• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
uzunov_i - специалист
Здравейте! Мисля, че тук е най-подходящо място, където да си задам въпроса за фибрана преди поставяне на дограма. Вижда съм на новите коперации и къщи да слагат предварително фибран и след това слагат дограма. За каква цел се прави това? Питах няколко фирми за дограма и ми казват, че не е нужно да се слага предварително и че мога да обръщам прозорците след като монтират дограмата.
preslav - майстор
uzunov_i написа:
Здравейте! Мисля, че тук е най-подходящо място, където да си задам въпроса за фибрана преди поставяне на дограма. Вижда съм на новите коперации и къщи да слагат предварително фибран и след това слагат дограма. За каква цел се прави това? Питах няколко фирми за дограма и ми казват, че не е нужно да се слага предварително и че мога да обръщам прозорците след като монтират дограмата.
И аз не виждам смисъла от "фибран" преди поставянето на дограмата. Използвал съм го при обръщането за попълване и изравняване на големи дупки.
gandonov - специалист
Аз сложих фибран преди да монтирам дограмата. Не знам дали така топлоизолацията около прозорците е по-добра, но със сигурност не е по-лоша.

Основната разлика между двата подхода е визуална. А именно:
  • - при монтаж първо на дограма - голяма част от профила й се "покрива" при последващото изолиране и измазване. Обикновено 50% от профила визуално "потъва" в стената.
    - при предварително изолиране и последващ монтаж на дограма - този ефект не съществува.
preslav - майстор
gandonov написа:
Аз сложих фибран преди да монтирам дограмата. Не знам дали така топлоизолацията около прозорците е по-добра, но със сигурност не е по-лоша.

Основната разлика между двата подхода е визуална. А именно:
  • - при монтаж първо на дограма - голяма част от профила й се "покрива" при последващото изолиране и измазване. Обикновено 50% от профила визуално "потъва" в стената.
    - при предварително изолиране и последващ монтаж на дограма - този ефект не съществува.
Прав си за визуалния ефект, но това може да се предвиди само при монтаж на дограма на нова постройка, при смяна на дограма е много трудно да направиш всичко в един ден. В общия случай дограмаджиите се застраховат и доставят новата дограма поне с 2 см. по-малка от просвета, но това не е достатъчно защото ако фасадата ти е "облечена" с 5 см. аколо рамката се получават условия за термо-мост.
uzunov_i - специалист
Здравейте отново! Зададох го този въпрос, защото много често чета за термомостове и затова си мислех, че като слагам предварително фибран, ще избегна термомоста. Цилков дали може да каже дали ще има термомост ако е без фибран преди дограмата.
За мен ще ми бъде още по-лесно да не се занимавам с полагането на фибран, а да го правя след полагането на дограмата да ги обръщам веднъж.
radius - майстор
Термомостовете са от материали, които провеждат добре топлината. В случая с дограмата, профила и не е такъв. Макар че ще има вложена изолация ако обърнеш с 2см XPS, не знам дали се класифицира като термомост подобен детайл.
gandonov - специалист
Термомост има при нееднородност при изолирането.
На долната картинка, това е зоната в червен цвят.

Предполагам външната ти изолация ще е с дебелина 5 или повече cm. (оцветил съм я в зелено)
Както се вижда от разреза, обръщането около прозорците не може да бъде направено с изолация по-дебела от 2cm(оцветена в жълто) защото ще покрие целия профил на дограмата.

Та каква е ползата от външните 5-6cm изолация, ако отстрани имаш само 2cm?
Казано с две думи: точно червените зони се явяват термомост.
Прикачен файл:
TMP-Izol.jpg
TMP-Izol.jpg (101.08 KиБ) Видяна 6618 пъти
radius - майстор
Не съм съгласен :-D Според мен червените зони се явяват зони с по-лоша изолация, а не типичен термомост. Естествено говорим да се сложат двата см XPS.
Ползата от 5-6см отвън спрямо 2 при обръщането, е че площта на червената част е несъизмеримо по-малка от тази на фасадата и влияе слабо.
gandonov - специалист
И за протокола: Вариант с предварително сложена изолация на отвора.
Прикачен файл:
TMP-Izol.jpg
TMP-Izol.jpg (92.6 KиБ) Видяна 6615 пъти
gandonov - специалист
radius написа:
... Според мен червените зони се явяват зони с по-лоша изолация, а не типичен термомост...
Зона с по-лоша изолация се нарича термомост. :-)

Например сивата колона, която е по-близо до прозореца е "термомост", защото бетонът е по-слаб изолатор от тухлата.
Затова на бетонните елементи се поставя допълнително външна изолация (виж лявата колона).
Прикачен файл:
TMP-Izol.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Фибран на прозорци преди поставяне на дограма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: