Напишете въпрос свързан със санирането.
radius - майстор
Hursa написа:
Но въпреки това, звуковите вълни частично се "отразяват" на границата между материалите с различна плътност.
Мисля, че тук намеси едни явления, които са характерни за вълни, които са "в другия край" на спектъра. Коефициент на отражение (респ. епсилон ер) определено не касаят звуковите вълни и според мен няма да ни помогнат в анализа на ситуацията. Просто звуковите вълни се държат по друг начин, заради ниската си честота.
Иначе горе за пластичните материали си е добре обяснено.
Hursa - майстор
Не знам, кой край на спектъра имате предвид :) (може би ултразвуковия). Но все пак мисля, че съм прав.
Коефициента на отражение на звука на границата между две среди (както и коефициента на преминаване от едната в другата среда), зависи от звуковото (вълновото) съпротивление в тези две среди (от отношението им). Ако звуковото съпротивление е еднакво в двете - отражение няма, т. е. звуковата вълна изцяло преминава от едната в другата среда. Но звуковото съпротивление е пропорционално на произведението на скоростта на звука в тази среда и плътността и. Скоростта на звука зависи от свойствата на средата, зависи и от температурата и, но (практически) не зависи от честотата на звуковата вълна.
radius - майстор
Електромагнитния спектър, в който звука е в края ( другия край гама лъчи).
Имах предвид терахерцовия обхват и нагоре (светлинния), т.е. вълни, разположени в средата на спектъра и за които са характерни пречупване на границата на 2 среди, отражение.
Hursa - майстор
Звука не е електромагнитна вълна. Той е механична вълна във вещество. Трептене, периодическа промяна в налягането, което се разпространява по материално тяло.
radius - майстор
Прав си, омесих понятията. Тук няма корпускулярно-вълнов дуализъм (както ни учиха едно време за светлината).
Hursa - майстор
Офтоп - Въпреки различната природа на звуковите и електромагнитните вълни и за двете е характерно отражението на границата между две вещества. На това се базира ехолокацията във военните флотове (търсенето на подводници), ехолокацията за търсене на рибни пасажи, ехо лота и ехографията за измерване на дълбочини и картографиране на морското дъно – това във водна среда (във въздушна среда ехолокация почти не се използва, до колкото знам, много по разпространена е радиолокацията - използваща електромагнитни вълни от нискочестотната част на спектъра). Ехолокационни апарати за подпомагане на слепи хора, ехо локацията при животните – най-популярно при прилепите и делфините. Но най-близко до въпроса е ехографията в медицината – органите са с близки характеристики по отношение на звука, не е като отражение на звука предаващ се по въздуха или през водата и отражението му от „твърди” тела. Но това съвсем не е свързано с въпроса на питащия, извинявам се :) .
По въпроса – не че не се знае (но да се направя на знаещ :)), много по ефективна е шумоизолацията от "страната на звука". Тогава за да се постигне сравнително добър ефект могат да се използват много по-малко материали, а и може да не се изолират всички повърхности - само стените от страната на апартаментс (не е наложително да се прави чак т. н. „помещение в помещението” или тип „термос”). Ако на стълбите се монтират релефни гумени покрития, макар и не дебели и с недълбока релефност – мисля, че практически може да се изключи звука от стъпки, дори на токчета. Но всичко това едва ли е приложимо за случая на питащия, особено при граничещото с асансьорна шахта жилище. Може би е възможно цялостно изолиране на вътрешните повърхности на шахтата с вата, без външно покритие (така ще се подобри шумопоглъщането, до колкото разбирам, ще се намали "ехото"). Изолиране по същия начин от вътре и помещението на асансьорните механизми, монтиране механизмите на демпферни тампони (ако няма такива) и на направляващите на кабината (ако е възможно). Но това предполагам ще излезе скъпо - освен, ако целия вход не реши да събере пари за такова обезшумяване. То и това не е свързано с въпроса на питащия :) . Може би единственото, което мога да „допълня” към предложенията на другите - е двойна входна врата за апартамента - вратата при всички варианти ще бъде относително слабо място в звукоизолацията, според мен (особено имайки в предвид, че е на първи етаж и до асансьора – целия „трафик” на входа ще минава от там). Поставяйки двойна врата – звукоизолацията на това „слабо” място ще се подобри значително, ще има и „двойно” уплътнение – на двете крила, ще се компенсират неголеми неплътности, не добро прилягане, дефекти и деформации при експлоатация (дори, ако уплътненията са няколко последователни, но на едно крило), а те могат да се окажат "критични" при шумоизолацията (до колкото знам).

Тема "Шумоизолация на стена откъм стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: