Напишете въпрос свързан със санирането.
krys - помощник
Здравейте,
Пускам нова тема, защото не открих тема за цялостно саниране на нов апартамент в строеж.
Апартамента е среден, на първи етаж над магазини в новопостроена кооперация. В момента е на етап полагане на кабели и ВиК. До 2-3 седмици ще започне измазването на кооперацията от вътре. Искам да имам ясна идея как да направя най-ефективна вътрешната изолация. По проект външната изолация ще е 8 см стереопор. Апартамента с 2 спални (12 и 16 лв.м) и всекидневна 27кв.м, коридор 8кв.м, бани 4,40 кв.м и 2 кв.м. + обща тераса към всекидневната и едната спалня 7 лв.м. Трите стаи са в една линия с почти южно изложение (слънцети грее в стаите до 14.30 ч). Стаите са с по една външна стена (южната). Всекидневната е с прозорец+врата 6.16 кв.м, малката спалня врата+прозорец 5.08 кв.м и голяма спалня прозорец 2.25 кв.м. Дограмата е 5 камерна, двоен стъклопакет с обикновено стъкло.
За сега мисля да сложа на пода 3-4 см фибран, на стените към съседните апартаменти и таваните 5см. каменна вата и гипсокартон. Отоплението ще е на пелетна камина, по първоначални изчисления 15 kW. Необходима ли ще е вътрешна изолация на външните стени при наличие на външна 8см стереопор?
Височината на стаите към момента без замазка е 2.70.
Всякакви предложения са добре дошли.
Hursa - майстор
Не съм специалист в областта, така, че не вземайте мнението ми много на сериозно :) .
По това което сте написали – предполагам искате да минимизирате топлинните загуби, като сте готови да се поохарчите? Ако е така, мисля – че е силно препорачително да поставите „троен” стъклопакет – оптимално с две нискоемисионни стъкла. Дори, ако дограмата не позволява много „дебел” стъклопакет – „троен” е пак по добре от „двоен”.
Давате – външни ще са ви само стените с прозорците. В апартаментите – дават, че преобладаващата част от топлинните загуби са през прозорците. Това при вас важи с пълна сила, тъй като нямате други външни стени, не сте на последен етаж, не сте и на приземен – предполагам магазина ще се отоплява. Така, че най-голям ефект с цел намаляване на топлозагубите ще имате, ако намалите загубите през прозорците. Ако все пак не може да се постави троен, поне двоен с нискоемисионно стъкло (нищо, че е южно изложението, и това е според мен).
Може би е добре – ще има добър ефект за вложените пари – допълнително и вътрешна изолация на стените с прозорците. Тези стени са най-термично натоварени (най-топли – поради това загубите през тях са най-големи), обикновено на тях е радиатора – вероятно тази пелетна камина ще е с риза?
Освен това отвора за дограмата и монтажа и – дават допълнително повишени топлозагуби в участъка на стената около този отвор. Дори, ако изолацията около дограмата е равна по „дебелина” на основната (дори, ако е и по-дебела), а обикновено е обратното – „обръщането” е с по „тънка” изолация.
Допълнителни загуби през тази външна стена ще даде - отвеждането (и разсейването) на топлина от тази по-топла стена към плочите на терасите – вашата и на горния апартамент.
Поради тези причини – смятам, че е добре допълнително да се изолира отвътре тази външна стена. Това ще намали нейната температура и ще намали общите загуби през нея. (но това само защото мисля, че искате да снижите топлинните загуби без да пестите много средства – след като ще поставяте изолация на стените към съседните апартаменти)
(Изолацията на тавана допълнително ще снижи топлозагубите към плочата на терасата над вас.)
marian1 - майстор
хах 100 човека, 100 мнения..
моето е че грешиш за начина на отопление, но си на етапа в който можеш да поправиш грешката все още.
Моето виждане е термопомпа, водно подово, конвектори и вътрешна изолация на стените, плюс хубав троен стъклопакет - стига хамалогия и мръсотия....
Не мога да разбера мерака ви за хамалуване и мръсотия при положение че апартамента е нов, и явно ще се живее занапред ... сега ако направите тази инвестиция - смятам че в бъдеще ще разберете предимството на "необслужваемото" и чисто топло

Тема "Саниране на нов вътрешен апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: