Напишете въпрос свързан със санирането.
R-E
Здравейте.
Накратко казусът ми е следния. Предстои ми да ремонтирам спалнята си, която за съжаление е северна и е на последния етаж в панелен блок. След подмяната на дограмата цялата стена около прозореца мухляса, голяма част от тавана и част от другите 2 стени също.
Сега съм решил сам да си направя вътрешна изолация с 3-4 см XPS (фибран) на всички 4 стени и таван, ако останат пари съм планувал да си платя и отвън да ми направят изолация, поне на северните стени. Проблема с тръбите на парното, които не отстоят на 2-3 см от стената а на 2 места дори опират в стената. Да ги кривя ли, да си подменям ли с нови, да ги вкарвам ли в изолацията на стената или да ги изкарам пред нея? Другия въпрос ми е относно новите кабели които ще прокарвам за контакти за нощните шкафчета, трябва ли задължително да копая канали за ПВВ плосък мостов кабел 3х2,5 в стената и да го замазвам преди изолацията или може да го пъхна под изолацията като предвидя малки каналчета в нейната долна част където ще мажа и ще лепя всичко с теракол на гребен?
Надявам се да помогнете със съвети, а аз ще кача снимки, като приключа с ремонта :)
шоп - майстор
Направи си хубава външна изолация!
R-E
В случая колкото и да ми се иска не може да мина само с външна изолация, защото едната стена, която е 2ра по най-много мухъл се води вътрешна стена. Тя граничи с апартамент от съседния вход, но между двата входа има огромна цепнатина, можеш с юмрук да бръкнеш и това е по цялата дължина между панелите, съответно там външна изолация не мога да сложа, а само вътрешна. Сходен е момента и с тавана, тъй като апартамента е на последния етаж. Така че си трябва поне на 2 от 5те площи вътрешна изолация, а пък аз предпочитам да си направя и 5те, за да съм сигурен, че няма да кондензира никъде по стените и тавана, че тая зима бяха реки.
djendov - специалист
Всеки се оплаква от това разстояние м/у секциите и съпътстващите проблеми. Няма ли вариант с някой по дъл като ъг маркуч да се изфъска пяна и да се приключи с филма. Има фирми, които ползват специални машини, може и да имат решение на въпроса. Щом си на последния етаж, би трябвало да е лесно. Вътрешната ТИ не е добро решение според мен.
П.п. а няма ли таванско...обикновенно има едно помещение над теб, което служи за гълабарник. Там разстилаш вата и си готов.
R-E
Мхм да напълня с полиуретанова пяна 9 етажа за моя сметка или да организирам 2 входа народ, които 25 години не са се организирали да го оправят този проблем :rolleyes: Някак си да си лепна фибран на стената ми се вижда по-осъществима мечта.
Може ли като казвате, че вътрешната изолация не е добро решение и не ви харесва, да казвате и защо сте на такова мнение :)
Иначе за тръбите за парното и за кабелите ми беше въпроса. Аз за проблема с мухъла, конденза и вътрешната изолация съм изчел доста мнения и съм се убедил да го правя. Трудно ще ме убедите в противното, когато говорим за панелно жилище с бетонни стени, които не дишат. Иначе казах, че и външна ще сложа, стига да останат няколко стотака след новите мебели :wink:
djendov - специалист
Пяната се раздува и залепва за стената. Нужно е да хванеш половин метър от долния етаж, а не целия вход :) а и като цена едва ли ще е много, може пък и да има навити да се включат.
Не те "навивам", а давам идеи само :) проблема не е в дишането, а в термомоста, който ще се получи в ъгъла на пода с външната стена. Да не стане после, как да махна мухъла под ламината ;) Вътрешната ТИ си е много хубаво нещо, проблем са термомостовете, които няма как да избегнеш. За кабелите, не знам кое те притеснява. Естествено, че няма да къртиш бетона..
За тръбите, едва ли може да се вдигне температура повече от 60-70. Температурата на топене на хпс е май над 100градуса, така че не би трябвало да е проблем.
Hursa - майстор
Мисля (без да съм специалист), че добре сте го решили, при условията, които сте посочили. Ако твърдо сте решили, че ще правите външна изолация, комбинирана – няма нужда, според мен да правите изолация и на 5-те „площи”, а само на външните - външните стени и тавана, като на тавана, ако има възможност, поставете топлоизолация и върху плочата във въздушната "възглавница". Външната изолация няма ли да е за целия апартамент, не само на една стая? За тръбите на парното – тъй като сте на последен етаж – над радиатора през тях предполагам няма да има циркулация. Вероятно са изведени за обезвъздушаване, така че по добре ги изолирайте. Може би, като оформите около тях гипсокартонена ъглова кутия, запълнена с вата над нивото на радиатора – така според мен ще изолирате по пълноценно ъгъла в който са тръбите, обикновено са прекарани във „външен” ъгъл, където се срещат външни стени. До нивото на радиатора бих я направил „куха” с вентилационни отвори. На тази стена, която граничи с въздушното пространство между входовете – може би трябва да се постави по дебела изолация, след като там няма да има външна. (Според мен може да се направи външна изолация, запълвайки това пространство, само за вашия етаж, но ще бъде относително скъпо и трудоемко, може да не се запълва изцяло с полиуретан. Може би може да се оформи и нещо като обърнат джоб, затваряйки пространството странично при монтажа на външната изолация и отгоре, така ще бъде евтино – и според мен до голяма степен ще се изолират топлозагубите през тази стена.)
За кабела – слоя лепило, дори при лепене на „гребен” мисля, че ще е достатъчен да „поеме” монтажа на кабела, без оформяне на канали в топлоизолацията. Но обикновено стените на панелките са доста криви – може би ще се наложи да лепите на „кюфтета”.

Тема "Вътрешна изолация (проблеми)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: