Напишете въпрос свързан със санирането.
Pooh - майстор
radius написа:
Не разбирам какво ще помогне различната плътност, като двата листа са долепени и вибрират в синхрон? Има ли разлика в гипса за пожароустойчивия, не е ли само хартията?
1. Различната плътност е главното изискване при звукоизолация - преминавайки през различни по плътност материали, звуковата вълна се деформира (така да се каже).
2. Само еднакви материали, могат да вибрират в синхрон
3. Разликите между два ВИДА гипсокартон са предимно в ядрото - пожарозащитния, примерно, винаги е с фибри в ядрото и с по-висока плътност, на междинна позиция е влагоустойчивия, а обикновенния е с най-ниска плътност и почти без добавки към гипса в ядрото.

Разбира се, между двата слоя може да се положи и абсорбираща мембрана, но цената отказва повечето хора. А и ефектът ѝ трудно ще се усети, без изолирани напълно под, стени и таван.
radius - майстор
Питах защото съм учил малко акустика и продължавам да твърдя, че долепянето плътно на двата слоя обезсмисля различната им плътност. Чисто механично, според мен ще си вибрират и двата слоя, при поява на резонанс в единия, а това не е добре. Иначе ясно, че теоретично трябва да са с различна плътност, но и да са независимо "окачени". Може би, при средни и високи честоти да има видим ефект.
А различната плътност аз я разбирам да е по-различна :), сигурно при двата вида картон е под 10 %.
Pooh - майстор
radius написа:
А различната плътност аз я разбирам да е по-различна :), сигурно при двата вида картон е под 10 %.
Без да съм готов с точни цифри, ще кажа повече. При еднакви размери на плочите, пожарозащитния гипсокартон е осезаемо и значително по-тежък - ти си прави изводите. :wink:
И отново, без да съм корифей на акустиката, но АКО настъпи резонанс в който и да е от слоевете - цялата система ще се разпадне. За справка - "Явлението, при което амплитудата на принудените трептения рязко нараства, когато честотата ν на външната сила се доближи до собствената честота ν0 на трептящата система, се нарича резонанс." С други думи - резонансна честота, при твърди тела, е честотата на трептение, при която настъпва разрушаване ... най-общо казано. :wink:
radius - майстор
Особено ако са мостове... :)
Те и стаите имат 3 групи резонансни честоти, зависещи от размерите д/ш/в, но не се разпадат от това.
Фитилчо - майстор
Сега като се замисля, и двамата сте прави.
А какво ще се случи, ако там,където се завиват картоните се сложи гумена лента някаква, или битумна и слиевете картон се отделят на 1-2-3 мм ? :?
Pooh - майстор
Фитилчо написа:
Сега като се замисля, и двамата сте прави.
А какво ще се случи, ако там,където се завиват картоните се сложи гумена лента някаква, или битумна и слиевете картон се отделят на 1-2-3 мм ? :?
Pooh написа:
Разбира се, между двата слоя може да се положи и абсорбираща мембрана, но цената отказва повечето хора. А и ефектът ѝ трудно ще се усети, без изолирани напълно под, стени и таван.
:wink:
radius - майстор
Демек обичайно се слагат един върху друг, без отделяне и се чака ефекта на плацебото...
Пух, не се заяждам, опитвам се да мисля и не мога да се съглася с някои положения, които са недоказуеми за нас.
Pooh - майстор
radius написа:
Демек обичайно се слагат един върху друг, без отделяне и се чака ефекта на плацебото...
Пух, не се заяждам, опитвам се да мисля и не мога да се съглася с някои положения, които са недоказуеми за нас.
:lol: :lol: :lol:
Не точно, но ми хареса идеята. :thumbs:
Нещата зависят от възможностите на клиента. Има правилен начин, но това не прави всички останали автоматично грешни - просто малко по-неефективни. Звукоизолацията е ... достатъчно необятна тема, а намеси ли се вече и Акустика - става страшно. Признавам си, че съм още начинаещ и не мога да бълвам автоматично готови решения за всеки случай, но от любопитство чета и задълбавам непрекъснато в темата достатъчно, за да знам, че топлоизолацията е детска игра сравнена със звукоизолацията. Тук за разлика от безразборно трупане на изолиращи материали, до постигане на желания резултат има много повече условности. Главна идея за гасене на звукови вълни е редуването на маса с пружина - различни по дебелина и плътност слоеве, които да успеят успешно да абсорбират, максимално голяма част от честотния спектър. Изобщо - трудно постижима задача, която никъде не е евтина и за това е оправдана само при особени случаи - студиа, тежкарски офиси ... стаи за разпити :wink: В масовия случай, се гони НАМАЛЯВАНЕ на въздушен шум и се ползват готови решения/системи с конкретни показатели. :prost:
Hursa - майстор
Извинявам се, че ще опонирам в тема която ми е слабо позната. Но според мен, не е правилно да се говори за "пружина" при звукоизолацията. Това въвежда в заблуждение, относно предназначението на този слой. За съжаление се използва често такова определение при описанието на системите за звукоизолация. До колкото разбирам - правилно е да се нарича демпфер, демпфиращ слой. Например материалите с добри "пружинни" характеристики са металите, кристалите - но те провеждат добре звука. Материалите добре поглъщащи трептенията, а следователно и звука са пластичните материали - например битума - тези материали добре поглъщат трептенията и ги превръщат в топлина (а слабо провеждат, предават трептенето) (п. с. ефективно "абсорбират звуковата енергия" превръщайки я в топлинна). Целта е този материал да погълне трептенето на единия пласт гипс картон например (или на стената, или стъклото в "триплекса"), за да не да го предаде на следващия слой (и по възможност да го разпредели на повече материал, за да бъде "погълнат" по добре - за това вече е необходим "пружинния" ефект). "Пружинните" характеристики, до колкото се търсят в такива материали са да си възвърне формата след "въздействие".
(Ако може да се направи аналогия, например с автомобилното окачване - пружините в окачването са да се поеме въздействието и след това да се възстанови първоначалното състояние. А амортисьора е за да затихнат тези колебания. Без амортисьора автомобила на всяка неравност ще се "клати" продължително време (пружините не са идеални и те също имат амортизиращ - поглъщащ колебанията ефект). Т. е. системата от пружини и амортисьори - демпфира неравностите, демпфира колебанията.)
radius написа:
... долепянето плътно на двата слоя обезсмисля различната им плътност...
Ако са с различна плътност, "долепянето" действително предава трептенето, а и звука "много" по-добре. Но въпреки това, звуковите вълни частично се "отразяват" на границата между материалите с различна плътност. (Това се наблюдава дори във водата, на границата между пластове с различна температура и "соленост" - а тогава разликата в плътността е много малка.) Всъщност дори и да са с еднаква плътност двата пласта гипскартон, пак на границата между двата пласта се получава "повишено звуково съпротивление" - не е еднороден материал.
Pooh - майстор
:2thumbs: :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:
Hursa, много добре обяснено, благодаря за поправката

Тема "Шумоизолация на стена откъм стълбище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: