Напишете въпрос свързан със санирането.
djendov - специалист
Баумит имат специална(нищо особено..) корона за изрязване на дупки в пяната, продават и капачки за тези дупки. Измислено е отдавна...
И се спестява от дюбели. Аз май ще слагам 20см ЕПС, който смятам да изрязвам 10см в дълбочина и да ползвам много по-евтини дюбели.
Смятах го някъде из темите, ако металните дюбел пирони за 20см ТИ ми излизат 400лв, с пластмасови за 10см ми е 3 пъти по-евтино. (цифрите са ориентировъчни, сега съм на вълна парапети и не ми се рови из темите ...)
radius - майстор
А допълнителния труд на правещия изолация? Защото със сигурност такъв ще бъде калкулиран.
djendov - специалист
IPS написа:
Лично аз ще поставям изолацията и целя ефекта,не толкова времето което ще отделя.
Е...и да не поставям цялата топлоизолация, не пречи точно тази процедура да я направя аз. Piece of cake... както обича да казва жена ми, преди да ме прати да оправям/върша нещо :)
Последна промяна от djendov на пон юни 19, 2017 4:03 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Аз имах предвид твоите сметки...
djendov - специалист
Писали сме едновременно, отговорих в предния пост. Интересното е, че сега отворих един произволен сайт и намерих 260мм за 70 ст.
Пластмасовия за 150мм е 23ст. При 5 дюбела на квадрат е 2,50лв разлика. За моите 200 квадрата фасада, ще е 500лв разлика. Дали за 500лв, кауфите няма да се навият да разпробиват листа за 15 секунди преди да го метнат. Или казано по друг начин, за 50ст. на дупка, няма ли да искат да разпробиват отвори. Според мен си е оферта, а елиминираме термомоста...
IPS
Изолацията ще я лепя с ПУ-пяна за изолации.
Боркорона ще потърся пак в нета,дано да намеря...
Термомоста наистина е малък спрямо други които има в момента.През 74г. не са и мислили за термомостове и загуби на топлина.И двата ката ще легнат на зида от тухли.Първият максимално близо до вътрешността а другия до външната част на зида.Между двата ще има разстояние от 10-на сантиметра.Силно се повлиях от идеите на колегата Христо Янчев за дебела изолация и два ката дограма.
При напредък ще пусна снимки.
andy_forresite - майстор
За моята съборетина от един етаж 120 кв.м. застроена площ и около 100 обитаема, от тухли единички, разликата между 9 и 10 см външна изолация при -15°С навън и 21 градуса вътре е 3,5 kwh. Говорим само за стените. Без подове, тавани, дограми, врати...
9,5 kwh на ден пък е разликата между 10 и 15 см дебелина на изолацията. Ако се отоплявам на електричество на дневна тарифа това прави икономия от около 2 лева на ден. Но само когато делта t е 36. Това през колко дни се случва :? Ами ако се отоплявам с пелети ... около 700 грама на ден икономия :shock: ако съм с 15 санта вместо с 10. Така е поне на теория. Не знам как да го пробвам в реалността...

На място на IPS бих си направил къщата с 10 см каменна вата. Ватата пази от пожар, шумоизолира, не я нападат опашати и пернати и ще изкара докато къщата е цяла. Също бавно се работи с нея и се укрепва с повече дюбели. Трудоемко е, така че мераклиите ще имат възможност да попият от удоволствието при реденето на плочите докато се потят работейки.
Нискоенергийна къща се прави от нулата. Тя се изгражда да е такава. След това е много трудно.
Hursa - майстор
djendov написа:
И двата ката ще легнат на зида от тухли.Първият максимално близо до вътрешността а другия до външната част на зида.Между двата ще има разстояние от 10-на сантиметра.
Едно от предимствата на поставянето на "двойна" дограма, според мен, е намаляването повишените загуби около самата дограма. Писахте, че имате стара ПВЦ дограма, предполагам, тя е монтирана на вътрешния ръб на тухлената стена. Това вероятно сте го решили, но вътрешната изолация, мисля че е добре да покрие фугата и поне един см от догарамата. Между двете дограми, според мен е добре да се топлоизолира отвора в стената, до колкото е възможно. Отваряеми части имат ли? Ако не искате монтиране на дограмата на планки, в слоя изолация, мисля че е добре поне външният и ръб да е издаден около 1 см от тухлената стена, така поне външната стена на профила (относително по дебела и поради по топлопроводяща) ще има контакт само с топлоизолацията. Тази издаденост, ще се покрие от външната топлоизилация. Но това - монтажа на външната дограма, трябва да стане преди монтажа на външната изолация. Така едновременно и ще "обърнете" външната дограма (с монтажа на външната изолация. Загубите през прозорците са значителни, така че минимизирането им ще даде доста голям ефект, като цяло (но това явно го знаете). Аз бих сложил алуминиева щора между двете дограми - няма да пречи от вътре и да събират много пепел, а и са относително евтини. Но най-важното, според мен, щората е допълнителна преграда пред лъчистия топлообмен между двата стъклопакета (когато е "спусната"), а в тази въздушна прослойка няма да има нискоемисионно покритие, предполагам. Ограничават и конвективния топлообмен - между тях - поради значителното пространство между двата стъклопакета, той е малко по интензивен отколкото в самите стъклопакети. Освен това така, щорите ще са по ефективни срещу лятното слънце, по сравнение с вътрешните. И могат да се използват, като "бленда" пропускащи повече слънчева енергия - когато са насочени "нагоре" ("приблизително паралелно" на слънчевите лъчи - през зимния ден), или обратно пропускащи най-вече светлина (разсеяна) когато са насочени "надолу" - в двата случая, частично ограничавайки лъчистия топлообмен между стъклопакетите.
stroylux написа:
Това е дюбел от ново поколение...
Работили ли сте с тези дюбели? Изглежда добре и дори, като че ли монтажа е по стабилен по сравнение с дюбелите с "пирони" (поне малко). Но действително ли е така "лесно" и действително ли изглежда след монтажа - така както е на картинките?
шоп - майстор
andy_forresite написа:
Ватата пази от пожар, шумоизолира, не я нападат опашати и пернати и ще изкара докато къщата е цяла.

Вчера на дъното на една барака намерих 2 пакета каменна вата на Кнауф...утре ако ми остане време ще снимам как са я изгризали мишките... Вярно е че там е престояла над 10 години

За пожаробезопасността определено ватата е първенец спрямо фибрани, стиропори, депрони и т.н.
IPS
Къщата се намира в района на Ботевград.
Височината до сачака по спомен е 5.60м.
Площта на външните стени без прозорци е ~130м2.
Мисля,че в началото бях написал,че гоня данни с дебели изолации като на нискоенергийните къщи.
Тя тепърва няма да стане такава!При условие,че имам (стара)дограма неискам да я свалям и да поставям нов прозорец на нейното място.Според мен по-добре до старата дограма да сложа още един кат дограма,по малко загуби на топлина.От източната и северната страна имам общ навес което ще спомогне за по бързото поставяне на изолацията.
Сегашната дограма е монтирана в средата на зида и има отвряеми части.Има поставени на нея вътрешни щори.

Тема "Поредният въпрос за външна ТИ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: