Напишете въпрос свързан със санирането.
Danny.Kostadinov - помощник
Здравейте на всички отделили от времето си за моите размисли и страсти.
Предстои ни привеждане на къща за живеене строена преди 15 години, намира се във Варна. Къщата е на 3 етажа като с изключение на първия, другите са на груб строеж от бетонно блокче(не Ютонг, с кухината вътре). Север и юг са калкани с 2 см EPS. Изток е лицето на къщата към пътя. Запад - заден двор. Двете страни не са изолирани, планирам да сложа 10 см EPS отвън, като след време да добавя по 8 см и на калканите. Отвътре обмислям да добавя 2 см XPS(фибран). 1-2 етаж е плоча, а 2-3 е гредоред, който ще затворя за 2х5 см вата и вагонна шарка, за покрива планирам същото.

Поизчетох доста, но имам нужда от помощ по следните въпроси:
1. На пазара има няколко вида плътности, ценова разлика ще ми стъпи около 50-100 лева, струва ли си да взема най-плътния на пазара?
2. Търговците ми предложиха 70, 80, 100+ плътност, а в голяма верига е кг/м3, В каква единица са първите стойности?
3. Поради влажният въздух, удачно ли е да затварям и отвътре и добре ли 2 см на фона на 10 см отвън?

За момента това са моите въпроси, благодаря ви много за споделеният опит!
Прикачен файл:
1.jpg
plamen6703 - майстор
Има ли някаква зрителна измама...триетажна къща, два етажа на груб строеж звучи доста сериозно... на снимката се вижда нещо като стая върху стая... но може и да греша... колко квадрата е последният етаж на къщата?
zz_stefanov - майстор
Прилича ми на разрешено за строеж на един етаж, но да е реализиран покрив на 2 етажа. Гледам през балкона две такива творения с триетажни покриви. Колко са узаконени не знам. Автора да каже. :)
Топлоизолация ще трябва и по ската, а той не се вижда на снимката.
Danny.Kostadinov - помощник
Здравейте, постройката е 3 етажа напълно законни, 25 кв. е 3 етаж. Приблизително е стая върху стая.
Hursa - майстор
Не съм специалист, така че не са съвети, а как бих аз постъпил.
Не е ясно от запад какво представлява. Има ли тераси или прозорци, поне на 2 етаж, или е изцяло „скат”. Покрива как е изолиран или само отвътре смятате да го изолирате?
За ЕПС това, което цитирате мисля не е плътност, а „модела” – числото което го характеризира – като характеристиките зависят от плътността (но плътността е много по-малка от тези „числа”).
(Тези числа и букви са обвързани с комплекс от характеристики, но числото специално е обвързано най-вече с якостните характеристики, измерени в паскали (нютони на кв метър от материала).
Например EPS 80 F:
якост на опън – перпендикулярно на повърхностите – 108 кПа
(дава до колко е „ронлив” материала, дали ветровото усилие действащо върху финишното покритие ще може да го „разслой”)
якост на натиск при 10% деформация – 96 кПа
якост на огъване – 125 кПа
EPS 100 F:
якост на опън – перпендикулярно на повърхностите – 127 кПа
якост на натиск при 10% деформация – 103 кПа
якост на огъване – 175 кПа)
Според мен и до колкото знам е добре за фасадна изолация да бъде ЕПС 70 – 100 и не необходимо да бъде повече от 100, ако няма специални изисквания (бих взел 80 – 90, ако избирам – 80 е с минимална число на дифузно съпротивление по отношение на водните пари, а и 80 е минималното препоръчано за фасадни системи, 90 е с минимална топлопроводност в горния диапазон, без дифузното съпротивление да е голямо).
На северната и южна стена (калканите) бих сложил също 10 см (освен ако не се спрете на по-голяма дебелина на външната изолация) в допълнение към наличните два, без вътрешна изолация. На източната стена с прозорците бих сложил поне 2 см ХПС вътрешна изолация, особено, ако ще сменям дограмата (и бих предвидил външно „обръщане” с поне 2 см ХПС).
Западната стена, не знам какво представлява. Влажността във Варна е проблем зимата, но не мисля, че с вътрешна изолация ще влошите положението.
Като знам, какво брутално презастрояване е във Варна и в какъв отвратителен град за живеене се е превърнал – без никаква мисъл за живущите, и като гледам на запад от вас "новото строителство" - първо ще се поинтересувам дали не предявяват интерес към „дворното място” или съседните.
Danny.Kostadinov - помощник
Благодаря, за мнението, макар и "не съвети" ги считам за ценни. Къщата има заден неголям двор. Снимката е от гугъл тъй като не живея, все още там за да снимам. В тази връзка драснах един приблизителен модел на постройката, надявам се да разясни повече:
Двата калкана са с 2 см EPS и част от фасадата към изток/пътят.
В оранжево/жълто смятам да бъде 10 см EPS.
XPS в синьо планирам за изолация на хоризонтални повърхности.
Покрива ще се изолира само отвътре 10 см вата.
Поздрави
Прикачен файл:
2.jpg
Североизток
2.jpg (110.2 KиБ) Видяна 2268 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Северозапад
3.jpg (100.68 KиБ) Видяна 2268 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Югозапад
4.jpg (103.07 KиБ) Видяна 2268 пъти
Danny.Kostadinov - помощник
Още един въпрос се появи, за да прекъсна термо мостовете, трябва да сложа изолация и на вътрешните стени на откритата горна тераса. Правилно ли съм разбрал? Указвам със стрелки на оранжевите стени.
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (27.01 KиБ) Видяна 2207 пъти
Hursa - майстор
Мисля, че има малко несъответствие между скиците и снимката. Може би западната тераса също е затворена странично от скосени стени, с ъгъла на ската. И дали „козирката” на тази тераса я покрива изцяло, ако я покрива вероятно стените „хващат” и „козирката” над първи етаж.
За термомостовете – термина е условен, да приемем по широкото тълкуване - „слаби” места в топлоизолацията, „път” с понижено топлинно съпротивление, по който топлината „изтича” - условно (не е много коректно изолирането външно или вътрешно на тези „слаби” места да се нарича „прекъсване”, но това е терминология).
При вас, за съжаление тези слаби места са много. Козирката на покрива – това „топлинно изтичане” ще го ограничите с изолацията на тавана. Верандите – ще го ограничите до колкото разбирам с изолация на плочата на верандите отгоре. Допълнително ще се ограничи и с вътрешната изолация на стените с прозорците. Еркера на втори етаж – предполагам ще го изолирате отдолу. Козирката на първи етаж. Контакта между плочата на гаража и стените на гаража със къщата, ако има контакт. Тази стени, за които питате е мисля добре да ги изолирате и от „вътрешната” страна поне с 2 см ЕПС. Но трябва да имате в предвид, че топлината се предава много по-добре по протежение на плочата, отколкото по протежение на зида. В бетонната плоча, освен че бетона е по-добър топлинен проводник, допълнително армировката, така е конфигурирана, че „благоприятства” чувствително разпространението на топлината по плочата. Така че - по голямо внимание отделете на верандите, еркера и външните колони, козирката. Още повече, че верандите се явяват и таван на помещенията на първи и втори етаж. Колко изолация смятате да поставите на пода на верандите? Ако е 10 – 12 см дали ще има проблем такова повдигане спрямо подовете на помещенията (или смятате да изолирате и таваните на помещенията на първи и втори етаж вътрешно)? На тавана – при изолация на стените с 10 – 12 см, бих се опитал да го изолирам поне с 15 см – все пак загубите през тавана са относително големи и превишават тези през стените, освен това и по площ не е малък. След като няма да има външна изолация на покрива, вероятно е добре стените на помещението (помещенията) на 3 етаж да изолирате и вътрешно поне с 2 см ХПС – всички стени, за да намалите топлините загуби към вътрешно изолирания таван – както го мислехте. „Ската” отвътре също вероятно ще го изолирате като тавана, по значимо, не 2 см.
Аз бих постъпил по радикално. Бих „остъклил” верандите с по-бюджетно ПВЦ. Така и за помещенията, ще поставя по-бюджетна дограма, ще се получи двойна. До голяма степен ще се решат проблемите с компрометираната изолация в тези места – ще използвате т. н. „прозрачна” топлоизолация. Но не всички харесват остъклени тераси, а и трябва да решите въпроса със засенчването на верандите и естествената им вентилация през лятото, че са на изток и запад. Бих остъклил и издадената част пред първи етаж – еркера, наравно с колоните, така ще се получи остъклено предверие (и пак двойна дограма). За източната страна – може би може да се затвори с остъкление изцяло втори и трети етаж, наравно с козирката – така и стълбището между 2 и 3 етаж може да се направи закрито. Но разбира се топлоизолационния ефект от цялото това остъкляване няма да бъде много по значим. А като вложени средства си е голяма сумата.
Danny.Kostadinov - помощник
Hursa, отново много благодаря. Нямах възможност да отговоря последните дни, за което много се извинявам.
Западната тераса е така, както съм я дал на 3Д-то. Планирал съм изолация на таваните, по-малка 2 см XPS, но Вие определено ме замислихте за повече. За момента не планирам да затварям 3-я етаж, тъй като там е "красотата" на къщата, а именно гледката към центъра на града и морската ивица. Благодаря!
Danny.Kostadinov - помощник
Здравейте, този уикенд започнахме стягането на къщичката. На двете фасади сложихме 10 см EPS 100, прозорците обърнахме с 4 см XPS, днес довършвам дюбелиране и фугиране с пяна. Останаха вътрешните стени на изток и на запад над гредите. След това, мрежа и ще се измазва и така до напролет, когато се планира добавка на 10 см EPS на калканите и цялостна мазилка и боя.

Прикачен файл

20170806_194850.jpg Източна фасада

Прикачен файл

20170806_140021.jpg Западна фасада

Тема "Довършване(ТИ) на 15 годишна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: