Напишете въпрос свързан със санирането.
andy_forresite - майстор
Казвам "здравей" на всеки погледнал какво съм писал. Става въпрос за помещение кухня с трапезария с три външни стени, като вътрешна е източната стена и то не цялата. Каратаван, рогозка или както там се нарича. Бетон няма. Зидове 25 см единична тухла с вароциментова мазилка. Изложението е южно с прозорец 2,8 кв.м., но зимата като присъединявах радиатора в тази стая на котела му се завиваше свят. Помещението е с много големи топлозагуби. Подът е теракот с подово на ток, което не се ползва.
До момента съм залепил EPS-F 8 см на западната стена. До края на март-април ще се сменя прозореца и входната врата към стаята. Фактически от циментовата пътека на двора през алуминиева врата се влиза в малко антре и следва вратата за това помещение. Останалите 2,20 метра от вътрешната стена са наистина вътрешна стена - граничи с банята и съседен бивш кухненски бокс.
На южната стена ще продължа със същия EPS, като съм го разминал по ъглите с 8 см, но чакам по-добро време.
На тавана от вътрешната страна (към стаята) мисля да залепя с пяна XPS 4 см. На северната стена съм решил да е вътрешна изолация 5 см вата и гипсокартон. Към момента мисля да я лепя по технологията за външно полагане - с предварително зашпакловане, изчакване да "дръпне" и последващо лепене на гребен, дюбелиране тук-там. Нещо нямам доверие на това подпъхване между CD-тата и картона да ми крепи ватата. Утре бебока ще счупи тоя картон, някой ще му тегли лакът, ще трябва да го махна и ватата ще се свлекла или разкривила.
Получава се Западна и Южна стена с външна изолация, северната с вътрешна чрез вата и тавана с вътрешна с XPS. От три материала по малко. Доколко намеренията ми са глупави и въобще как е правилно от гл. т. проблеми с мухал и влага? Кухня все пак... От север външна може да стане много, много, много трудно. Съседът е издигнал тонове бетонови колони и си е направил навес и гараж. Прекалено много чупки, обикаляне и слагане на XPS. Направо е ужас.
Дограмата ще е скромна - 5-камерна вивапласт Бяло+нискоемисионно. Все ще е по-добре от двойния 35-годишен дървен със счупени механизми за затваряне и раздути крила.
Hursa - майстор
Ще си позволя аз да напиша нещо :) . Но не съм специалист в санирането.
Не сте написали нищо за паронепропускливо покритие. Може би е необходимо, след като ще ползвате вата, на северна стена и помещението е кухня. Може би алуминиево фолио за паропреграда, дава някой предимства, според мен, когато покритието е гипсокартон на конструкция. А след като ще си правите труда първо да шпакловате, след това да лепите ватата, може би е добре да ползвате и по дебела изолация – поне 8-10 см, да снижи топлопреминаването през тази стена до това на другите изолирани стени, дори и по-ниско – все пак стената е северна (макар пишете, че там съседа има нещо изградено, което може би ще снижи топлозагубите през тази стена). Може ли да се оформи и ъгъла на северната стена (между северната и западната) с изолация и отвън, поне малко? Така, че вътрешната и външната изолация да се препокриват на този ъгъл – така ще се вдигне температурата в този северозападен ъгъл – иначе е възможен конденз на западната стена граничеща с вътрешната изолация на северната. Може би, ако е възможно, по същата причина да направите ивица изолация и там където вътрешната източна стена „завършва” на северната – може би между колоните на съседа ще има възможност? Тавана, защо само 4 см – при положение, че изолирате стените с 8 см? Може би и него поне с 8 – 10 см (нищо че е „каратаван”), и може би подобно на северната стена с вата с фолио и гипсокартон – поне там лепене сигурно няма да е необходимо. Или височината на помещението не го позволява?
Може би и дограмата е добре да бъде „6 камерната” – по подходяща е за къща (мисля :) ). По добри качества има и не само защото е с „една камера” повече. А и по добро уплътнение има на отваряемите крила. „Тройният” стъклопакет с две нискоемисионни стъкла - има доста по-добри качества от двойния – може би си заслужава вложението – загубите през прозорците съвсем не са малки.
Южната стена, на антрето от изток – с голямо остъкление ли е – може ли да използвате предимството на южното изложение, през слънчевите дни зимата?
andy_forresite - майстор
Благодаря за отделеното време и ако може на "ти" :yawinkle: .
Паропропускливото фолио съм го предвидил, но не съм го споменал.
Сложил съм същия EPS по протежение 1,5 метра от и след "завоя" западна-северна стена. Точно до тухлената зидария на съседа съм стигнал.
Таванът е само 235 см и не позволява повече от 4 см изолационен материал. Затова съм се спрял на 4 см XPS.
Прозорецът може да е и с по-добри показатели, но на съседната пристройка, долепена до дискутираното помещение, сложихме вивапласт 5-камерна 1,3 вата/м2 за профила с бяло и нискоенергийно стъкло, там е също без никаква изолация отникъде и в най-студеното време алуминиевият радиатор поддържаше температурата (24 часа) без да се е загрял изцяло. Примерно ако котелът е бил на 60° то радиаторът е бил 49-51. Тествах за подухване с малка свещ обхождайки крилото и цялата дограма - няма проблеми, плътно е.
Помещението в момента е 364 см широко и 670 дълго. Не искам да го стеснявам повече от 5+1,25+шпакловката~6.5 см. Ще стане 3,57 метра. Да беше 5-6 м широко ...
Антрето е с южно изложение както и прозореца. За лятото си има козирка. Слънцето през есента и зимата осветява много добре стаята през прозореца и се замислям за К-стъкло, за да топли повече. В другата стая нискоенергийното не превръща слънчевите лъчи в топлина. Само че имам два големи бора по 15 метра високи и много-много слънце не минава през това стъкло. Лятото е повече. Докато старата двойна дървена дограма го прави и се усеща доста. Лятото слънцето е по-високо и блести по-малко в прозореца.
Hursa - майстор
Предполагам - имате предвид – паронепропускливо фолио. Защото има – паропропускливо-водонепропускливо – монтира се (до колкото знам) върху външна изолация с вата. Има (до колкото съм срещал) т. н. „активна парна бариера” но до колко е уместна в случая не знам, а и все пак изолирате само една стена по този начин. За изолацията на северната стена – може би 3-5 см повече ще бъде по добре особено след като е със сравнително голяма площ, но решението е ваше – 10 см в сравнение с 5 сантиметровата ще даде около 65-70% по-добър ефект. Конструкцията (профилите) за монтажа на гипсокартона ще бъдат във слоя вата (така местно ще се намали топлоизолацията).
А върху „тавана” в подпокривното пространство не може ли да се постави вата – до определена степен е по-лесно (мисля), разстила се и се завива с „паропропускливо-водонепропускливо” фолио. Загубите през тавана при съпоставими условия са по големи, а и площта му е по-голяма в сравнение със стените.
Ще се правя на умен :):
За нискоемисионното стъкло – трябва да се опише във форума подробно как работи. По накратко – то не превръща. Само ограничава топлопреминаването, когато е монтирано в стъклопакет – монтират го („к-стъклото”) с нискоемисионното покритие към въздушната прослойка между стъклата. Между двете стъкла топлината се предава лъчисто и конвективно (през въздушната прослойка, като по значителната съставляваща е лъчистия топлообмен). Нискоемисионното покритие силно ограничава лъчистия топлообмен – за дълговълновите „топлинни” (инфрачервени) лъчи.
Как проникващото в помещението слънчево излъчване се превръща в топлина – като се поглъща от вътрешните повърхности – стени, под, мебели, дори таван. Например ако прозореца е отворен – преминалите през отвора лъчи попадат вътре върху вътрешните повърхности – част от тях се поглъщат, част се отразяват (топлинните лъчи – дълговълновото излъчване обикновено по добре се поглъща, лъчите от видимата област – по лошо, зависи от „видимите цветове” вътре – тъмните по добре, светлите по зле). Погълнатите лъчи се превръщат в „топлина” – загрява се това което ги е погълнало. Отразената светлина попада върху другите повърхности в помещението – и там съответно също или се поглъща, или отразява, но част от отразената светлина „попада” в отвора на прозореца и съответно се „губи”, „бяга” от помещението. Но обикновено вътрешното пространство на помещението, вътрешните повърхности са много по-големи от прозореца на помещението – така веднъж преминалите през прозореца лъчи имат много по-голям шанс да се погълнат – отразената част се отразява към съседните повърхности и само малка част от тях попадат на прозореца. Помещението се превръща в така да се каже - „капан” за лъчите. Затова прозорците, отворите на пещерите ги виждаме като тъмни.
Предполагам – няма да монтирате „к-стъклото” единично (макар, че е любопитно да се даде как работи и в този случай). Така може да се обясни и как работи алуминиевото фолио на кашираната с такова минерална вата (или при използване на алуминиево фолио и като паропреграда).

Тема "Комбиниране на изолационни материали - да има от всичко" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: