Напишете въпрос свързан със санирането.
IPS
Здравейте.
Живея в двуетажна къща строена през 74г. зида е с два реда тухли еденички.
Къщата е измазана с варо-пясъчна мазилка дебела 2см.
Въпроса ми е следния:
При финансова възможност ще започна външна ТИ,спрял съм се на 15см. стиропор.
Ще поставям дюбели с метален пирон 20см. дълги и за да не се получава термомост искам да издълбая цилиндричен отвор 6см. в диаметър и около 5см. навътре в стиропора и да набия дюбела в него.
Тоест шапката на дюбела да потъне в стиропора и ще захване 10см.от него.
Някой хора поставят капачета върху шапките на дюбелите с цел избягване на термомоста а мойта идея е това пространство да го запълня с раздуваща пяна.
Когато изсъхне пяната с макетен нож ще се изреже излишното и после мрежичка и шпакловка.
Дали е приложимо е ефективно???
шоп - майстор
Приложимо е, ефективно е, но се увеличава трудоемкостта. Имаш 3 допълнителни операции.

1 издълбаване
2 запълване
3 изрязване

При средно 5 дюбела на лист може да сметнеш колко хиляди операции са това, кой ще ги прави или кой ще ги плаща.

Може да ползваш дюбели с пластмасов пирон и термомост няма да има. Или пък обикновенни дюбели.
IPS
Преди 2г. ползвах дюбели с пл. пирон и не бях доволен,огъваха се.Лично аз ще поставям изолацията и целя ефекта,не толкова времето което ще отделя.Върху подпокривната плоча съм положил пласт от 25см. минерална вата.
Много време си играях докато кръстосвах различните пластове вата,но крайният резултат е важен за мен.Целя данни близки до нискоенергийните къщи.
шоп - майстор
Щом Вие ще полагате изолацията съм 100% за тази идея. Целта оправдава средствата.

Как мислите да дълбаете топлоизолацията?

Може би с бор корона ф50 и ограничител за дълбочина 60мм?

Мислили ли сте вместо пяна да използвате издълбаните тапи от топлоизолацията? Не ще ще се спестят много пари ( една пистолетна 800 милилитрова пяна е около 10 лв, но няма да имате изрязване на втвърдена пяна и ще използвате отпадъка!
IPS
Пробвах с боркорона и не се получава.Изрязва се цилиндричен отвор,но самото парче не се отчупва и заради това се спрях на запълване с ПУ-пяна.
А относно изолацията съм се спрял на 25см. вата върху плочата (поставена е) + 15см. вата под плочата(окачен таван).
15см. стиропор външна изолация + 10см. вътрешна изолация на външните стени където позволява.Да,ще бъда критикуван,че вътрешна изолация само в краен случай,чел съм какво пише по форума,но според калкулатора на Марисан при по-дебела външна изолация отколкото е вътрешната конденз няма как да се получава!
В момента съм с пвц дограма на 10г.
До старата дограма след време ще поставя още един ,,кат" дограма.
Къщата се обитава постоянно и както казах целя голям ефект с дебела изолация.
След време ще пусна и снимки.
Благодаря за отговорите.
8180 - майстор
Колега IPS,
Мисля че нещо са вманиачавате.
Пироните на 5 дюбела са ок. 5см2 "термомост", отнесени към 500 0000см2 плоча ЕПС (ако не греша аритметиката). Сметнете си колко ще влошава изолацията, като отчетем, че сумарно в този участък ще имате и изолация 25см.
Не ми се смята, но ако лепите с лепило, положително "термомостът" от фугите ще е по-голям.
Премислете сега и механичното укрепване на "втория кат" дограма.
Успех!
radius - майстор
8180 написа:
500 0000см2 плоча ЕПС (ако не греша аритметиката).
50*100= 5000, само хиляда пъти :wink: Но така или иначе дюбела е нищо на този фон.
8180 - майстор
radius написа:
50*100= 5000, само хиляда пъти :wink: Но така или иначе дюбела е нищо на този фон.
Да бе - усетих нещо нередно, ама... =D>
Hursa - майстор
Наистина, при поставяне и на вътрешна изолация - 10 см, която ще препокрие, тези така наречени "термомостове" от дюбелите - влиянието им върху общия ефект ще е съвсем пренебрежим. Дори само цената на няколко флакона пяна от най-евтината, ще се "компенсира" след 10тина и повече години от разликата. 5 дюбела на лист, са твърде много, за само двуетажна къща. И за най-консервативните системи препоръчват 6 дюбела на квадратен метър (за невисоките етажи, зависи и от "ветровото натоварване", но у нас като цяло - не е голямо, все пак зависи къде е къщата), а има системи където препоръчват 4, 5 дюбела (на квадраен метър) за плочите в ъглите на сградата. Което е 2 3 дюбела на лист. Отвътре изолацията, предполагам, няма да я дюбелирате?
По добре обяснете идеята с втория "кат" дограма - как мислите да го реализирате?
(Иначе не смятам, че има нещо лошо човек да се "вманиачва", нали харчи неговите си средства :) .)
Последна промяна от Hursa на пон юни 19, 2017 1:40 pm, променено общо 1 път.
stroylux - напреднал
Здравей. Това е дюбел от ново поколение, който можеш да използваш. За целта ти трябва специален инструмент който струва около 300 лв.
https://goo.gl/images/srhrok
Изображение
Изображение
Изображение



И все пак ако решиш да правиш тази "щуротия" дето си решил, извинявам се за определението ама от професионална гледна точка си е точно такова, в никакъв случай не използвай раздуваща пяна, а Сика Foamfix или Ceresit CT 84, които са нераздуващи. В противен случай листовете на местата където е пяната ще цъфнат като майски рози или най- малкото ще се деформират.

Тема "Поредният въпрос за външна ТИ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: