Напишете въпрос свързан със санирането.
djendov - специалист
radius написа:
Сметките не са точно такива, защото това са коефициенти за стени без прозорци.
Освен това имаш термомостове, загуби от проветрение и т.н.
Има и хладилници, печки бойлери и така нататък. Ама автора го мързи да смята, аз ли да му го сметна :)
Просто в предното изказване, трябва да коригирам "сметка за ток" със "сметка за топло, загубено през стените".
За моята къща си сметнах стените като квадратура, взех средномесечните температури за всеки един месец, а заложих 22 градуса вътрешна. Така получих точните сметки. Е..аз смятах и за охлаждане лятото, въпреки, че съм почти сигурен, че няма да го правя. Тук обаче идва разтегливото понятие "избиване", защото никой не може да каже до кога ще издържи без ремонт ЕПСа. Освен това, по формулите, които даде един колега за проветрение, се оказа, че трябва да се смята едва ли не по 20 пъти на ден проветрение. Аз ги виждам максимум три пъти, през делнични дни. Сутрин преди работа, вечер като се приберем и малко преди лягане. Дни, в които сме си вкъщи - пак не са повече от 5 пъти. Може и да не е правилно, ама...
djendov - специалист
За да не съм голословен:
Използвам зададените параметри,че през телефона не ми отваря термокалкулатора.
2. Същото + 6см ЕПС - 0,47.
3. Първото + 15см ЕПС - 0,21
Януари, Варна, дТ = 22 градуса.
Моята къща има 220 квадрате стени.
1ви вариант - 6см ЕПС: 0,47*22 градуса*220квадрат*24часа*31 дни/1000вата= 1692 киловата *,22лв = 338 лв
2ри вариант - 15см ЕПС .....същото....същото....същото......................... = 151 лв
Това е само загуби през стени, а топлото е с радиатори на ток, духалки и т.н.
Ако се топлим с термопомпа, среден КОП 2, то разликата в парите вече намалява двойно - на 70 лв на месец.
Голям + е, че къщата става много по-инертна и пролет, и есен, няма през деня да е убийствена жега, а вечер да сме с юрганите.
А и разликата в дебелината на ЕПСа, не е фрапантна като ценова разлика, на фона на цялата инвестиция. То мазилки, шпакловки и труд, са по-големия разход.
Фитилчо - майстор
Това ,което колегата Andu Forestiere и колегата Шоп са коментирали , как да го развием.
А именно, 10 см вата равнява ли се на 15 см EPS? Питам предимно защото съм ограничен от мястото ...?

Зная, че е по трудоемко, но пък шумоизолира повече , а това ми е важно и не на последно място не е пожароопасно...

Заслужава ли си тази размяна на материалите? (не коментираме цената в момента, квадратите са около 150 , така, че няма значение парите в случая)
andy_forresite - майстор
Не знам какво съм коментирал назад. Не погледнах да се подсетя, но мисля че не е необходимо.
Фитилчо, включи калкулатора и раздели дебелината на материала в метри върху дадения коефициент на топлопроводност на материала. Ще получиш съпротивлението на този материал. Колкото по-голямо число, толкова по-добре (съпротивлението).
Например 10 см EPS и U=0,038. Значи 0,10 : 0,038 = 2,63.
За каменна вата 10 см и U=0,040. Имаш 0,10 : 0,040 = 2,5.
Това е коректният начин за сравняване на два материала по отношение само на топлоизолационните свойства.

Шумовете от околната сред достигат до стаите предимно през дограмата, вратите и тавана. При панелните жилища - и през стените.
Фитилчо - майстор
Стените с ами тънички, но поне на покрива имам 40 см вата с различни плътности ;)

Тема "Поредният въпрос за външна ТИ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: