• 1
  • 2
Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Hursa написа:
radius написа:
В момента слънцето залязва на северозапад ( към 300 градуса) и е нормално да ти се нагрява севера.
До колкото знам не достига до 300 градуса залеза в нашата географска ширина. Около 293 градуса е залеза около лятното слънцестоене (В тези дни варира около градус залеза – намалява).
Кефиш ме, аз ползвам прости методи с ориентири от западната ми тераса. Ей сега го сметнах с малко аркустангенси и излезе 292,47 за тия дни.
Като налагам къде би било 300 градуса, май няма да може да ги стигне, ако дотогава не се килне земята. Важното е, че помагам за темата :lol: .
Hursa - майстор
Аз го смятам по-простичко, с продължителността на деня. Но съм закръглил значително и грешката е близо 2 градуса и половина (около 2 градуса и 23'), освен ако не греша и сега :) - трябва да се увеличат градусите на залез и намалят за изгрев с по толкова.
Arhangel - напреднал
Благодаря Ви за споделените мнения и интересните разсъждения над темата! Накарахте ме да се замисля, че всъщност май изложенията на стаите не са много точни. Понеже, както споделих по-горе, през зимата се оказва, че във всекидневната, която е с източна и южна стена, температурите са дори по-ниски от кухнята, където едната стена е северна. А стаите са с почти идентични размери. Под тях има други две стаи, които не се отопляват, и по-студената от двете, се намира точно под въпросната северна кухня, която въпреки това е малко по-топла... от югоизточната. Иначе най-топлата стая през зимата, и същевременно най-хладна през лятото, е спалнята със само една южна стена и огромен прозорец, който почти не се затваря(сложил съм му райбери :-D ). Там температурите са винаги с 2-3 градуса по-високи, и съответно по-ниски, от температурите в другите стаи. По принцип кооперацията, в която живея, се намира на едно възвишение,нещо като стръмнина, а под нас е дере, което сега го бетонираха и превърнаха в паркинг. :-D Аз затова гледам да слагам по-леки дограми и стъклопакети, щото не се знае дали скоро няма да тръгнем към дерето... :-D Сградата по проект е трябвало да бъде двуетажна, но в крайна сметка проектът не е бил спазен, и са били направени още два етажа отгоре. И сега е малко наклонена, като кулата в Пиза. :lol: Може и това да оказва влияние върху ъгъла, под който падат лъчите върху южната стена през зимата, и затова да е такъв студ, знам ли. :?
Hursa - майстор
Отклонението на прозорците от вертикала има значение за огряването им, зависи и в каква посока е, но се надявам наклона да не е такъв, че да може да го усетите по слънцегреенето :).
Важно е как е ориентирана сградата, особено за такова голямо по площ остъкление. Но по-голямо значение, особено зимата могат да имат и други фактори. За съжаление, дори в слънчев ден зимата проникналата енергия през прозорците може да не е достатъчна да компенсира топлинните загуби, дори през деня. А през прозорците топлинните загуби са най-големи, отнесено към площта им. Ако са и не плътни, още повече ако са на съседни (или противоположни) стени – директните топлинни загуби през тях могат да "скочат" на порядък. Зависи кухнята с какви помещения още граничи и как те се отопляват, както отдолу така отгоре и от запад. В кухнята често е по-топло и защото там се готви, работи непрекъснато хладилник, някой държат и пералнята там, дори често хората прекарват повече време в кухнята. Пишете, че сте на възвишение, ако преобладаващите ветрове са от югоизток, дори и не твърде студени зимата пак биха охлаждали дневната повече поради двата прозореца на съседни стени. Зависи и от разположението на съседните сгради – дали образуват с вашите стени така да се каже „канал” с чести течения или обратно – защитават вашите стени от директни въздушни течения.
Същото важи и за спалнята, а и тя сумарно е по-малко остъклена по сравнение с другите две стаи.
Факторите са твърде много и слънцегреенето твърде вероятно да не е от най-значимите.
iki
Здравейте! Включвам се към тази по-стара тема, защото въпросът се отнася до К-стъклото. Мислите ли, че е добре да се сложи стъклопакет бяло/К-стъкло на стая с източно изложение, пред която има остъклен балкон - т.е. през лятото вътре в стаята не пече, защото има щори на прозорците на балкона.
miroki - майстор
На всякъде, където има външни щори или малко слънце е много добре К стъклото. Ако няма щори, предимно зимата е добре.
Hursa - майстор
вт авг 09, 2022 12:51 pmiki написа:
Здравейте! Включвам се към тази по-стара тема, защото въпросът се отнася до К-стъклото. Мислите ли, че е добре да се сложи стъклопакет бяло/К-стъкло на стая с източно изложение, пред която има остъклен балкон - т.е. през лятото вътре в стаята не пече, защото има щори на прозорците на балкона.
Според мен - определено е по-добре. Дори и ако не бе "остъклен" балкона и през лятото "пече" през прозореца. Ще е по-добре, както за зимата, така и за лятото.
agj - майстор
съб май 27, 2017 1:49 pmArhangel написа:
Предстои ми смяна на дограмата в жилището ми, и си мисля, дали ще е удачно да сложа двоен стъклопакет с К-стъкло на южните стени?
В жилището ми има три стаи, от които едната е с изцяло южно изложение, с един огромен прозорец, който заема почти цялата стена, с външни щори, които смятам да запазя...
Другата стая(всекидневната), има две външни стени, съответно със западно и южно изложение. Прозорецът на южната стена, също е изолиран отвън с PVC щора.
Кухнята ми е със североизточно изложение, там искам да сложа К-стъкло цялостно, но ме притеснява, че на източната стена, слънцето доста напича до към обяд.
Какво ще ме посъветвате за двете южни стени като вариант, да рискувам ли с К-стъкло, при положение, че ще имам външни щори, или обикновен двоен стъклопакет ще е напълно достатъчен? За източната стена, също ме интересува какво ви е мнението? Там още от сега прозорецът е топъл, а си представям какво ще е, след смяната на дограмата...., а и там нямам външни щори.
Това дали да рискуваш или не, не трябва да бъде нито твое решение, нито пък гадаене! Има специалисти които се занимават с тази работа. Или по точно би трябвало да има такива специалисти! НО май е много трудно се намерят такива които с достатъчна компетенция ще дадат точен съвет и съответно гаранция за постигане на желания ефект.
Обикновено желания резултат се добива по трудния начин на принципа - проба-грешка. Което най често не става от раз и е свързано с още допълнителни средства.!
Като начало прочети това : https://www.profil-bg.com/%D1%81%D1%82% ... %BB%D0%B0/
Не съм никакъв специалист в областта и не мога да кажа кое и колко вярно е написано в материала. Но поне дава някаква информация която изглежда компетентна. Освен това може да се направят и още консултации с един- двама или дори ако е възможно и с повече специалисти и при съвпадане на мнения и препоръки може да се вземе решение.
  • 1
  • 2

Тема "Да сложа ли К-стъкло на южна стена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: