Напишете въпрос свързан със санирането.
bospot - напреднал
Привет, имам следното чудене, породено основно от това, че материята ми е в голяма степен непозната.

Опитвам се да разбера защо масово се използва за външна изолация комбинация от EPS/XPS, ако цената на материала е близка до тази на каменната вата (напр. ~20 лв/квм за 100 мм XPS или Frontrock Max, ~13 лв EPS Baumit).

На тези форуми, а и по други места, се среща често мнението, че каменната вата е "най-доброто" решение за външна изолация. Подозирам, че има скрити моменти, вероятно трудност при монтажа или нужни допълнителни слоеве или друго?

Но ако приемем, че бетона се изолира с XPS, а тухлата с EPS, както виждам, че се прави по редица строежи на големи кооперации от сериозни фирми, които наблюдавам в последните години, то разликата в цената на материала ще е сравнително малка. Вероятно до 20% - това ми се вижда като малка стъпка между нормалното (което по презумция е кофти) и най-доброто?

Може ли някой специалист да цитира примерна цена за квм завършена изолация, с вкл. труд и допълнителни материали при двата варианта (EPS/XPS и каменна вата), като ориентир?

Моля обяснете ми къде греша и благодаря в аванс!
radius - майстор
Ватата се закрепва по-трудно, шпаклова се по-трудно. Като се намокри, не изолира, т.е. финалните покрития трябва да са безкомпромисни. Другото е все плюсове.
EDI - майстор
Ватата си иска вентилирана фасада.
bospot - напреднал
EDI написа:
Ватата си иска вентилирана фасада.
Според производителите, предвидено е и решение за директно залепване, после замрежване и дишаща мазилка (с други думи, същото като при EPS/XPS, та не може това да е причина за разлика в цената):
http://www.rockwool.bg/files/RW-BG/down ... ddress.pdf
radius - майстор
Моя пост пропусна ли го или ти се видя маловажен? Щото ти дава причини...

Тема "Външна изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: