Напишете въпрос свързан със санирането.
Virtex - майстор
Привет на всички,

имам конкретен въпрос за ефекта на EPS, който може да има върху двуетажна къща ( на 50+ години ) със следните параметри:
-каменен зид около 60см, нагоре тухла единица.
-широчина - 50-60см на зида
-няколко камерна PVC дограма с двоен стъклопакет
-дървен гредоред

Няма хидроизолация на основите и съответно понякога навлиза капилярна влага на първият етаж ( дано това да е термина ), но засега е ОК положението, макар да има PVC дограма.

Искат на вторият етаж да правят топлоизолация с EPS - поради финансови съображения се избира това.

Имайки предвид, че до колкото знам този тип къщи трябва да "дишат", ако "затворят" вторият етаж с не-дишаща/паропропусклива изолация с EPS ще има ли проблем за първият етаж откъм събиране на влага/мухъл ?

Моите разбирания са, че къщата "диша" с цялата си височина и ако "затворят" 2рият етаж с EPS на първият ще се увеличи влагата, съответно всички проблеми, породени от това.

и 2ри, "бонус" въпрос:
Ако се изолира такава къща с каменна вата отгоре до долу, изградена с паропропускливи ("дишащи") материали, може ли да се очаква да бъде наред ?

Ако има тема из форума, където е обсъждано това моля за линк, че аз не намирам.
preslav - майстор
Ако сега тръгвах да правя нещо подобно първо щях да опитам да се справя с хидроизолацията на основите.
Оказва се, че всички велики топлоизолации са един голям фаламфъстък - наскоро ми разказваха какво е било състоянието на десетина годишна изолация с вата в Дания - манджа с грозде.
Правете каквото сте решили и както сте решили, после мижайте и се молете да ви надживее.
reevil - специалист
Аз ще ти дам мнение от личен опит. Къщата е точно като твоята. От 2014 имам изолация на цялата къща с епс(оня с дупките на баумит). Каменния цокъл в основата е с 2-3см фибран. На тавана на втория етаж към тавана има 30санта вата между гредите. Положителния ефект е доста осезаем. Стените акумулират доста топлина и бавно изстива замата. Лятото е пак прохладно в сравнение с преди.
Преди ми се образуваше тънка ивица мухъл на първи етаж ниско долу на северната стена на кухнята - сега вече няма такива ядове като са топли стените.
Съвета ми е направете я цялата къща!

Тема "Въпрос за ефекта на EPS върху къща със зид / тухла" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: