща от стъклото и да го загрява). Ще има пак загуби от топлообмен между стъклото и въздуха, който е между пердето и стъклото, но ще е по-малка.

Вместо да откривам метафоричната топла вода, има ли готови решения на база на тази идея - готови пердета с метализация от едната страна?

.
Не откриваш топлата вода - има точно такива щори, но са зимни градини.
Hursa - майстор
А какво представляват? Интересува ме за монтиране пред така наречената "стена на Тромб". ("Каширана" ли е двустранно с фолио?)
MASTER - специалист
Само веднъж съм закачал такива. В повечето случаи се монтират платнени, но в случая ставаше дума за некви много специални растения, къде се влияят прекалено много от външната среда.

Каширани бяха с материал точно като този, който описваш. Монтират се отвътре, алуфолиото гледа навън. Движеха се във водачи. Навиваха се на руло, с мотор, който се командва автоматично от блок, спрямо слънчевото нагряване май. Имаше и подобна електронна система , контролираща влажноста. Някаква маниашка работа беше ....

А за стена на Тромб, хм, то там идеята не е ли стената да се нагрява, а не да се пази от нагряване ?
vstoykov - специалист
Голият алуминий е интересен не само заради албедото, а също и заради излъчвателната способност на веществото (thermal emissivity).

Тоест, мощността на излъчване (при едни и същи други условия) е по-малка при обектите, които са направени от материал, който има ниска излъчвателна способност.

За алуминиевото фолио дават thermal emissivity 0.03 - тоест близо 3% от thermal emissivity на абсолютно черно тяло.

За пластмасата дават значително по-голяма стойност на излъчвателната способност - 0,84 (бяла) и 0,94 (черна).

Боята, с която боядисват алуминиевите елементи на щорите вероятно е с излъчвателна способност като на пластмасата.

Недостатъкът на алуминиевите завеси е в това, че има разстояние между тях и стъклата, което е предпоставка за конвекция. Тоест, ще имаме топлинни загуби поради конвекцията на въздуха (той ще осъществява топлообмен със стъклото). Но допускам, че е възможно да има значителна полза въпреки това (когато алуминият е от двете страни на метализираните с алуминий завеси - едната страна ще се възползва от отражателната способност на алуминия, а другата - от малката излъчвателна способност).

Формулата за мощността на излъчване: Stefan–Boltzmann law.
Прикачен файл:
stefan.png
stefan.png (4.87 KиБ) Видяна 1640 пъти
MASTER - специалист
За да е фатална конвекцията трябва да има достатъчно място - над сантиметър- между двете прегради. В твоя случай стъклото и фолиото. Ако луфта е 2-3 милиметра - конвекцията не може да се развърти достатъчно ефективно и загубите са пренебрежимо малки. А и в тоя случай освен всичко въздухът непосрествено зад стъклопакета вътре в помещението няма да е с толкова голяма температурна разлика с останалия въздух в помещението, че да образува мощна конвекция.

Аз специално се старая да не изпадам чак в такива маниащини. Нещо не ми се струва много разумно да инвестирам ХХХ ХХХ пари, за да спестя XXX пари годишно. При условие че не знам дали ще живея още 0,Х години, или Х, или ХХ години. Гледам да си нося си новите дрехи,да си живея спокойно,и се старая да печеля достатъчно, че да си покривам безпроблемно разходите.

Сигурно ще ми се смеете, ако ви кажа че в къщи 2/3 от прозорците ми са възможно най суперквалитетните,а останалите веят. :D :D Мен пък изобщо не ме тормози този факт, все някога ще намеря време и мерак да ги сменя и тях.

По ми е приоритетно в края на седмицата да мога да се разходя до Милано, Прага, Залцбург или Цюрих, отколкото да боря топлинни загуби за 2€
  • 1
  • 2

Тема "Прозорците на съвременните сгради твърде големи ли са?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: